طبیعت‌گردی بدون ردپا؛ چطور تخریب محیط زیست را به صفر برسانیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
طبیعت‌گردی بدون ردپا

محافظت از طبیعت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ما به عنوان یک طبیعت‌گرد باید به آن توجه کنیم. اصول طبیعت‌گردی بدون ردپا که توسط یک سازمان غیرانتفاعی به همین نام شکل گرفته‌اند شرایطی را فراهم می‌کنند تا اطمینان حاصل شود به تمام مکان‌های شگفت‌انگیز از جمله کویرها، دریاها و جنگل‌ها احترام گذاشته و از آن‌ها مراقبت شود.

این اصول مجموعه‌ای از قوانین نیستند بلکه یک راهنمای کامل جهت رواج و گسترش مسئولیت‌پذیری هستند. در حقیقت اگر چه طبیعت‌گردی یکی از اصول پایداری و دوام طبیعت است اما ما باید با کمترین اثرگذاری ممکن طبیعت را در آغوش بگیریم.

اصول طبیعت‌گردی بدون ردپا مجموعه‌ای از اقدامات طراحی شده جهت به حداقل رساندن تاثیر ما و به حداکثر رساندن لذت بردن از طبیعت است. آن‌ها به طور کلی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر علاقه‌مند به طبیعت باید به دست بیاورد. پایبندی سخت‌گیرانه به این اصول در حفظ منابع طبیعی برای نسل‌های بعدی، نقش مهمی ایفا می‌کند.

ما در دیجی‌کالا مگ معتقد هستیم که تمام افراد هنگام طبیعت‌گردی باید این اصول اخلاقی را رعایت کنند. از این رو در این یادداشت به بررسی آن‌ها جهت به صفر رساندن آسیب به طبیعت پرداخته‌ایم.

طبیعت‌گردی بدون ردپا

طبیعت‌گردی بدون ردپا مجموعه‌ای از اصول اخلاقی جهت هدایت و راهنمایی افرادی است که به طبیعت سفر می‌کنند. این مجموعه شامل هفت اصل زیر است:

  • از قبل برنامه‌ریزی کنید و آماده شوید.
  • انتخاب محلی ایمن و بادوام جهت اردو زدن
  • دفع صحیح زباله‌ها
  • هر چه را که پیدا کردید برندارید.
  • اثر تخریبی آتش را به حداقل برسانید (مراقب آتش باشید).
  • به حیات وحش احترام بگذارید.
  • مراقب سایر بازدیدکنندگان باشید.

در کنار اصول طبیعت‌گردی بدون ردپا که بیان شد، موارد مشخص دیگری هم وجود دارد که می‌توانید هنگام اردو زدن آن‌ها را در نظر بگیرید. شما با رعایت این توصیه‌های اضافی آسیب رساندن به سایر افراد و محیط اطراف‌تان را به صفر می‌رسانید.

محل کمپ خود را بادقت انتخاب کنید

محل کمپ خود را بادقت انتخاب کنید

هنگام اردو زدن حتی در محل مجاز باید به خاطر داشته باشید که آن محل برای صاحب زمین یا سایر افرادی که در آن منطقه زندگی می‌کنند یا از آنجا عبور می‌کنند تا در یک مکان مناسب اردو بزنند، قابل احترام است. در حالت ایدئال ما به دنبال مکانی هستیم که بسته نباشد و از دید تمام خانه‌ها و جاده‌های شلوغ خارج باشد.

سعی کنید زباله‌های سایر افراد را هم بردارید زیرا اگر شما این کار را نکنید، چه کس دیگری ممکن است آن را بردارد!

علاوه بر این شما باید زمین زیر پای خود را هم در نظر بگیرید. اگر علف‌های کوتاه و سبز به نظر سالم زیر پای شما باشد به احتمال زیاد در مزرعه‌ی یک کشاورز قرار دارید که برای اردو زدن محل مناسبی نیست. برای اردو زدن بهتر است به دنبال یک محل‌هایی مانند جنگل‌های پوشیده از درخت، بالای تپه‌ها یا زمین‌های خاکی باشید. شما همچنین می‌توانید با در نظر گرفتن خطر طغیان ناشی از بارش ناگهانی کنار رودها هم اردو بزنید.

یکی از اصول مهم طبیعت‌گردی بدون ردپا، توجه و احترام به زندگی گیاهان و حیوانات اطراف هنگام انتخاب نقطه‌ای جهت خوابیدن است. از این رو سعی کنید که چادر خود را بر روی هیچ گل یا پوشش گیاهی گران‌بهایی برپا نکنید. علاوه بر این از ایجاد مزاحمت برای لانه‌سازی پرندگان خودداری کنید.

سر و صدا را به حداقل برسانید

همانطور که تلاش می‌کنید تاثیر عینی خود را به حداقل برسانید باید سعی کنید تا جایی که ممکن است ساکت باشید و مراقب مردم محلی، سایر افراد و حیات وحش باشید.

ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد اما اگر با تعداد زیادی از مردم در حال پیاده‌روی هستید سعی کنید از هم جدا شوید و با فاصله‌ای از یکدیگر اردو بزنید. علاوه بر این سازهای خود مانند گیتار، تنبک و کمانچه را در خانه جا بگذارید و در عوض آرامش و سکوت را در آغوش بگیرید.

دیر بروید و زود برگردید

برای به حداقل رساندن تاثیر خود بر حیات وحش اطراف خود سعی کنید درست قبل از غروب آفتاب اردو بزنید و به محض طلوع آفتاب از آنجا بروید. تلاش کنید قبل از ساعت ۷ صبح بیدار شوید و آنجا را ترک کنید.

از روشن کردن آتش خودداری کنید

از روشن کردن آتش خودداری کنید

یکی دیگر از اصول مهم طبیعت‌گردی بدون ردپا به حداقل رساندن خطرهای آتش است. تمام افراد به دلیل حس و حال آتش و یادآوری زندگی‌های قدیمی به آتش و حلقه زدن دور آن علاقه دارند. با این وجود آتش همیشه اثری بر روی زمین بر جای می‌گذارد که می‌تواند برای مدتی باقی بماند. علاوه بر این خطر گسترش آتش‌سوزی هم وجود دارد.

شما می‌توانید به جای روشن کردن آتش از یک اجاق گاز مسافرتی استفاده کنید. نه تنها این اجاق گاز خطر کمتری برای طبیعت دارد، بلکه روشن کردن آن هم آسان‌تر و راحت‌تر است.

بدون شک روش‌های زیادی جهت روشن کردن آتش با حداقل خطر و تاثیر محیطی وجود دارد اما برای به صفر رساندن آسیب به طبیعت، به طور کلی از روشن کردن آتش به خصوص وقتی که کوچک‌ترین خطر گسترش آن وجود دارد خودداری کنید.

از آلوده کردن منابع آب خودداری کنید

ترک محل به همان شکلی که قبل از اردو زدن بوده است

ممکن است تصور کنید که رها کردن چند دانه برنج در دریاچه هیچ آسیبی به طبیعت نخواهد رساند اما اگر هر کدام از افراد این کار شما را تکرار کنند منبع آب می‌تواند به سرعت به یک منبع آب ناسالم و خطری برای افراد دیگر، حیات وحش و موجوداتی که در آن محل زندگی می‌کنند تبدیل شود.

برای جلوگیری از تبدیل شدن به بخشی از این مشکل سعی کنید تا جایی که امکان دارد غذای باقی‌مانده در قابلمه و بشقاب خود را جدا کنید، سپس در آن‌ها مقداری آب جمع بکنید و حداقل ۱۰ متر دورتر از منبع آب آن‌ها را تمیز بکنید.

اگر نمی‌توانید باقی‌مانده‌ی غذا را با خود حمل کنید، به عنوان گزینه‌ی دوم بهتر است غذا را زیر زمین یا مقداری چمن دفن کنید. در این حالت هم سعی کنید تا آنجا که ممکن است از منبع آب دور باشد.

دستشویی کردن در طبیعت

دستشویی کردن یکی از مشکلات طبیعت‌گردی بدون ردپا است. سعی کنید که از سرویس‌های بهداشتی که در مسیر است استفاده کنید. این توقف بهانه‌ی خوبی جهت نوشیدن یک چای داغ است. در صورت عدم دسترسی به سرویس بهداشتی، اطمینان حاصل کنید هر کاری که انجام می‌دهید باعث ایجاد آلودگی آب، گسترش عفونت یا منظره‌ی زشت و زننده نخواهد شد.

از این رو سعی کنید حداقل ۳۰ متر از منبع آب و پایین رودخانه و سایر افراد فاصله داشته باشید. برای دفع مدفوع، علاوه بر رعایت این نکات ابتدا یک چاله‌ای به عمق حدود ۲۰ سانتی‌متر حفر کنید، سپس پس از پایان کار روی آن را با گیاه و خاک کامل بپوشانید.

برای پوشاندن مدفوع به هیچ عنوان تنها از یک سنگ استفاده نکنید زیرا ممکن است فردی پس از شما به سنگ نیاز داشته باشد و باعث ایجاد شرایطی ناراحت‌کننده و دلخراش شوید. علاوه بر این تمام دستمال کاغذی‌های کثیف را در یک کیسه‌ی پلاستیکی زیپ‌دار یا کیسه‌ی زباله‌ی بنددار جمع کنید. از رها کردن آن‌ها در طبیعت خودداری کنید.

ترک محل به همان شکلی که قبل از اردو زدن بوده است

در طول اقامت سعی کنید که هیچ چیزی در اطراف شما آسیب نبیند. هنگامی که قرار است محل را ترک کنید آنجا را با دقت بررسی کنید تا هیچ زباله‌ای یا پسماند غذایی در محل باقی نماند.

ممکن است هنگام پیاده‌روی با زباله‌های باقی‌مانده در طبیعت برخورد کنید. سعی کنید زباله‌های سایر افراد را هم بردارید زیرا اگر شما این کار را نکنید چه کس دیگری ممکن است آن را بردارد.

طبیعت‌گردی بدون ردپا چیزی بیشتر از یک مجموعه از اصول اخلاقی نیست. مراقبت از طبیعت وظیفه‌ی تمام انسان‌ها است. در حقیقت این یک تعهد اخلاقی است که مکان‌های طبیعی را همانطور که خود ما دوست داریم آن‌ها را بیابیم ترک کنیم. اگر ما می‌خواهیم طبیعت خود را برای نسل‌های بعد حفظ کنیم، باید به آن احترام بگذاریم و از آن مراقبت بکنیم.

منبع: Mporaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما