فیلم‌های مارول را ببینیم یا دی‌سی؟

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۵ ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
مارول یا دی سی

این روزها ابرقهرمان‌های زیادی روی پرده‌ی سینما می‌آیند، و بین «مارول» و «دی‌سی» که هرکدام بی‌شمار شخصیت با قدرت‌های منحصر به فرد برای ارائه دارند، رقابتی تنگاتنگ شکل گرفته. رقابت و جدالی که بیرون از سالن‌های سینما هم جریان دارد. برای همین شاید برای خیلی‌ها سؤال باشد که کدام جهان سینمایی را انتخاب کنیم و وارد دنیای فیلم و سریالش شویم بهتر است؟

ما در عصر طلایی فیلم‌های کمیک‌بوکی به سر می‌بریم و روز به روز کاراکترهای بیشتری از دنیای ابرقهرمان‌ها پایشان به پرده‌ی نقره‌ای باز می‌شود. ولی چندین سال پیش، به ندرت فیلم‌های کمیک‌بوکی ساخته می‌شد. در سال ۱۹۹۷ و وقتی بتمن و رابین با واکنش بسیار منفی منتقدان روبه‌رو شد، ژانر کمیک‌بوکی و ابرقهرمانی برای مدت زیادی کنار گذاشته شد. اگر فیلمی براساس یک کمیک‌بوک قرار بود ساخته شود، استودیوها تمایل چندانی به آن نشان نمی‌دادند. تا اینکه در سال ۲۰۰۰ فیلم اکس‌من ساخته شد و جان تازه‌ای به این دست فیلم‌ها داد. بعد از آن هم مرد عنکبوتی سم ریمی و توبی مگوایر آمد و کم کم فهمیدند فیلم‌های کمیک‌بوکی را می‌شود جدی گرفت.

حالا این فیلم‌ها جزو پولسازترین و پر سر و صداترین آثار سینمایی هرسال شده‌اند و در این مسیر کمیک‌های مارول گوی سبقت را از بقیه ربوده‌اند. قهرمان‌هایی مثل مرد عنکبوتی و هالک از دهه‌ی ۶۰ تا کنون در فیلم و سریال‌های مختلف حضور داشته‌اند، ولی در این چند سال گذشته «مارول» سراغ شخصیت‌های کمتر شناخته‌شده‌ای مثل مرد آهنی رفته و از آن‌ها ابرقهرمانانی محبوب ساخته. شخصیت‌هایی که همگی در یک جهان سینمایی و تلویزیونی گسترده و بزرگ و مرتبط حضور دارند.

بزرگترین رقیب «مارول» یعنی «دی‌سی» مدتی است وارد این بازی ساخت جهان‌های سینمایی شده، ولی استراتژی مشخصی ندارد و فیلم‌ها و سریال‌هایش در یک دنیای مرتبط نمی‌گذرد. خب آدمیزاد زمان محدودی دارد و ورود به یک جهان سینمایی با بیشمار قصه و شخصیت و ماجرا، تصمیم نسبتا مهمی است. با هم می‌بینیم بین «دی‌سی» و «مارول» هرکدام‌ جهان سینمایی و تلویزیونی‌شان را چطور شکل داده‌اند تا راحت‌تر تصمیم بگیرید.

البته مقایسه‌ای که صورت می‌گیرد صرفا روی اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی است، و نه خود کمیک‌ها. در بحث سینمایی هم فیلم‌های «دی‌سی» بعد از سه‌گانه‌ی بتمن نولان – که آثار بسیار موفق و جریان‌سازی بودند – بررسی شده‌اند. چون سه‌گانه‌ی شوالیه‌ تاریکی  مستقل از جهان سینمایی «دی‌سی» ساخته شده. جهان سینمایی «دی‌سی» شامل فیلم‌هایی مثل مرد پولادین، بتمن علیه سوپرمن و لیگ عدالت است.

اصل ماجرا

راهنمای مارول و دی سی

«مارول» و «دی‌سی» هرکدام نکات مثبت و منفی خودشان را در زمینه‌ی گسترش جهان سینمایی‌شان دارند. جهان سینمایی «مارول» تشکیل شده از انتقام‌جویان (گروهی بزرگ از ابرقهرمانانی مثل کاپیتان آمریکا و هالک) و در آن داستان‌هایی روایت می‌شود که می‌توانید در فیلم‌هایی سینمایی و سریال‌های تلویزیونی‌شان ببینید. برای همین اگر به دنیایشان قدم بگذارید کلی سرگرم می‌شوید. ولی از سوی دیگر تماشای قصه‌ها و ماجراهای بیشمار و ساعت‌های پشت سرهم فیلم و سریال ممکن است خسته‌تان کند. دنیایشان هم انقدر به هم پیوسته است که اگر حتی یک قسمت از یکی از سریال‌ها یا یکی از مجموعه فیلم‌هایشان را نبینید، ممکن است یک شوخی به خصوص یا ارجاع بامزه را نگیرید و از دستتان برود.

برخلاف «مارول»، برای آشنایی با جهان سینمایی و نوپای «دی‌سی»‌ نیازی نیست ساعت‌ها فیلم تماشا کنید. برای مثال فیلم بتمن علیه سوپرمن زک اسنایدر در همان یک فیلم توانست تعدادی از کاراکترهای این جهان سینمایی را معرفی کند. با اینکه به نظر می‌رسد دنبال کردن جهان سینمایی «دی‌سی» ساده‌تر باشد، ولی یک مشکل وجود دارد: سریال‌های «دی‌سی» نظیر اَرو (Arrow) و گاتهام هیچ ارتباطی با فیلم‌های «دی‌سی» ندارند. در جاهایی هم نقش یک کاراکتر را دو بازیگر متفاوت برای نسخه‌ی تلویزیونی و سینمایی بازی می‌کنند که ممکن است مخاطب را گیج کند.

جهان سینمایی «مارول»

راهنمای مارول و دی سی

پیش از آنکه «دیزنی» در سال ۲۰۰۹ «مارول» را بخرد، «مارول» حقوق بسیاری از فیلم‌هایش را به استودیوهای مختلف فروخت، تا اینگونه از حضور برخی کاراکترهای به خصوص در فیلم‌های هم‌دیگر جلوگیری کند. برای همین هیچوقت نمی‌بینید هالک و مرد عنکبوتی در یک فیلم جداگانه کنار هم ظاهر شوند. چون حقوق این کاراکترها متعلق به «سونی» و «یونیورسال» است.

چنین توافقی برای طرفداران کمیک بوک ناراحت‌کننده بود. آنها عادت داشتند که ببینند در کمیک‌های «مارول»‌ شخصیت‌ها در دنیای یکدیگر ظاهر شوند. خوشبختانه وقتی تصمیم «دیزنی» مبنی بر خرید  «مارول» و حقوق فیلم‌هایش شامل ساخت جهان سینمایی و تلویزیونی مرتبط به هم شد،‌ طرفداران کمیک بوک‌ها نفس راحتی کشیدند.

جهان سینمایی انتقام‌جویان را در نظر بگیرید. شکل‌گیری این جهان به سال ۲۰۰۸ و اولین فیلم Iron Man برمی‌گردد. در این فیلم رابرت داونی جونیور تصویری بامزه و مفرح از یک ابرقهرمان به نمایش گذاشت که به مذاق سینمادوستان خوش آمد. Iron Man نقطه‌ی آغازی بود بر مجموعه فیلم گسترده‌ای که «مارول» و «دیزنی» سال به سال منتشر کردند. مثل Thor و کاپیتان آمریکا در سال ۲۰۱۱ که هرکدام ابرقهرمان‌های خودشان را به سینما معرفی می‌کردند. تا اینکه در سال ۲۰۱۲ و با فیلم انتقام‌جویان تمام این شخصیت‌ها کنار هم جمع شدند و فیلم محبوب دل طرفداران کمیک‌بوک را ساختند.

