بالگرد نبوغ پس از پنجمین پرواز موفق در مریخ در محلی جدید فرود آمد

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۷:۳۵ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
پرواز پنجم بالگرد نبوغ در مریخ

بالگرد نبوغ با انجام پرواز پنجم موفق شد ضمن دستیابی به ارتفاع ۱۰ متری، نخستین پرواز یک طرفه‌ی خود را کامل کند و اکنون در یک میدان هوایی تازه در مریخ قرار دارد.

پرواز نبوغ به سمت میدان هوایی تازه در دهانه‌ی جزرو مریخ، ۷ می (۱۷ اردیبهشت) ساعت ۱۵:۲۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۳:۵۶ به وقت تهران) آغاز شد و این بالگرد ۱٫۸ کیلوگرمی با دستیابی به ارتفاع ۵ متر توانست ۱۲۹ متر را در همان مسیری که هفته‌ی گذشته پرواز چهارم را انجام داده بود، به سمت جنوب بپیماید.

برخلاف پرواز ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) و سه پرواز ابتدایی دیگر، پرواز پنجم بدون بازگشت به نقطه‌ی اول، در میدان هوایی ۱۰ متر در ۱۰ متری برادران رایت، انجام شد. علاوه بر این پس از رسیدن به میدان هوایی تازه، بالگرد دو برابر بیش از پرواز چهارم، یعنی تا ارتفاع ۱۰ متری در مریخ بالا رفت، چند عکس گرفت و سپس در مکان تازه فرود آمد تا این پرواز ۱۰۸ ثانیه‌ای را با موفقیت کامل کند.

«باب بالارام» (Bob Balaram) مهندس ارشد نبوغ در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) پس از گذشت چند ساعت و تکمیل رسیدن داده‌های این پرواز به زمین گفت: «ما ضمن سپاس از نخستین خانه‌ی مریخی خود، میدان هوایی برادران رایت برای پشتیبانی از اولین پروازهای تاریخی در سیاره‌ای دیگر، از آن خداحافظی کردیم. مهم نیست از اینجا کجا می‌رویم. مهم این است که همیشه به یاد داریم که نام این دو برادر چه مفهوم بزرگی هنگام نخستین پرواز ما در جهانی دیگر داشت.»

«عالی! بالگرد مریخ نخستین سفر یک طرفه و پنجمین پرواز خود را به پایان رساند. در مکان تازه‌ای فرود آمد و مرحله‌ی آزمایشی جدیدی را آغاز می‌کند تا این فناوری تازه را آزمایش کنیم و ببینیم که چگونه می‌تواند به مأموریت‌های آینده در مریخ و جهان‌های دیگر کمک کند.» این توییتی بود که تیم بالگرد نبوغ با تأیید پرواز موفق آن نوشت.

بالگرد نبوغ پس از پرواز پنجم در مریخ

بالگرد نبوغ پس از پرواز پنجم در مریخ از نگاه دوربین مست‌کم-زد مریخ‌نورد پشتکار
Credit: NASA/JPL-Caltech

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ ۱۸ فوریه (۱ اسفند) به همراه مریخ‌نورد پشتکار (Perseverance) در دهانه‌ی ۴۵ کیلومتری جزرو (Jezero) مریخ فرود آمد. در هفته‌های پس از فرود، بالگرد طی چند مرحله از دل پشتکار بیرون آمد و کمی بعد نخستین پرواز تاریخی خود در سیاره‌ی سرخ را انجام داد تا فاز نمایش فناوری را آغاز کند.

قرار بود مأموریت بالگرد نبوغ پس ۳۰ روز و حداکثر ۵ پرواز به پایان برسد اما عملکرد بسیار خوب آن باعث شد تا ناسا مأموریت آن را برای فاز «نمایش عملیات» تمدید کند. به گفته‌ی «جاش راویچ»
(Josh Ravich) سرپرستی مهندسی مکانیک بالگرد نبوغ در JPL، بالگرد حتی قوی‌تر از چیزی است که انتظار می‌رفت.

او افزود: «سیستم نیرویی که سال‌ها بر روی آن کار کرده‌ایم بیش از حد کافی، انرژی لازم برای گرم نگه داشتن بخاری‌های شبانه و پروازهای روزانه را تأمین می‌کند. اجزای بیرون از سپر محافظ مانند سیستم‌های هدایت و ناوبری و پره‌ها هم بسیار خوب عمل می‌کنند.»

با انجام پرواز امروز، این هلیکوپتر کوچک وارد مرحله‌ی تازه‌ای می‌شود که در آن توانایی پهپادها را به‌عنوان پیشاهنگ و دستیاری برای مریخ‌نوردها به نمایش می‌گذارد. میدان هوایی تازه‌ی نبوغ در امتداد مسیر برنامه‌ریزی شده‌ی مریخ‌نورد پشتکار قرار دارد. بنابراین عکس‌هایی که بالگرد هنگام پرواز تهیه کرده است، می‌تواند به تیم مریخ‌نورد کمک کند تا بهینه‌ترین مسیر را انتخاب و حتی شاید اهداف جالب سنگی را برای بررسی شناسایی کند.

نگه داشتن دو ربات در نزدیکی یکدیگر هم یک ضرورت لجستیکی است. نبوغ که بدنه‌ی آن تقریبا به اندازه‌ی یک جعبه‌ی دستمال کاغذی است، نمی‌تواند مستقیما با تیم کنترل زمینی ارتباط برقرار کند و این کار از طریق مریخ‌نورد انجام می‌شود.

مریخ‌نورد پشتکار علاوه بر فعالیت به‌عنوان یک پایگاه انتقال داده، با استفاده از دوربین‌های خود پروازهای تاریخی بالگرد نبوغ را ثبت کرده است. اما به جز این، به‌زودی بر فعالیت اصلی خود که تلاش برای یافتن نشانه‌های حیات باستانی و جمع‌آوری نمونه سنگ و خاک از مریخ است، تمرکز خواهد کرد.

بالارام در این طمینه خاطرنشان کرد: «برنامه‌ی نبوغ را به گونه‌ای پیش می‌بریم که سرعت عملیات علمی پشتکار را کاهش ندهد. ممکن است طی هفته‌های آینده چند پرواز دیگر داشته باشیم و سپس عملکرد بالگرد ارزیابی می‌شود. تا کنون همه‌ی داده‌هایی که می‌خواستیم از پرواز نبوغ در مریخ کسب کنیم را جمع‌آوری کرده‌ایم. اکنون این عملیات آزمایشی تازه دانش ما را درباره‌ی ماشین‌های پرنده در سیاره‌های دیگر افزایش می‌دهد.»

عکس کاور: پرواز پنجم بالگرد نبوغ در مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما