مریخ‌نورد کنجکاوی حرکت ابرها را در جو مریخ به تصویر کشید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ابرهای مریخ از نگاه مریخ‌نورد کنجکاوی

مریخ‌نورد کنجکاوی که همچنان به کاوش در سیاره‌ی سرخ مشغول است، تصاویری تماشایی از حرکت ابرها در جو مریخ منتشر کرد.

ابرهای گذران در آسمان مریخ

طبق اعلام ناسا «در یک فیلم ۸ فریمی که ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۱ آذر ۱۴۰۰) با استفاده از تصاویر دوربین ناوبری مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ساخته شده است، می‌توان ابرها را در حال حرکت در آسمان مریخ دید و سایه‌ی ابرها هم به‌خوبی روی زمین مشخص است.»

ناسا یک ویدیوی ۸ فریم دیگر را هم منتشر کرده است که ابرها را با شکوه تمام نشان می‌دهد. این فیلم هم با استفاده از دوربین ناوبری مریخ‌نورد ثبت شده است و ابرهای مریخی را در حالی که درست از بالای سر کنجکاوی می‌گذرند، به نمایش می‌گذارد.»

حرکت ابرهای مریخ از نگاه مریخ‌نورد کنجکاوی

این نوع فیلم‌ها فراتر از یک نمایش چشم‌نواز هستند. چنین تصاویری به دانشمندان امکان می‌دهند تا چندین ویژگی مهم ماننند سرعت ابرها و ارتفاع آن‌ها را در آسمان محاسبه کنند. کنجکاوی پیش از این هم تصاویری شگفت‌انگیز از ابرهای مریخی ثبت کرده بود.

ارتفاع بسیار زیاد

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ابرها بسیار بلند هستند و نزدیک به ۸۰ کیلومتر بالاتر از سطح مریخ قرار دارند. علاوه بر این تیمی از دانشمندان موفق شدند ترکیب ابرها را شناسایی کنند.

با توجه به اینکه هوا در ارتفاعات بالا بسیار سرد است، ابرها باید از یخ کربن دی‌اکسید تشکیل شده باشند، برخلاف ابرهای یخ آب روی زمین که در ارتفاعات پایین‌تر یافت می‌شوند.

ابرهای مریخی اصلا واضح نیستند و بسیار کم‌رنگ در جو ظاهر می‌شوند. بنابراین برای دیدن آن‌ها پژوهشگران ناسا ناچار بودند از روش‌های تصویربرداری و پردازش تصویر خاصی استفاده کنند.

حرکت ابرها در آسمان مریخ

این روش‌ها شامل گرفتن چندین تصویر برای به‌دست آوردن یک پس‌زمینه‌ی ایستا بود. هنگامی که پژوهشگران این پس‌زمینه‌ی ثابت را از تصویر کم کردند، توانستند آنچه را که درون تصویر حرکت می‌کرد، یعنی ابرها را تشخیص دهند.

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا قبلا وجود خاک رس را در سیاره‌ی سرخ تأیید کرده و یک واحه‌ی باستانی خشک شده را مشاهده کرده است. این ربات مریخ‌نورد که در نوامبر ۲۰۱۱ (آبان ۱۳۹۰) پرتاب شد، همچنان به راه خود در «دهانه‌ی گیل» (Gale Crater) مریخ ادامه می‌دهد.

عکس‌ها: ابرهای مریخ از نگاه مریخ‌نورد کنجکاوی
Credit: NASA/JPL

منبع: Interesting Engineeringبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما