کفش مری جین چیست و چگونه می‌توان با آن استایل کرد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
کفش مری جین چیست و چطور می‌توان آن را استایل کرد؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که به کمد لباس‌ها و اکسسوری‌های خود نگاه کنید و از خود پرسید چرا من هیچ کفش خاص و متفاوتی ندارم؟ از آنجایی که ترندهای دنیای فشن دائما در حال تغییر هستند داشتن یک مجموعه‌ی کفش کاربردی و در عین حال ویژه می‌تواند برای همه‌ی ما کار سختی به شمار بیاید. به همین دلیل اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه مد بودن یک آیتم پوشیدنی برایتان اهمیت زیادی دارد کفش مری جین مخصوص شما است.

کفش‌های مری جین با گذشت زمان هرگز از مد خارج نشده‌اند و همواره طرفدارهای مخصوص خودشان را داشته‌اند. حتی شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کفش‌ها در چند وقت اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند؛ به طوریکه حالا دیگر داشتن یک جفت کفش مری جین در کمدتان کاملا ضروری به نظر می‌رسد. اگر نمی‌دانید کفش‌ مری‌ جین چیست، چه تاریخچه‌ای دارد یا چطور باید آن را استایل کنید تا آخر این مطلب از دیجی‌کالا مگ با ما همراه باشید.

کفش مری چین چیست؟

کفش‌های مری جین (Mary Jane) به نوعی از کفش‌های کلاسیک گفته می‌شود که چندین دهه است از محبوب‌ترین آیتم‌های پوشیدنی دنیا به شمار می‌آیند. این کفش‌ها به دلیل طراحی منحصر به فرد و جذابیت متفاوتی که دارند بسیار پرطرفدار هستند. کفش‌های مری جین معمولا دارای یک پاشنه‌ یا کف صاف و پنجه‌ای کاملا گرد یا مربعی هستند. اگر چه این روزها کفش‌های مری جین پلتفرمر بدون بند محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند اما باید بدانید که یکی از ویژگی‌های اصلی این نوع کفش‌ها داشتن بندهایی است که از روی پا عبور می‌کنند و با سگک، دکمه یا چسب بسته می‌شوند.

یکی از دلایل محوبیت همیشگی کفش مری جین در طول زمان همه کاره بودن آن است. این کفش‌ها به خوبی با هر نوع استایل و لباسی ست می‌شوند؛ به همین دلیل با تهیه‌ی یک جفت از آن‌ها دیگر می‌توانید هر نوع سبک پوششی را امتحان کنید. کفش‌های مری جین معمولا حس زنانگی و معصومیت را به استایل فرد اضافه می‌کنند؛ هر چند که استفاده از آن‌ها در یک استایل مدرن می‌تواند باعث اضافه شدن حس‌وحال سبک رترو به آن ست شود. به طور کلی، می‌توان گفت که کفش‌ مری جین یک انتخاب عالی و دوست داشتنی برای افراد شیک‌پوشی است که به امتحان سبک‌های پوشش خاص علاقه‌مند هستند.

تاریخچه‌ی کفش‌های مری جین

ما می‌دانیم که کفش‌های مری جین برای اولین بار در دهه‌ی اول قرن بیستم میلادی به عنوان کفشی کاربردی برای دختران جوان وارد صحنه‌های مد شدند. این کفش‌ها یک گزینه‌ی عالی و راحت برای مدرسه به شمار می‌آمدند؛ چرا که در آوردن آن‌ها بسیار راحت بود و هیچ پاشنه‌ای هم نداشتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مری جین نام یکی از شخصیت‌های داستان‌های مصور دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی بوده است و به دلیل شباهتی که کفش‌های مری جین به کفش‌های این شخصیت داشته‌اند آن‌ها را به این اسم نام‌گذاری کرده‌اند.

با گذشت زمان و در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی کفش مری جین در بین زنان جوان محبوبیت پیدا کرد و دیگر تنها دختران مدرسه‌ای نبودند که از آن‌ها استفاده می‌کردند. در این مدت، کفش‌های مری جین در رنگ‌ها و مدل‌های شیک‌تر و زنانه‌تری تولید شدند تا همه‌ی افراد جامعه بتوانند آن‌ها را به استایل خود اضافه کنند. در دهه‌ی ۶۰ میلادی با ظهور جنبش‌های مد جدید کفش‌های مری جین هم ظاهر جدیدی پیدا کردند. پاشنه‌های کفش‌های مری جین آن زمان پهن‌تر و بلند‌تر بودند؛ علاوه بر این بیشتر زنان دیگر ترجیح می‌دادند به سراغ رنگ‌های روشن‌تر این دسته از کفش‌ها بروند.