مخاطبان تلویزیون هم سهمشان از این ضیافت سریال مأموران شیلد (Agents of SHIELD) بود که از سال ۲۰۱۳ پخشش آغاز شد. در این سریال هر از گاهی ماجراهایی روایت می‌شد که مسقیما به فیلم‌های انتقام‌جویان ربط داشت. نتیجه‌ی این اقدامات، یک جهان ابرقهرمانی غنی و چندلایه بود که با دیدنش واقعا حس می‌کنیم تمام این کاراکترها به هم مرتبط‌اند. سریال مأمور کارتر (Agent Carter) هم با اینکه داستانش در دهه‌ی ۴۰ میلادی می‌گذرد، همین رویکرد را در پیش گرفته و ارتباطش را با دنیای انتقام‌جویان حفظ کرده.

«نتفلیکس» هم در بسط و گسترش این دنیا با «مارول» همکاری داشت و در سال ۲۰۱۵ سریال‌هایی مثل دِردِویل (Daredevil)، جسیکا جونز (Jessica Jones) و لوک کیج (Luke Cage) و آیرن فیست (Iron Fist) را تولید کرد. افزون بر آن، یک مینی‌سریال هم ساخته که هر چهارتایشان را کنار هم جمع کرده،‌با نام محافظان (The Defenders).  مشخص است که «مارول» سعی کرده همان رویکردی را که در فیلم‌های سینمایی انتقام‌جویان  به کار گرفته در سریال‌های تلویزیونی‌اش هم اعمال کند: چند سریال جدا که شخصیت مخصوص خودشان را معرفی می‌کنند، و بعد یک مینی‌سریال که همه‌شان را کنار هم آورده. تنها این سؤال باقی می‌ماند که آیا «مارول» می‌تواند در عین حفظ ارتباط این جهان‌های گسترده، کیفیت آثار سینمایی و تلویزیونی‌اش را هم حفظ کند یا نه.

«مارول»، خارج از جهان سینمایی

راهنمای مارول و دی سی

با اینکه دیزنی توانست شخصیت‌های انتقام‌جویان را کنار هم گرد آورد، استودیوهای رقیب کماکان حقوق تعدادی از مطرح‌ترین کاراکتر‌های «مارول» را تحت اختیار خودشان دارند. استودیو «فاکس» مجموعه فیلم‌های ایکس‌من (مردان ایکس) را ساخته و می‌سازد، همچنین فیلم‌های ددپول که حالا موفقیتی چشمگیر پیدا کرده‌اند هم تحت مالکیت فاکس است. حقوق مرد عنکبوتی هم که برای «سونی» است. برای همین شخصیت‌هایی که تحت مالکیت «فاکس» هستند نمی‌توانند در فیلم‌های انتقام‌جویان ظاهر شوند، و برعکس. که این مایه‌ی ناراحتی‌ است چرا که در کمیک‌بوک‌ها مثلا «ولوورین»‌ از ایکس‌من  با «کاپیتان آمریکا» رابطه‌ای دور و دراز دارد. ولی به لطف قراردادی که بین «سونی» و «دیزنی» بسته شد، مرد عنکبوتی نسخه‌ی پیتر هالند موفق شد اولین حضورش را در جهان «مارول» با فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی(Captain America: Civil War) به ثبت برساند و بعد از آن هم در دو فیلم اخیر انتقام‌جویان ظاهر شد.

از شروع قرن بیست و یکم تا به امروز ما شاهد بودیم که چندین استودیو در ساخت ده فیلم اکس‌من دخیل بوده‌اند (و تعداد بیشتری هم در راه است)، هفت فیلم مرد عنکبوتی با سه بازیگر مختلف ساخته شد و خیلی فیلم‌های دیگری هم آمدند که شاید حتی ندانید جزو دنیای «مارول»‌ بوده‌اند، نظیر سه‌گانه‌ی Blade.

«بتمن» و «سوپرمن»

راهنمای مارول و دی سی

رقیب «دیزنی» یعنی «وارنر» حق ساخت آثار اقتباسی از «دی‌سی» را خریده و تا کنون فیلم‌های زیادی براساس کاراکترهای «دی‌سی» ساخته شده. رویکرد «مارول» در ساخت جهان سینمایی انتقام‌جویان باعث شد «وارنر» هم تحت تأثیر آن‌ها دست به ساخت جهان سینمایی خودش بزند. اگرچه، در دنیای کمیک‌ها این «دی‌سی» بود که در ابتدا ایده‌ی کنار هم قرار گرفتن ابرقهرمان‌هایش را عملی کرد و بعد «مارول» متأثر از آن انتقام‌جویان را به وجود آورد. جهان سینمایی «دی‌سی» با فیلم مرد پولادین در سال ۲۰۱۳ آغاز شد. پیش از آن، فیلم‌های سوپرمن کریستوفر ریو، بتمن تیم برتون و دنباله‌هایش و سه‌گانه‌ی شوالیه‌ی تاریکی کریستوفر نولان هیچ ارتباطی با همدیگر نداشتند.

دومین فیلم در جهان سینمایی «دی‌سی»، بتمن علیه سوپرمن بود. حالا به جای اینکه به تدریج و فیلم به فیلم با ابرقهرمان‌هایمان آشنا شویم، در یک فیلم نگاهی گذرا به پیشینه‌ی همه‌شان می‌انداختیم. در این فیلم با بتمن جدید آشنا شدیم و به شخصیت‌هایی مثل «واندر وومن»، «سایبورگ»، «فلش» و «آکوامن» هم اشاراتی شد. در یک صحنه‌ی کوتاه، شکل‌گیری قدرت‌های هرکدام را می‌دیدیم. اینکه انقدر با شتاب چند شخصیت مهم را به مخاطب معرفی کنند تصمیم پرریسکی بود.

به هر حال ما با یک خدای باستانی از نسل آمازون (واندروومن)، یک پادشاه دریایی (آکوامن) و یک سایبورگ طرف بودیم که همگی در دنیایی زندگی می‌کردند که در آن «بتمن» و «سوپرمن» هم بودند. انتظار می‌رفت پیشینه‌ی این کاراکترها را در لیگ عدالت (Justice League) سال ۲۰۱۷ ببینیم که یک ماجرای تراژیک در زندگی شخصی زک اسنایدر همه چیز را به هم ریخت و نسخه‌ای از آن اکران شد که خیلی چیزها را نداشت. اگرچه حالا و بعد از جنجال‌های فراوان، قرار شده نسخه‌ی زک اسنایدر از این فیلم در اچ‌بی‌او مکس منتشر شود.

جوخه‌ی انتحاری (Suicide Squad) یکی دیگر از فیلم‌های این جهان بود که در آن تعدادی از مشهورترین (بدنام‌ترین) ضدقهرمان‌های دنیای «دی‌سی» نظیر جوکر، هارلی کویین و ددشات کنار هم جمع شده بودند.

«دی‌سی» در تلویزیون

راهنمای مارول و دی سی

برخلاف «مارول»، سریال‌های «دی‌سی» هیچ ارتباطی با جهان سینمایی‌اش ندارد. «دی‌سی» اسم دنیای مشترک فیلم‌هایش را «جهان گسترده‌ی دی‌سی» گذاشته.

در تلویزیون، سریال اَرو که سال ۲۰۱۲ پخشش شروع شد، و همچنین فلش در یک دنیای مشترک می‌گذرد که ارتباطی با فیلم‌های سینمایی «دی‌سی» ندارد. برای مثال بازیگری که در سریال نقش فلش را بازی می‌کند (گرنت گاستین) با بازیگر فلش در بتمن علیه سوپرمن که متفاوت است (ازرا میلر).

سریال سوپرگرل از تولیدات «سی‌بی‌اس» است و ملیسا بنوئیست در آن ایفای نقش کرده. نسبت به دیگر آثار «دی‌سی» حس و حال شادتری دارد و خیلی تیره و تار نیست، و در دنیای فلش می‌گذرد. ولی باز هم هیچ ارتباطی با جهان سینمایی‌شان ندارد و سوپرمنی هم که در سریال معرفی می‌شود همه چیزش متفاوت است.

همچنین سریال گاتهام هم داریم که از سال ۲۰۱۴ شروع شد و درباره‌ی یک جیم گوردون جوان بود که با بروس وین نوجوان تعامل داشت. این سریال هیچ ارتباطی با هیچکدام از سریال‌های «دی‌سی»‌ و یا دیگر فیلم‌های بتمن نداشت.

از این تقابل لذت ببرید

راهنمای مارول و دی سی

در نهایت همگی دو راه داریم:‌ یا به تقابل بین طرفداران «دی‌سی» و «مارول» بپیوندیم که سالیان است مثل طرفداران دو آتشه‌ی دو تیم فوتبال با هم درگیر هستند، یا به صندلی‌مان تکیه دهیم و از هر دو دنیا لذت ببریم و تقابل بین طرفدارانش را هم از دور تماشا کنیم.

حالا اگر بخواهید بینشان یکی را انتخاب کنید، بستگی به این دارد که دنبال چه چیزی هستید.

اگر پیوستگی و دنبال کردن داستان‌های دنباله‌دار را دوست دارید، جهان انتقام‌جویان «مارول» به درد شما می‌خورد. این دنیا پر است از داستان‌هایی که همگی به هم مرتبط‌اند و در فیلم‌ها و سریال‌های بی‌شماری دنبال می‌شوند.

ولی اگر نمی‌خواهید خودتان را درگیر یک جهان سینمایی بسیار گسترده کنید که دنبال کردن ماجراهایش نیاز به دیدن تمام فیلم‌ها و سریال‌هایش دارد، به جهان «دی‌سی» بچسبید. اینجا آثارشان بیشتر انحصاری است و می‌توانید یک سریال یا مجموعه فیلم را مستقل از هم تماشا کنید، بدون اینکه چیزی را از دست دهید. می‌توانید سریال‌ها را ببینید بدون اینکه نگران تاثیر قصه‌شان روی آثار سینمایی باشد.

در هر صورت، چه «دی‌سی» را انتخاب کنید چه «مارول»، ساعت‌ها سرگرمی و هیجان انتظارتان را می‌کشد. و خب هدف اصلی این صنعت شلوغ و پر زرق و برق مگر چیزی جز سرگرم کردن مخاطب است؟

منبع: cnet

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ comment
 1. Avatar سبحان

  سلام ممنون بابت مقاله ی خوبتون

  من خودم ‌شخصا فیلم های مارول رو بیشتر از

  فیلم های دیسی دوست دارم خیلی بیشتر

  و سریال های دی سی رو بیشتر از سریال های

  مارول دوست دارم

 2. Avatar یه نفر

  اگه از طرفدارای دی سی بپرسید کدوم کارکتر رو بیشتر دوست داری 90 درصد میگن جوکر و تازه باید بگن که منظورش از جوکر کدوم شخصه که این نقش رو ایفا کرده. اما مارول نه. از هرکی بپرسید کی رو بیشتر دوست دارید هرکی یه چیزی میگه. میبینید که مارول به خوبی محبوبیت رو بین کاراکترها پخش کرده. تصمیم با خودتونه

  1. Avatar VICA

   نه داداچ
   اونا بچن
   اونا حتا نمیدونن کمیک چیه یا دث استروک کیه، همشون یا سوپرمن دوس دارن یا جوکر و حتا نمیدونن جوکر چی هست و چیکار میکنه.

   یه شخصیت توی دیسی هست دکتر فیت، اینم طرفدارای خودشو داره درحالی که فقط تو کمیک بوده و فقط توی انیمیشن جوخه ی انتحاری به مدت خیلی کوتاه حظور داشت.

   فنای دیسی اکثرشون طرفدار بتمن هستن.
   بعد فلش و بعد بقیه.

   اونایی که تو میگی بچن، اینا تو مارول هم هستن، ازشون میپرسی همشون میگن آیرون من، حتا نمیدونن اسم بازیگرش چیه.

   به همونایی که میگن جوکر ازشون بپرس بتوومن کیه؟
   هیچ کدومشون نمیدونن چون فقط دیدن داداششون یا پسر خالشون فیلم جوکر میدیده اینام اسمشو یاد گرفتن هی میگن جوکر جوکر.

   تو دوران بچگی منم دوران بتمن بود و فقط بتمنو میشناختم، حتا سوپرمنم نمیدوستم چیه.
   حالا کمیک خون شدم و کلی شخصیتا رو میشناسم.

   پس الکی نگو، کل بچه های مارولی هم طرفدار آیرون من هستن پس کلا از این نظر نمیتونی بررسیش کنی.

 3. Avatar AnnA 9۸

  انیمیشن دی سی ببینین
  کمیک مارول بخونین
  فیلم مارول ببینین
  سریال بازم مارول ببینین

  1. Avatar Harley Quinn 3

   صاف معلومه متعصبانه نظر میدی انیمیشن های دیسی بهترن
   از نظر کمیک هم با هم براربرن
   فیلم های مارول بهترن درست

   سریال های دیسی بهتر از مارولن
   بازی ساختنم که مارول جلو دیسی شانسی نداره از بتمن آرکام تا اینجاستیس ۱ و ۲ مارول کی تونسته بازی هایی به این خوبی بسازه خداییش کی.

 4. Avatar M.V

  دنیایشان هم انقدر به هم پیوسته است که اگر حتی یک قسمت از یکی از سریال‌ها یا یکی از مجموعه فیلم‌هایشان را نبینید، ممکن است یک شوخی به خصوص یا ارجاع بامزه را نگیرید و از دستتان برود.

  مشکلت با مارول چیه دادا؟
  سریال ها ربطی به سینمایی ها ندارند!!!

  هالک هم حق شو از یونیورسال خریدن خیلی وقته

  و فیلم های دی سی واقعا دارک و غیر قابل باوره واقعا حیف ه قهرمان هایی مثل بتمن و واندروومن یا آکوامن این طور نشون داده بشن
  هرچند فیلم آکوامن با تاثیری که از مارول گرفت به نسبت طنز بود چون چاشنی طنز باعث باور پذیری بیشتر وجود ابرقهرمان ها در دید مخاطبان میشه
  نمیدونم چرا میزاشتن اسنایدر فیلم های دی سی و بسازه
  باید به کیفیت جلوه های بصری و فیلم نامه هم اشاره کنین که واقعا برای دی سی ضعیف ه مثلا مبارزه های هاوکای و داردویل و با گرین ارو مقایسه کنین :/
  یا کپ و با بتمن :/
  من عاشق بتمن م و بخاطر همین بعد از بتمن علیه سوپرمن و لیگ عدالت میخواستم گریه کنم
  به هیچ وجه به شخصیت های اصلی و کمیک وفادار نیستن چون بتمنبه هیچ وجه آدم نمیکشه و بتمن بن افلک یه قاتل پست فطرت بود و سوپر من بیش از حد خشکو خیلی سنگ دل بود و همه یی دنیا رو بخاطر مادر و نامزدش نجات میداد :///

 5. Avatar Harley Quinn

  صاف معلومه متعصبانه نظر میدی انیمیشن های دیسی بهترن
  از نظر کمیک هم با هم براربرن
  فیلم های مارول بهترن درست

  سریال های دیسی بهتر از مارولن
  بازی ساختنم که مارول جلو دیسی شانسی نداره از بتمن آرکام تا اینجاستیس ۱ و ۲ مارول کی تونسته بازی هایی به این خوبی بسازه خداییش کی.

 6. Avatar BF.2007

  بببن برادر تو داری میگی اینجاستیس ۱ و ۲؟

  اینجاستیس ها اصلا هیچ سر و صدایی

  نکردن چون زیر سایه ی مورتال کمبت بودن

  اما از مارول یه بازی میگم که خودمم دو بار

  تمومش کردم

  marvel’s spider man الان به عنوان

  بهترین بازی ابرقهرمانی تاریخ شناخته

  میشه

  با نمره ی ۸۷ از ده

  از همه ی بتمن ها بهتر بود

  1. Avatar مجید

   داداش 2 تا از بتمن ها نمره شون 90 بالاست همچنین اینجاستیس 2 تو سال 2016 که من یادم میاد خیلی سر و صدا کرد مخصوصا بخاطر اینکه اونموقع تکن 7 هم میخواست عرضه بشه رقابت بین طرفدار های هر کدوم زیاد بود

 7. Avatar VICA

  زارت
  داداچ دیسی از نظر کمیک برتره
  میدونی چرا؟
  دیسی چند تا اتفاق مهم داره؟
  از فلش پوینت که معروفترین اتفاق دیسیه تا ریبرث و کریسیس آن اینفینیتی ارث و اندلس که جدید دارن میزنن و هزاران چیز دیگه، به نظرم داستان هیچ کدوم از کمیک ها مثل فلش پوینت حماسی و معروف نمیشه،
  ولی مارول فقط دوتا اتفاق مهم داره که فقطم یکیش معروف و خوب شده.
  دیسی تو کمیک، انیمیشن و سریال بهتره.

  سریال فلش هم که رکورد گینس زد من خودمم تعجب کردم از این.
  قبول دارم دنیای سینمایی دیسی یکم شخمیه ولی فیلمایی مثل آکوامن و واندروومن و جوکر و جوخه ی انتحاری اینا شاهکارای دیسین، اینا رو با جاستیس لیگ و بتمن در برابر سوپرمن اشتباه نگیر.

  مارول فقط در سینمایی عالیه خودمم طرفدارشم، ولی واقع بینم میدونم کمیک دیسی همیشه برتر بوده.

 8. Avatar VICA

  ببینین کلا کمیکای دیسی بهترن
  مارول چند تا واقعه ی مهم بزرگ داره؟
  دیسی چند تا داره؟
  کدومشون بیشتر خواننده دارن؟
  معلومه خب کمیک فلش پوینت.
  دیسی سرشار از کمیک های با واقعه ی بزرگ و معروفه.
  فلش پوینت، ریبرث و بتمن در برابر سوپرمن، کریسیس آن اینفینیتی ارث و سری اندلس که داره جدید میاد، اینا از مهمترین واقعه های دیسین در حالی که مارول فقط دوتا داره که تازه اولیشو تموم کرده که خب عالی بود و منتظر دومیش هستیم، البته فکر نکنم به خوبی قبلی بتونه باشه.

  ولی واقع بین باشید، دیسی توی انیمیشن و کمیک و سریال واقعا برتره و توی رسی سینمایی خراب کرد این وسط ولی یادمون باشه فیلمای شاهکاری مثل سه گانه بتمن نولان و واندروومن و جوکر و آکوامن و جوخه ی انتحاری و شزم رو با شخمیجاتی مثل لیگ عدالت اشتباه نگیریم، شزم هم خوب بود خیلیا میگن بچگونه بود ولی کلا اصل فیلم باید بچگونه باشه چون در غیر اینصورت قشنگ نمیشه، شزم رو غیر این میساختن اصلا نمیدیدم.

  گیم رو نمیدونم ولی دیسی توی انیمیشن و کمیک و سریال از مارول سر تره

  مارول فقط یه دردویل داشت که ناموسن خوب بود.

 9. Avatar میلاد

  از مقالتون ممنونم و جای خالیش احساس می شد
  اما باید گفت بدون جانب داری دنیای جدید مارول از دی سی پیشی گرفته و علت این هم بی رمغی دی سی بود که ای کاش قبل از مارول مجموعه داستان خوبی نوشته می شد که به هم مرتبط باشن
  در ضمن اینکه دی سی هر قهرمان بی نهایت بازیگر داره خودش یه نقص بزرگه اونم در حالی که بازگیراش هنوز اونقدر پیر نشدن البته در خصوص اسپایدر من مارول هم این مورد صدق می کنه که بی نهایت بار یه داستان رو تعریف کردن که خسته کننده شده
  در کل نظر بنده اینه که
  1-سریال دی سی ببینید
  2-کتاب کمیک نخونید
  3-فیلم سینمایی مارول ببینید
  4-انمیشین غیر کمیک ببیند
  5-زیاد حساس نشید