بالگرد نبوغ برای پروازهای بی‌بازگشت در مریخ آماده می‌شود

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۰ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

با توجه به موفقیت بالگرد نبوغ در انجام مأموریت‌های از پیش تعیین شده، ناسا تصمیم به تمدید مأموریت آن به مدت یک ماه دیگر کرد و اکنون برخی از برنامه‌های آینده‌ی این بالگرد از جمله پروازهای بی‌بازگشت را تشریح کرده است.

بالگرد مریخ‌پیمای «نبوغ» (Ingenuity) یک فصل تازه در مأموریت‌ها به سیاره‌ی سرخ گشود زیرا می‌تواند نقاطی را کاوش کند که دیگر ربات‌ها و تجهیزات فضایی امکان ورود به آن را ندارند.

«جانی لم» (Johnny Lam) خلبان نبوغ درباره‌ی کاوشگرهای پرنده در مریخ گفت: «من معتقدم که با موفقیت بالگرد نبوغ، بُعد کاوش هوایی مریخ باز شد و می‌توانیم به نقاط سخت‌گذر دسترسی پیدا کنیم، تصاویر جدیدی تهیه کنیم و با شناسایی عوارض سطحی بهترین مسیرها را برای حرکت در مریخ انتخاب کنیم.»

لاگ‌بوک (دفترچه‌ی پرواز) خلبان بالگرد نبوغ

لاگ‌بوک (دفترچه‌ی پرواز) خلبان بالگرد نبوغ
Credit: NASA/JPL-Caltech

این بالگرد در هفته‌ی گذشته چهارمین پرواز خود را در مریخ انجام داد و ۱۳۳ متر به سمت جنوب پرواز کرد تا از منطقه‌ی فرود احتمالی جدید خود، تصاویر هوایی تهیه کند. پرواز بعدی یک سفر یک طرفه به محل فرود جدید است. این بالگرد در نهایت سعی خواهد کرد همراه با مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) پرواز کند تا شیوه‌ی کارکرد به‌عنوان پیشاهنگ و دستیار سطح‌نوردها در مأموریت‌های آینده‌ی مریخ آزمایش شود.

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ، ثابت کرد که هواگردها هم در مریخ امکان پرواز دارند اما پروازهای بعدی نشان داد که این پرنده‌های بدون سرنشین می‌توانند به‌آسانی و بدون سقوط در جو رقیق مریخ به فعالیت بپردازند.

اکنون بالگرد نبوغ فاز نمایش فناوری را پشت سر گذاشته و با انجام پرواز چهارم و آماده شدن برای پنجم در فاز انتقالی است تا با پرواز ششم به مأموریت تمدید شده یعنی فاز نمایش عملیات وارد شود.

نبوغ تا کنون پرواز یک طرفه و بی‌بازگشت انجام نداده است و همه‌ی پروازها شامل برخاستن از میدان هوایی «برادران رایت» و بازگشت به آن بوده که یک منطقه‌ی صاف نزدیک به محل فرود مریخ‌نورد پشتکار است. بنابراین پرواز یک طرفه چالش کاملا تازه‌ای خواهد بود و مانند فعالیتی است که پهپادهای علمی هوایی ویژه هنگام پیمودن مسافت‌های زیاد در مأموریت‌های آینده به مریخ انجام خواهند داد.

سایه‌ی بالگرد نبوغ در پرواز سوم در مریخ

سایه‌ی بالگرد نبوغ در هنگام پرواز سوم در مریخ
Credit: NASA/JPL-Caltech

«توماس زوربوچن» (Thomas Zurbuchen) معاون علوم در دفتر مرکزی ناسا خاطرنشان کرد: «نمایش فناوری نبوغ موفقیت چشمگیری داشته و با توجه به اینکه بالگرد در سلامت کامل است، قصد داریم با اولویت‌بندی و پیشبرد اهداف علمی کوتاه‌مدت به کمک تیم مریخ‌نورد پشتکار، از آن برای درک بهتر سازوکار سیستم‌های هوایی آینده استفاده کنیم.»

بالگرد نبوغ آمده می‌شود تا در فاز نمایش عملیات جسورانه‌ترین مأموریت‌های خود را انجام دهد. هیچ تضمینی برای زنده ماند این هلیکوپتر وجود ندارد اما اگر این چالش‌ها با موفقیت انجام شود، گامی عظیم برای سفرهای آینده به مریخ خواهد بود که پرواز موتوردار هم بخشی اصلی از برنامه‌ی آن‌ها باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

Credti: NASA/JPL-Caltech

منابع: Fox News, BGR

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar کامرانی

  با اینجور دیدگاه هایی که خانم ترانه و امثال ایشان دارند من فکر نمیکنم قرن ۲۱ باشه.
  آخه چرا به علم اعتقاد ندارید.؟؟؟

 2. Avatar ترانه

  ازبالگردنبوغ روی زمین، سفینه استقامت عکس وفیلم میگیره، حالاکه داره پروازمیکنه، کی داره ازش فیلم میگیره؟!
  آقا!! توی صحرای سینایاصحرای سودان، دارن مانورمیدن، ماچراباورمیکنیم؟

  1. اشاره شد که بالگرد نبوغ توسط دوربین خودش از سایه‌اش تصویربرداری کرده. تصویر سیاه‌وسفید که می‌بینید به شیوه‌ای پردازش شده که سطح مریخ ثابت و سایه متحرک دیده بشه تا حرکت بالگرد برای چشم بیننده ملموس باشه. به همین دلیل هم با حرکت سایه از وضوح بخش‌های بالایی سطح مریخ کم میشه.

 3. Avatar مجتبی.مشهد

  ناسابالگردبه مریخ فرستاده ماهنوزدنبال این هستیم کدوم واکسن خوبه کدوم نه.تمام دنیاواکسینه کردن ملت ماآمارمرگ ومیربالامیره.