در دهه‌ی ۹۰ میلادی با محبوبیت پیدا کردن استایل گرانج مری جین دوباره به آیتم مورد علاقه‌ی زنان شیک پوش تبدیل شد. این کفش در آن زمان از جنس چرم مشکی تولید می‌شد و افراد اغلب آن را با جوراب شلواری‌های مشکی یا راه راه و دامن‌های کوتاه می‌پوشیدند تا ظاهر جذاب‌تری داشته باشند. اگر اهل دنبال کردن ترندهای دنیای فشن باشید احتمالا به خوبی می‌دانید که کفش مری جین یکی از ترندترین آیتم‌های پوشیدنی سال ۲۰۲۴ است و حالا دیگر همه‌ی افراد با هر جنسیت و سنی از انواع مختلف آن‌ها در استایل خود استفاده می‌کنند.

آشنایی با انواع کفش‌های مری جین

انواع کفش‌های مری جین

نمونه‌های اولیه‌ی کفش مری جین زیره‌ی تختی داشتند و بند نازکشان روی پا بسته می‌شد؛ با گذشت زمان این کفش‌ها هم مدل‌های مختلفی پیدا کردند که در زیر آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • کفش مری جین پاشنه بلند: این نوع کفش‌ها که این روزها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند نسبت به کفش‌های مری جین اولیه پاشنه‌ی بسیار بلندتری دارند و در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسند.
  • کفش مری جین چانکی: کفش‌های مری جین چانکی پاشنه‌‌های کوتاه یا متوسط درشت و پهنی دارند. این کفش‌ها به قسمت پایینی استایل شما حجم می‌دهند و برای کسانیکه دنبال امتحان آیتم‌های جدید هستند مناسب خواهند بود.
  • کفش مری جین تخت: کفش‌های مری جین تخت محبوب‌ترین نوع این کفش‌ها هستند؛ به طوریکه هیچ گاه از مد خارج نشده‌اند. این کفش‌ها به دلیل ترند شدن کفش‌های بالرین در سال ۲۰۲۴ در حال حاضر به شدت محبوب هستند و شما می‌توانید مدل‌های مختلف آن‌ها را برای خودتان خریداری کنید.
  • کفش مری جین چند بند: یک بند یا دو بند برای کفش مری جین کاربردی است اما وجود تعداد بندهای بیشتری روی این کفش‌ها باعث زیباتر و خاص‌تر شدن آن‌ها خواهد شد.
  • کفش مری جین رنگی: همانطور که گفتیم در گذشته تنها نمونه‌های مشکی و تک رنگ کفش‌های مری جین تولید می‌شدند اما حالا با تغییر معیارهای دنیای فشن شما می‌توانید این کفش‌ها را در هر چند رنگی که می‌خواهید تهیه کنید.
  • کفش مری جین دکوراتیو: اگر از امتحان کفش‌های ساده و کسل‌کننده خسته شده‌اید می‌توانید به سراغ کفش‌های مری جین دکوراتیو بروید که با اکسسوری‌ها و طرح‌های دستی مختلف تزئین شده‌اند.
  • ۱۱ ترفند پوشیدن کفش پاشنه بلند برای مدت زمان بیشتر

روش‌های استایل کردن کفش‌های مری جین

درست است که کفش مری جین در ابتدا برای دختران جوان‌تر طراحی شده است اما در حال حاضر همه‌ی افراد با هر نوع استایل و سنی می‌توانند آ‌ن‌ها را بپوشند. تغییر عناصر اصلی این کفش مانند ارتفاع پاشنه و ضخامت بند به خوبی نشان می‌دهد که این آیتم همه‌کاره و در عین حال وینتج با کمی خلاقیت می‌تواند به یکی از ارزنده‌ترین آیتم‌های پوشیدنی کمد هر فردی تبدیل شود.

استایل کلاسیک با کفش‌های مری جین

سبک پوشش کلاسیک برای آن دسته از افرادی مناسب است که می‌خواهند استایل روزمره‌ای به دور از ترندهای مد و فشن داشته باشند. این دسته از افراد می‌توانند به سراغ کفش‌های مری جین مشکی ساده و تخت بروند که با هر نوع دامن و شلواری ست می‌شوند. ما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام پوشیدن دامن از جوراب شلواری یا جوراب‌های بلند سفید، مشکی یا رنگی استفاده کنید تا ظاهر زیباتری داشته باشید.

بهترین روش‌های استایل کلاسیک با کفش‌های مری جین

کفش زنانه زارا مدل TRACK SOLE MARY

استایل گرانج با کفش‌های مری جین

همانطور که کمی پیش متوجه شدید یکی از دلایل اصلی افزایش محبوبیت کفش مری جین در دهه‌ی ۹۰ میلادی طرفدارا پیدا کردن استایل گرانج بوده است. این نوع سبک پوشش به استفاده از رنگ‌های تیره و آیتم‌های بدون زرق‌وبرق اما در عین حال خاص شهرت دارد. اگر شما هم به این نوع استایل علاقه‌مند هستید می‌توانید از کفش‌های مری جین چانکی و چند بند مشکی با رنگ‌های تیره استفاده کنید. ست کردن این نوع مری جین‌ها با شلوارهای بگی و دامن‌های مدادی چهارخانه می‌تواند برای شروع انتخاب بسیار خوبی باشد.

کفش زنانه دیوایدد مدل 55022

استایل رنگارنگ با کفش‌های مری جین

اگر به سبک پوشش ویمسیکال یا همان عجیب‌وغریب و رنگارنگ علاقه‌مند هستید و دلتان می‌خواهد از آیتم‌های بسیار متفاوت و دارای جزئیات منحصر به فرد استفاده کنید می‌توانید به سراغ کفش‌های مری جین چانکی دکوراتیو یا پاشنه بلند ورنی رنگی بروید. خبر خوب اینجا است که این روزها برندهای زیادی هستند که به صورت انحصاری بر تولید کفش مری جین دکوراتیو تمرکز دارند. این کفش‌ها با دامن‌های بالنی کوتاه، دامن‌های جین یا دامن‌های چین‌دار فوق‌العاده به نظر خواهند رسید.

استایل رنگارنگ با کفش‌های مری جین

کفش زنانه دندی مدل 11112141

استایل آکادمیک با کفش‌های مری جین

کفش‌های مری جین برای استایل آکادمیک یا همان دانشگاهی گزینه‌های بسیار خوبی هستند و از گذشته تا به حال انتخاب اول دانش‌آموزان و دانشجویان بوده‌اند. شما می‌توانید برای داشتن این استایل یک ست کت‌وشلوار قهوه‌ای یا نسکافه‌ای را با کفش‌های مری جین ساده بپوشید. برای فصل‌های سردتر یک دامن پشمی را با همین کفش‌ها و جوراب‌های بلند ست کنید تا ظاهرتان شیک و زیبا به نظر برسد.

کفش زنانه مدل چرم طبیعی کد 667.1

استایل کژوال با کفش‌های مری جین

برخلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می‌کنند کفش‌های مری جین به هیچ وجه برای استایل کژوال مناسب نیستند؛ این کفش‌ها احساس راحتی فوق‌العاده‌ای را برای شما به ارمغان می‌آورند. شما می‌توانید برای استایل کژوال از کفش مری جین تخت یا دارای پاشنه‌ی بسیار کوتاه در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف استفاده کنید. این نوع کفش‌های مری جین با دامن و شلوارهای جین یا پارچه‌ای بگی،‌ اسلیم فیت‌،‌ خمره‌ای و راسته ترکیب خوبی را ایجاد می‌کنند.

استایل کژوال با کفش‌های مری جین

کفش زنانه دگرمان مدل لیما کد deg.1301-201

 

نحوه‌ی مراقبت از کفش‌های مری جین

مراقبت از کفش‌‌های مری جین با کفش‌های دیگر تفاوت زیادی ندارد و شما باید با توجه به جنس و رنگ کفش‌های خود از آن‌ها نگهداری کنید. اولین قدمی که در راستای این کار می‌توانید بردارید این است که سعی کنید آن‌ها را در مکان‌هایی که زمین‌های گل‌آلود یا بسیار ناهمواری دارند نپوشید تا لکه‌دار نشوند.

یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات لازم برای نگهداری از کفش مری جین این است که از نرم‌کننده‌ها یا اسپری‌های ضد آب مخصوص جنس کفش‌های خود استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که جنس مری جین‌های شما از چرم طبیعی باشد یا چرم ورنی، این دسته از محصولات واقعا می‌توانند ماندگاری آن‌ها را بالا ببرند.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم که کفش‌های مری جین خود را به طور مرتب تمیز کنید و نگذارید هیچ لکه‌ای برای طولانی مدت روی آن‌ها باقی بماند. این کار را می‌توانید با استفاده از یک برس بسیار نرم یا یک پارچه‌ی تمیز انجام دهید تا سطح روی کفش‌ها همیشه براق به نظر برسد. هنگام تمیز کردن کفش مری جین قسمت‌هایی مانند زیر پاشنه‌ها یا دور زیره‌ی کفش را فراموش نکنید.

سخن پایانی

کفش مری جین از آن دسته از کفش‌هایی است که در هر زمانی مد بوده‌اند و هیچ گاه طرفداران خود را از دست نداده‌اند. در این مطلب سعی کردیم با معرفی کفش‌های مری جین به شما در انتخاب و خرید آن‌ها کمک کنیم. به یاد داشته باشید که این کفش‌ها برای هر موقعیتی مناسب هستند و شما با کمی ایده‌پردازی می‌توانید آن‌ها را به بهترین شکل ممکن استایل کنید.

منبع: Who What Wear ,CHARLES & KEITHبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما