۱۲ راز افرادی که هزینه‌ی کمی برای قبض‌ها پرداخت می‌کنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
کاهش هزینه‌ی قبض

شاید با مقایسه قبض خود با قبض همسایه‌ها و نزدیکان خود متوجه شده باشید که عده‌ای هزینه قبض کمتری دارند در حالی که جمعیت خانواده‌ی آن‌ها و جمعیت خانواده‌ی شما برابر است. این افراد روش‌های مختلفی برای کاهش مصرف انرژی دارند که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اگر دوست دارید مصرف انرژی خود را مدیریت کنید و علاوه بر پرداخت هزینه‌ی قبض کمتر، نقش مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشید، در ادامه دیجی‌کالا مگ را همراهی کنید.

۱۲ روش برای کاهش هزینه‌ی قبض‌ها

برای اینکه که هزینه‌ی قبض کمتر و مصرف انرژی کمتری داشته باشید، عادت‌های زیر را در زندگی روزمره‌ی خود بگنجانید.

۱. از میزان مصرف خود باخبر باشید

کاهش هزینه‌ی قبض

بهترین راه برای اینکه بتوانید از میزان مصرف انرژی در خانه‌ی خود اطلاع پیدا کنید این است که برای مدتی قبض‌ها را بررسی کنید و میزان مصرف خود را در خانه در نظر بگیرید. با بررسی کردن وسایل خانه که مصرف‌کننده‌ی انرژی هستند می‌توانید متوجه شوید که کدام وسیله‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کنند.

در بررسی‌های خود باید چیزهایی مثل برچسب مصرف انرژی وسایل را در نظر بگیرید. شاید در این بررسی‌ها متوجه شوید که یک بخاری در منزل دارید که مصرف بالایی دارد و هر چقدر درجه حرارت آن را بیشتر می‌کنید تاثیری در گرم‌تر شدن خانه ندارد.

برای بررسی کردن شرایط خانه از نظر مصرف انرژی می‌توانید از دانش و تخصص افرادی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید. بعد از بررسی متوجه می‌شوید که کدام وسیله‌ها بیشترین مصرف را دارند و بیشترین هزینه‌ای که می‌پردازید بابت کدام انرژی است. بر اساس همین نتیجه‌گیری‌ها می‌توانید یا با تغییر دادن برخی وسایل یا با تغییر دادن سبک زندگی خود، مقدار مصرف انرژی را کاهش دهید.

شاید فکر کنید عوض کردن یک وسیله مثلا بخاری، هزینه‌ی زیادی دارد اما اگر میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ی قبض را در درازمدت در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که هزینه‌ی عوض کردن وسایل، با کاهش هزینه‌ی قبض‌ها جبران می‌شود.

۲. از پنجره‌های خانه هوشمندانه استفاده کنید

پنجره‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه هستند که می‌توانند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی یا اتلاف انرژی داشته باشند. باید از پنجره‌ها به شیوه‌ای هوشمندانه و به نفع خودتان استفاده کنید؛ مثلا در زمستان در طول روز پرده‌ها را باز بگذارید و اجازه دهید تا نور طبیعی از طریق پنجره وارد خانه شود. این نور طبیعی می‌تواند در طول روز محیط خانه را گرم کند.

شب‌ها در فصل سرد سال پرده‌ها را بکشید. کشیدن پرده‌ها باعث می‌شود که میزان اتلاف انرژی از طریق پنجره‌ها کاهش پیدا کند. حتی ممکن است لازم باشد که در زمستان پرده‌های ضخیم‌تری نصب کنید یا حتی یک لایه پرده‌ی پلاستیکی هم زیر پرده‌ی پارچه‌ای اضافه کنیم.

در تابستان هم می‌توانید با کشیدن پرده‌ها مانع تابش آفتاب و گرم شدن محیط خانه شوید.

۳. ترموستات خود را برنامه‌ریزی کنید

کاهش هزینه‌ی قبض

بعضی از خانه‌ها ترموستات قابل برنامه‌ریزی کردن دارند یعنی با کمک این وسیله می‌توانید دمای مشخصی را برای خانه در نظر بگیرید و وسایل گرمایشی و سرمایشی خانه با توجه به همین دمای تعیین شده فعالیت می‌کنند. یعنی اگر دما در همین محدوده باقی بماند، وسایل گرمایشی و سرمایشی خانه کاری برای گرم کردن یا سرد کردن خانه انجام نمی‌دهند و فقط زمانی کار می‌کنند که دما از مقداری که شما تعیین کرده باشید کمتر یا بیشتر شده باشد.

این وسیله یعنی ترموستات قابل برنامه‌ریزی می‌تواند ۱۰ درصد یا بیشتر در هزینه‌های گرمایش منزل صرفه‌جویی کند.

اگر ترموستات قابل برنامه‌ریزی کردن ندارید و در حال ساخت خانه هستید می‌توانید این سیستم گرمایشی را برای منزل پیاده کنید. ممکن است نصب و استفاده از این سیستم قابل برنامه‌ریزی برای خانه کمی پرهزینه باشد اما به مرور زمان با کاهش مصرف انرژی می‌توانید هزینه‌ی تهیه‌ی این سیستم را جبران کنید.

۴. راه‌های اتلاف انرژی را ببندید

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در خانه باعث اتلاف انرژی می‌شود درزهای در و اطراف درها و پنجره هاست. تا جایی که می‌توانید باید به شیوه‌های مختلف این درزها را ببندید. برای بستن این منفذها راه‌های مختلفی وجود دارد؛ مثلا می‌توانید از نوارهای درزگیر استفاده کنید که هزینه‌ی بسیار کمی دارند.

اگر بتوانید برای تهیه در و پنجره‌های عایق و دوجداره که به خوبی سفت و محکم می‌شوند هزینه کنید، بهتر می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. البته استفاده از درها و پنجره‌های عایق برای کسانی قابل انجام است که صاحب خانه هستند. اگر مستاجر هستید باید از شیوه‌هایی مثل نوار درزگیر استفاده کنید.

علاوه بر درز درها و پنجره‌ها ممکن است منافذ دیگری هم در خانه باشد که متوجه آن نشده باشید؛ مثلا دودکش شومینه‌ای که استفاده نمی‌کنید یا دریچه‌ی کولر. قبل از آغاز فصل سرد سال باید این منفذها را هم ببندید.

۵. در زمستان لباس گرم بپوشید

برخی از افراد عادت دارند که در محیط خانه فقط لباس‌های خنک و تابستانی می‌پوشند؛ حتی در فصل زمستان. به همین دلیل مجبور می‌شوند که دمای خانه را تا جایی بالا ببرند که در زمستان بتوانند لباس تابستانی بپوشند. این کار بسیار اشتباه است و باید تلاش کنید تا این عادت بد را ترک کنید. در زمستان لباس زمستانی و چند لایه لباس بپوشید. مثلا یک تیشرت آستین بلند در زیر بپوشید و یک هودی و سویشرت روی آن بپوشید.

برای گرم کردن پاهای خود می‌توانید از انواع پاپوش یا جوراب استفاده کنید. در محیط داخلی و فضای بسته‌ی خانه اگر لباس گرم بپوشید خیلی زود گرم می‌شوید و نیازی به بالا بردن درجه حرارت بخاری و وسایل گرمایشی نیست.

با همین عادت ساده مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنید، هزینه‌ی قبض را کاهش می‌دهید و علاوه‌براین، به فرزندان خود هم یاد می‌دهید که در فصل زمستان باید لباس گرم بپوشند.

۶. از ماشین لباسشویی و خشک‌کن، هوشمندانه استفاده کنید

کاهش هزینه‌ی قبض

یکی از وسایل برقی پرمصرف در خانه ماشین لباسشویی است. برای اینکه مصرف انرژی را کاهش دهید باید از ماشین لباسشویی درست استفاده کنید. مثلا باید صبر کنید تا ماشین‌لباسشویی به اندازه‌ی کافی پر از لباس شده باشد. برای یکی دو تکه لباس نباید ماشین لباسشویی را روشن کنید؛ علاوه‌ بر این اگر لباس شما زیاد کثیف نیست می‌توانید برنامه‌هایی را برای شستشوی لباس انتخاب کنید که مدت کمتری طول می‌کشد.

برای خشک کردن لباس هم به جای ماشین خشک‌کن یا قابلیت خشک‌کن ماشین‌های لباسشویی می‌توانید لباس‌ها را روی بند پهن کنید تا با هوای آزاد و نور آفتاب خشک شود.

۷. درها و پنجره‌ها را عایق‌بندی کنید

عایق‌بندی کردن درها و پنجره‌ها نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی چه در تابستان و چه در زمستان دارد. اگر درها و پنجره‌های عایق داشته باشید در تابستان از ورود هوای گرم و خروج هوای خنک جلوگیری می‌کنید و در زمستان هم مانع از خروج حرارت خانه به بیرون می‌شوید.

استفاده از درها و پنجره‌های عایق یا عایق‌بندی کردن آن‌ها می‌تواند ۱۰ تا ۵۰ درصد هزینه‌ی انرژی را کاهش دهد. روش‌های مختلفی برای عایق‌بندی کردن وجود دارد که با تحقیق و پرس‌وجو از افراد متخصص می‌توانید بهترین راه را انتخاب کنید.

۸. حرکت پنکه سقفی را معکوس کنید

بیشتر مردم فکر می‌کنند که پنکه‌های سقفی فقط برای استفاده در فصل‌های گرم سال و خنک کردن و ایجاد جریان هواست اما بسیاری از پنکه‌های سقفی یک ویژگی دارند که به کمک آن حرکت پنکه معکوس می‌شود. با معکوس کردن حرکت پنکه‌های سقفی می‌توانید هوای گرم بالای اتاق را به سمت پایین هدایت کنید.

این ویژگی برای فصل زمستان به کار می‌آید و باعث می‌شود که هوای گرم در خانه جریان پیدا کند. برای اینکه پنکه چنین حالتی پیدا کند باید پره‌های آن در جهت عقربه‌های ساعت یا معکوس جهت حالت عادی حرکت کند.

۹. از شومینه استفاده نکنید

استفاده از شومینه باعث می‌شود مقدار زیادی از هوای گرم از طریق دودکش خارج شود. استفاده از شومینه‌ها معمولا باعث می‌شود که مصرف انرژی در خانه‌ی شما افزایش پیدا کند و نسبت به مقدار انرژی که مصرف می‌کنید خانه‌ی شما گرم نمی‌شود. به جای استفاده از شومینه از بخاری‌هایی استفاده کنید که شیشه‌های مخصوص و عایق دارند و می‌توانند محیط خانه را بیشتر از شومینه‌ها گرم کنند. بخشی از دودکش بخاری‌ها که داخل فضای خانه قرار دارد می‌تواند به گرم کردن محیط کمک کند.

۱۰. از سنسور برای لامپ‌ها استفاده کنید

برای اینکه میزان مصرف برق را در خانه کاهش دهید یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از سنسور به جای کلید برق است. با استفاده از این سنسورها برای روشن و خاموش کردن برق نیازی به زدن کلید نیست و این سنسورها با حرکت و حضور شما در یک محیط کار می‌کند؛ یعنی وقتی وارد اتاق می‌شویم لامپ روشن می‌شود و وقتی خارج می‌شوید خاموش می‌شود. به این ترتیب وقتی در اتاقی نباشید لامپ روشن نمی‌شود و مقدار زیادی در هزینه‌های برق شما صرفه‌جویی می‌شود.

گاهی اوقات هم به صورت تصادفی ما فراموش می‌کنیم که برخی از وسایل برقی مثل لامپ‌ها را خاموش کنیم. این سنسورها باعث می‌شود که این مشکل هم کمتر پیش بیاید.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید برای کاهش مصرف برق به کار بگیرید این است که به جای لامپ‌های معمولی از لامپ‌های LED استفاده کنید. شاید هزینه‌ی اولیه‌ی خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی از لامپ‌های رشته‌ای بسیار بیشتر باشد؛ اما در درازمدت مقدار زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنند.

علاوه‌براین، لامپ‌های LED عمر بیشتری هم دارند.

۱۱. شب‌ها وسایل برقی را از برق بکشید

بسیاری از ما عادت داریم که وسایل برقی را هیچ‌وقت از برق نمی‌کشیم؛ مثلا وسایلی مثل تلویزیون حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌کنیم به برق متصل هستند. شاید باور نکنید ولی این وسایل برقی حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید باز هم برق مصرف می‌کند؛ در نتیجه برای اینکه این اتلاف انرژی را حذف کنید بهتر است زمانی که از وسیله‌ای استفاده نمی‌کنید آن را از برق بکشید.

برای اینکه دائما دوشاخه را از پریز نکشید و دوباره داخل پریز نزنید می‌توانید از محافظ‌ها استفاده کنید. با کمک محافظ‌ها می‌توانید با زدن یک کلید، چند وسیله‌ی برقی را هم‌زمان از برق قطع کنید.

۱۲. وسایل خانه‌ی خود را سرویس کنید

کاهش هزینه‌ی قبض

وسایلی مثل ماشین لباسشویی، بخاری و کولر را باید چند وقت یک‌بار سرویس کنید؛ یعنی دقیقا آن‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مثل روز اول کار می‌کنند. بعضی از این وسایل منزل به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و بازدهی اولیه را ندارند. گاهی اوقات با عوض کردن یک قطعه یا تغییر دادن بخشی از یک وسیله می‌توانید بازدهی آن را افزایش دهید.

این سرویس‌های مرتب که می‌توانید آن را به متخصصان بسپارید تا حد زیادی از اتلاف انرژی در وسایلی که کارایی خود را از دست داده‌اند جلوگیری می‌کنید و هزینه‌ی قبض را کمتر می‌کنید.

جمع‌بندی

بسیاری از کارهای عادی که در زندگی روزمره انجام می‌دهیم می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش مصرف انرژی و به دنبال آن افزایش هزینه‌ی قبض داشته باشد. با چند ترفند ساده می‌توانید میزان مصرف انرژی را کاهش دهید و هزینه‌ی کمتری بابت قبض‌های آب و برق و گاز پرداخت کنید. این کار نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود بلکه در هزینه‌های زندگی شما هم تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌کند و قدم مهمی برای حفظ محیط زیست برای آیندگان است.

منبع: Bobvila

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما