بالگرد نبوغ با نهمین پرواز خود در مریخ رکوردشکنی کرد

۱۵ تیر ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۶ ۱۵ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از پرواز بالگرد نبوغ در جو رقیق مریخ

بالگرد نبوغ ناسا که همچنان به فعالیت جذاب خود در مریخ مشغول است، نهمین و چالش‌برانگیزترین پرواز خود را هم با موفقیت پشت سر گذاشت.

آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا تأیید کرد که نبوغ در نهمین پرواز چندین رکورد قبلی خود را شکسته است. این بالگرد مریخ‌پیما در تازه‌ترین مأموریت خود به مدت ۱۶۶٫۴ پرواز کرد و رکورد قبلی که ۱۳۹٫۹ ثانیه و در ششمین پرواز بود، افزایش داد.

این بالگرد ۱٫۸ کیلوگرمی همچنین در پرواز نهم، با طی بیش از نیم کیلومتر، ۶۲۵ متر را پیمود که بسیار بیشتر از رکورد ۲۶۶ متری قبلی طی چهارمین پرواز است. علاوه بر این سرعت نبوغ در این مأموریت به ۵ متر بر ثانیه رسید که نسبت به پروازهای قبلی افزایش نشان می‌دهد.

سایه‌ی بالگرد نبوغ هنگام نهمین پرواز در مریخ از نگاه دوربین ناوبری

سایه‌ی بالگرد نبوغ هنگام نهمین پرواز در مریخ از نگاه دوربین ناوبری
Credit: NASA-JPL-Caltech

بالگرد نبوغ از زمان تاریخ‌سازی خود در مریخ که برای نخستین بار پروازی کنترل‌شده را در جو یک دنیای دیگر انجام داد، هر بار مأموریت خود را کامل‌تر کرده است. تیم کنترل مأموریت که از موفقیت این ربات پرنده راضی است، مأموریت را از فاز «نمایش فناوری» (Technology Demonstration) به فاز «نمایش عملیات» (Operations Demonstration) تمدید کرده است.

برای کاوش در جو رقیق مریخ نیاز به تولید نیروی برآر مناسبی است که پره‌های فیبر کربن نبوغ با حدود ۲۴۰۰ دور بر دقیقه به‌خوبی برای آن طراحی شده‌اند. این سرعت چرخش بسیار بیشتر از روتورهای هلیکوپترهای معمولی است که در جو غلیظ‌تر زمین فعالیت می‌کنند.

این بالگرد پیش از این همه‌ی چالش‌های دیگر تعیین شده توسط تیم JPL یعنی سالم رسیدن به مریخ توسط مریخ‌نورد پشتکار، استقرار در سطح مریخ و گذراندن شب‌های سرد مریخ به سلامت عبور کرده است. نبوغ انرژی خود برای فعالیت و برخاست، معلق ماندن و فرود را از صفحات خورشیدی تأمین می‌کند.

در مأموریت‌های آینده می‌توان از نسخه‌های پیشرفته‌تر از بالگردهای مریخ‌پیما برای کاوش و تجزیه‌وتحلیل مناطق صخره‌ای مریخ و سیاره‌های دیگر که امکان دسترسی آسان سطح‌نوردها نیست، استفاده کرد. ربات‌های پرنده همچنین به نقشه‌برداری از سطح و شناسایی مسیر ایمن برای مریخ‌نورد کمک می‌کنند تا این کاوشگرها با سرعت بیشتری در مناطق تحقیقاتی حرکت کنند.

اگرچه بالگرد نبوغ هم‌اکنون هم از انتظارها فراتر رفته است اما تیم JPL با برنامه‌ریزی برای پروازهای بیشتر به محدودیت‌های طراحی آن نزدیک می‌شود که به ناسا کمک می‌کند تا برای مأموریت‌های آینده طراحی بالگرد را بهبود ببخشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پرواز بالگرد نبوغ در جو رقیق مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Digital Tredns

برچسب‌ها :
دیدگاه شما