چالش جهانی LG؛ سفرهای پژوهشی دانشجویی به کشورهای مختلف دنیا

۶ آبان ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
LG Global Challenger

 شرایط تحصیلی در هیچ کجای دنیا یکسان نیست. دانشجویان علاقه‌مند زیادی در سراسر دنیا وجود دارد که منابع کافی برای تحقیقات خود ندارند. ایران نیز از این مسئله مستثنا نیست و هنوز شرایط یکسان تحصیلی برای تمام دوست داران علم فراهم نشده است.

در این بین افراد خیّر و بعضی از شرکت‌های معتبر هم سعی در کمک به بهبود فضای آموزشی کشور دارند. ساخت مدرسه و تهیه لوازم تحریر و کمک هزینه‌های آموزشی و پژوهشی از این دست فعالیت‌هاست. پروژه‌ی LG Global Challenger یکی از طرح‌های جالب و مؤثر در راستای اهداف آموزشی پژوهشی است که توسط شرکت LG در ایران آغاز شده است.

پروژه LG Global Challenger  اولین و جدیدترین برنامه‌های سفر تحقیقاتی به خارج کشور برای دانشجویان ایرانی در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این پروژه برای اولین بار در سال ۱۹۵۵ در کره جنوبی پایه‌ریزی شد که به‌عنوان محبوب‌ترین برنامه در میان دانشجویان دانشگاه‌های کره شناخته شد.

شرکت ال‌جی در راستای حمایت از دانشجویان و تشویق آن‌ها به مطالعه‌ی عمیق‌تر در مورد موضوعاتی مورد علاقه‌ی آن‌ها، این سفرهای پژوهشی را برای دانشجویان ایرانی برنامه‌ریزی کرد. تا علاقه‌مندان به علم و یادگیری در این مسیر، تجربه و چشم‌اندازی جدید به دست آورند.

دانشجویان در این پروژه می‌توانستند موضوع سفر و کشور موردعلاقه خود را انتخاب کنند و از موقعیت‌های بی‌نظیر و بسیار عالی بازدید کنند. طرح‌های تحقیقاتی زیادی از طرف دانشجویان ارسال و درنهایت ۴۳۶ طرح در پروژه ثبت شد. بعد از بررسی‌های دقیق اساتید دانشگاه‌های معتبر ایران، ۳۰ گروه برای مصاحبه و توضیح طرح توجیهی خود دعوت شدند. بعد از صحبت‌های فراوان و در نظر گرفتن تمام جوانب طرح‌های مختلف درنهایت هیئت ‌داوران ۵ گروه را به‌عنوان فینالیست‌های نهایی برای اعزام به کشورهای مختلف معرفی کردند.  در طول دوره سفر تمام هزینه‌ها ازجمله هزینه بلیت، اقامت و … بر عهده شرکت ال‌جی بود و همه گروه‌ها فعالیت‌های خود را از طریق فیلم، عکس و گزارش منتشر کردند.

LG Global Challenger

اولین گروه از بچه‌های LG Challenger برای انجام سفر تحقیقاتی خود به سئول، پایتخت کره جنوبی، سفر کردند. گروه «بایار» تصمیم گرفته بودند با فناوری درب‌های PSD و طرز کار آن‌ها بیشتر آشنا شوند. به همین منظور پا به وطن ال‌جی گذاشتند تا سفر تحقیقاتی خود را شروع کنند. فناوری PSD یک روش پیشرفته برای تأمین امنیت متروها و ایستگاه‌های اتوبوس است. این فناوری در کشورهایی مثل کره جنوبی پیشرفت زیادی داشته و  باعث شده متروهای این کشور به یکی از امن‌ترین و پیشرفته‌ترین متروهای دنیا تبدیل شود.

LG Global Challenger

تیم دوم برای انجام سفر تحقیقاتی خود به میلان، یکی از کلان‌شهرهای ایتالیا، سفر کردند. این گروه قصد داشتند تحقیقات خود را در مورد «طراحی برای سلامت جامعه از طریق احساسات فرهنگی» در مهد باستانی فرهنگ اروپا  انجام دهند. ایتالیا با توجه به فرهنگ کهن و خاص خود همیشه مورد توجه محققان در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی بوده است. فرهنگ همیشه توانسته نقش مهمی در رفتارهای مردم یک جامعه در زمینه‌های مختلف جامعه بازی کند. ایتالیا هم توانسته با به کارگیری این ویژگی مهم، سلامت جامعه خود را بهبود بخشد.

LG Global Challenger

سومین گروه از بچه‌های LG Challenger برای انجام پروژه تحقیقاتی خود به کشور کره جنوبی سفر کردند. دانشجویان مهندسی برق و پلیمر و رنگ در گروه دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، با موضوع روش‌های متنوع تفکیک زباله از مبدأ در مؤسسات تجاری کشورهای توسعه‌یافته اولین هفته از ماه سپتامبر تحقیقات خود را در سئول آغاز کردند. آن‌ها عنوان تیم تحقیقاتی خود را «تیم تفکیکچی» گذاشتند. کره جنوبی یکی از کشورهای پیشگام در امر بازیافت زباله از مبدا است. این کشور توانسته با مدیریت ضایعات خود بسیاری از هزینه‌های بازیافت زباله‌ها را کاهش داده و حداکثر استفاده را از این طلای کثیف بکند.

LG Global Challenger

تیم چهارم شامل دانشجویان هنر مقطع ارشد از دانشگاه هنر تهران، با موضوع کام‌جویی در آموزش به مقصد فنلاند سفر تحقیقاتی خود را آغاز کردند. سیستم آموزشی فنلاند یکی از خاص‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیاست. در این سیستم همه مدرسان حداقل مدرک فوق‌لیسانس داشته و با تکالیف کم و ساعات درسی کم توانسته‌اند کاری کنند که فنلاند تبدیل به یکی از برترین کشورها در زمینه علم و دانش شود. این سیستم با روش خاص خود و بدون نمره دهی به دانش‌آموزان آن‌ها را به تحصیل و جستجوی دانش تشویق می‌کند.

تیم پنجم هم از دانشگاه علم و صنعت است که با موضوع بازیافت تایرها برای استفاده در صنعت راه‌آهن به تازگی راهی اسپانیا شده است. کشور اسپانیا با فناوری‌های خاص خود موفق شده است تا از سیستم بازیافتش محصولات متنوعی تولید کند. یکی از این روش‌ها بهره‌وری از تایر بازیافتی برای استفاده در صنعت راه‌آهن است. با توجه به رشد صنعت ریلی در کشور می‌توان با استفاده از این روش در هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی کرد.

LG Global Challenger

بعد از پایان سفرها ال‌جی علاوه بر اهدای جوایز نقدی، فرصت یک دوره کارآموزی در شرکت ال‌جی را برای تیم برنده فراهم می‌کند. علاوه بر این در مراسمی پایانی تیم منتخب برای دور بعدی مسابقات هم معرفی می‌شود.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه