همه‌چیز درباره‌ی استایل گرانج؛ بیانیه‌ای بر علیه زرق‌و‌برق و مصرف‌گرایی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

استایل‌های گوناگونی در جهان وجود دارند که برخی از آن‌ها تنها در یک نوع سبک لباس پوشیدن خلاصه نمی‌شوند؛ برخی از این استایل‌ها در واقع برگرفته از جنبش‌های اجتماعی و بیانگر سبک زندگی، علایق و طرز فکر خرده‌فرهنگ‌های گوناگون در دوره‌های مختلف تاریخ معاصر هستند. استایل گرانج یکی از استایل‌های محبوب و پرطرفدار در جهان است که برگرفته از خرده‌فرهنگ‌های دهه‌ی هشتاد و نود میلادی است. حتی اگر نام این سبک پوشش به گوشتان نخورده باشد یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های این استایل را مشاهده کرده‌اید؛ شلوارهای جین پاره و زاپ‌دار. در این مطلب ضمن معرفی استایل گرانج به پیشینه‌ی آن خواهیم پرداخت و مهم‌ترین شاخصه‌ها و آیتم‌های محبوب در این استایل را برایتان معرفی خواهیم کرد؛ همراه ما باشید.

استایل گرانج چیست و چه پیشینه‌ای دارد؟

استایل گرانج نیروانا

اگر در خصوص انواع استایل مطالعه کنید خواهید دید که برخی از این استایل‌ها در واقع بیانیه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند و استایل گرانج را می‌توانیم یکی از شاخص‌ترین سبک‌های پوشش بدانیم که برگرفته از جنبش‌های اجتماعی است. سردمدار این استایل کرت کوبین و گروه موسیقی او نیروانا است. کرت کوبین یکی از مشهورترین خوانندگان موسیقی جهان است و با توجه به محبوبیت بسیار گسترده‌اش بین جوانان توانست سبکی بسیار تأثیرگذار در موسیقی و پوشش را در جهان ترویج کند. فلسفه‌ی استایل گرانج بر یک مفهوم کلی استوار است؛ پوشش عاری از زرق‌وبرق، خودنمایی و مصرف‌گرایی.

پیشینه‌ی استایل گرانج را باید در دوره‌ای جستجو کنیم که سبک موسیقی گرانج پدید آمد. سبک موسیقی گرانج برگرفته از موزیک هارد راک، پانک و متال  بود که توسط گروه‌های موسیقی مشهوری مانند نیروانا، «Alice in Chains» و گروه پریل جم (Pearl Jam) در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه‌ی نود میلادی به وجود آمد. این سبک خاص موسیقی موردعلاقه‌ی آن دسته از جوانان آوانگاردی قرار گرفت که این سبک از موسیقی را جنبشی برای به چالش کشیدن هنجارها و کلیشه‌های اجتماعی می‌دیدند و همان‌طور که انتظار می‌رفت گروه‌های موسیقی گرانج طرف‌داران بسیاری را در جهان جذب کردند.

گروه‌های موزیک گرانج و هوادارانشان سبکی از مد را ترجیح می‌دادند که به دور از زرق‌وبرق و مصرف‌گرایی باشد و کاملاً به دور از ترندهای مد و فشن آن سال‌ها عمل می‌کردند؛ موهای ژولیده، ژاکت‌ها و پیراهن‌های مندرس رنگ ‌و رو رفته و شلوارهای جین کهنه و معمولی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک پوشش طرف‌داران گرانج محسوب می‌شد و طرفداران سبک گرانج که خود را «گرانجر» می‌نامیدند تلاش داشتند با این سبک پوشش بر علیه ترندهای پر زرق‌وبرق آن دوران بیانیه بدهند.

دستبند ناکسیگو طرح Nirvana مدل BR5510

برخی سبک گرانج را شبیه به سبک پانک می‌دانند در حالی که این دو سبک با یکدیگر متفاوت‌اند. در آن دورانی که گروه‌های موزیک پانک و طرفدارانشان با آیتم‌هایی خاص مانند کت‌های چرمی، شلوارهای جین پاره، پیراهن بدون آستین، زنجیر فلزی و لباس‌های تیره سعی در خودنمایی و جلب توجه داشتند گرانجرهای راک سعی می‌کردند با پوشیدن لباس‌های مندرس و معمولی این نوع خودنمایی در استایل را به چالش بکشند. آن ها همه‌جا با لباس‌های معمولی روزمره‌شان را بر تن داشتند، از سالن کنسرت گرفته تا خیابان، مصاحبه‌های تلویزیونی و حتی مراسم مهم. آن‌ها با پیراهن‌های فلانل چهارخانه رنگ و رو رفته و بوت‌های دکتر مارتین با ماهیت بی‌تکلفشان به عنوان یک بیانیه‌ای ضد مد معرفی می‌شدند و صرفاً خود موسیقی را ابزاری برای بیان آرمان‌ها مطرح می‌کردند.

استایل گرانج گروه نیروانا

کرت کوبین، خواننده و گیتاریست نیروانا که به عنوان سردمدار سبک گرانج شناخته می‌شد، برای اجراهایش ژاکت‌های بافتنی گشاد، شلوار جین پاره، یک جفت کانورس می‌پوشید و موهای بلند نامرتبش جزو شاخصه‌های استایلش بود؛ بر همین اساس به‌تدریج طرف‌داران موزیک گرانج هم سبک پوشش موزیسین‌های محبوبشان را تقلید می‌کردند و روزانه بر طرف‌داران استایل گرانج افزوده می‌شد.

زمانی که گرانج در اوایل دهه ۱۹۹۰ تبدیل به یک‌روند محبوب شد، مارک جیکوبز طراح مد مشهور اولین طراحی بود که گرانج را به پلتفرم لوکس آورد. در سال ۱۹۹۳، جیکوبز به عنوان مدیر خلاق طراحی مد زنانه در برند Perry Ellis، مجموعه‌ای بهاری را معرفی کرد که از استایل گرانج الهام گرفته شده بود. این مجموعه شامل برخی از آیتم‌های نمادین گرانج می‌شد، مانند پیراهن‌های فلانل، تیشرت‌های اورسایز با طرح‌های چاپی، چکمه‌های دکتر مارتین و کلاه‌های بافتنی طرح‌دار.

هودی مردانه مدل نیروانا F997

حتی مرگ نابهنگام و شوکه‌کننده کرت کوبین در دهه‌ی نود هم نتوانست از محبوبیت سبک گرانج کم کند و این سبک تا امروز بعد از گذشت سالیان متمادی هنوز هم طرفداران بسیاری در جهان دارد و نتوانسته بر برخی از شاخصه‌های مد و فشن هم تأثیرگذار باشد. آیتم‌هایی از سبک گرانج مانند شلوارهای پاره و زاپ‌دار تا همین امروز در چرخه‌ی مد جهانی مانده‌اند.

در سبک گرانج مدرن لزوماً آیتم‌های کهنه و پاره وجود ندارند، بلکه المان‌ها و ویژگی‌های شاخص سبک گرانج با ترندهای مد و البته دیگر استایل‌ها ترکیب شده است و گستره‌ی متنوعی از رنگ‌ها و آیتم‌ها را برای افرادی که دوست دارند به این سبک لباس بپوشند پدید آورده است. گرانج استایل در ایران هم از محبوبیت بالایی برخوردار است و استایل گرانج ایرانی که به طور خاص در میان جوانان و نوجوانان محبوبیت دارد چندان تفاوتی با پوشش گرانجرها در سرتاسر جهان ندارد.

چگونه استایل گرانج داشته باشیم؟

استایل گرانج دخترونه

برای اینکه یک گرانجر اصیل باشید باید به سراغ آیتم‌های ساده و کژوال بروید و آن‌ها را با اکسسوری‌های گرانج ترکیب کنید. تیشرت‌های سایز بزرگ چاپی، پیراهن‌های فلانل چهارخانه و رنگ و رو رفته، بوت‌های ارتشی دکتر مارتین، بوت‌های پلت فورم، کتانی‌های کانورس، کت‌های چرمی یا جین، شلوارهای جین زاپ‌دار اصلی‌ترین و کلاسیک‌ترین آیتم‌های سبک گرانج محسوب می‌شوند. اکسسوری‌هایی مانند انواع چوکر، پیرسینگ، گوشواره‌های حلقه‌ای، کلاه‌های بافتنی طرح‌دار و… هم جزو آیتم‌های اصلی استایل گرانج است.

البته شما مجبور نیستید حتماً به سبک گرانج کلاسیک وفادار بمانید بلکه می‌توانید آیتم‌های پانک و گوتیک را نیز با آیتم‌های گرانج ترکیب کنید.

استایل گرانج چیست

یکی از ویژگی‌های بازر سبک گرانج این است لباس‌ها اتوکشیده و مرتب نیستند بنابراین برای این که به این سبک لباس بپوشید پیراهن‌هایتان را اتو نکنید. چندلایه بودن هم یکی از ویژگی‌های این استایل است و ترکیب پیراهن یا شکت های چهارخانه با تی‌شرت یکی از رایج‌ترین ترکیب‌های گرانج است. در زمستان می‌توانید سویشرت‌های جودون اسپرت، ژاکت‌های پشمی و کت‌های جین را هم با لباس‌هایتان ترکیب کنید.

استایل گرانج دخترانه و زنانه

استایل گرانج مردانه و زنانه چندان تفاوت خاصی با هم ندارد؛ با این وجود اکسسوری‌هایی مانند چوکر و جوراب‌شلواری‌های زنبوری پاره جزو شاخصه‌های استایل گرانج دخترانه و زنانه است.

اگر می‌خواهید استایل گرانج کلاسیک به سبک دهه نود داشته باشید بهتر است برای انتخاب رنگ به سراغ رنگ‌های خنثی بروید؛ اما در استایل گرانج دخترانه آپشن‌های دیگری هم وجود دارد؛ شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های نئونی با آیتم‌های گرانج یک نوع استایل گرانج نئونی برای خودتان بسازید. طیف‌های بولد صورتی، آبی، زرد یا بنفش را هم می‌توانید به آیتم‌های سبک گرانج اضافه کنید. بهتر است یک‌رنگ بولد انتخاب کرده و بقیه‌ی رنگ‌های استایلتان را از میان رنگ‌های خنثی انتخاب کنید. پیراهن‌های فلانل یا دامن‌های چهارخانه با رنگ‌های بولد در این استایل کاربرد دارند. برای سبک گرانج دخترانه حتی می‌توانید به سراغ آیتم‌های پاستلی بروید و آن‌ها را با آیتم‌های گرانج چهارخانه ترکیب کنید.

تی شرت زنانه طرح نیروانا کد 35

درسبک گرانج دخترانه و زنانه برای انتخاب تی‌شرت به سراغ تی‌شرت‌های طرح‌داری بروید که یک یا دو سایز از خودتان بزرگ‌ترند و آن را با یک شومیز یا پیراهن مردانه چهارخانه اورسایز ترکیب کنید. تی‌شرت را می‌توانید روی شلوار بگذارید یا این که آن را داخل شلوار قرار داده و با کمربندهای چرمی استایل کنید. به جای تی‌شرت می‌توانید به سراغ کراپ‌تاپ‌های ساده هم بروید و آن‌ها را با شومیزهای چهارخانه ترکیب کنید. در زمستان کت‌های جین، سویشرت‌های اورسایز، کت‌های چرمی، انواع شکت ها و ژاکت‌های بافتنی آیتم‌های مناسبی برای شما هستند.

در انتخاب شلوار به سراغ شلوارهای جین زاپ دار راسته، بگی، مام استایل یا جذب بروید و البته دامن‌های کوتاه چهارخانه هم می‌توانند در استایل گرانج دخترانه آیتم‌های مناسبی برای شما باشند. پوشیدن جوراب‌شلواری‌های زنبوری زیر شلوارهای زاپ‌دار یا همراه با دامن یکی از متداول‌ترین ترکیب‌ها در سبک گرانج دخترانه است.

سبک گرانج یک سبک نسبتاً ناهماهنگ و راحت است؛ بنابراین برای کفش می‌توانید به سراغ کتانی‌های کانورس بروید یا بوت‌ها یا نیم‌بوت‌های پلتفرم، بوت‌های نظامی یا بوت‌های دکتر مارتین را انتخاب کنید. بوت‌های اسپرت همانند بوت‌های تیمبرلند هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای استایل گرانج دخترانه باشند.

نیم بوت زنانه دکتر مارتنز مدل Jadon Smooth Leather Platforms

اکسسوری‌هایی مانند چوکرهای زنجیردار یا ساده، انواع پیرسینگ‌های ساده فلزی، عینک‌های آفتابی با قاب گرد، گوشواره‌های حلقه‌ای فلزی، دستبندهای چندلایه بافت یا چرمی، کمربندهای چرمی زنجیردار و کلاه‌های بافتنی طرح‌دار از شاخص‌ترین اکسسوری‌ها در استایل گرانج دخترانه هستند. تتو‌ها و رژ لب‌های تیره هم در طی سال‌ها به ترندهای گرانج تبدیل شدند. برای خرید اینترنتی انواع اکسسوری زنانه و دخترانه می‌توانید به فروشگاه دیجی‌کالا مراجعه کنید.

پیرسینگ گوش زنانه پایتخت مدل PS312_A

در آلبوم زیر می‌توانید انواع مدل‌های استایل گرانج زنانه و دخترانه را مشاهده کنید.

استایل گرانج دخترانه استایل گرانج دخترانه استایل گرانج دخترانه استایل گرانج دخترانه
  • استایل گرانج دخترانه
  • استایل گرانج دخترانه
  • استایل گرانج دخترانه
  • استایل گرانج دخترانه

استایل گرانج مردانه و پسرانه

برای داشتن استایل گرانج پسرانه و مردانه تی‌شرت های اورسایز طرح‌دار با طرح‌های گرافیکی جزو رایج‌ترین آیتم‌ها هستند. این تی‌شرت‌ها را در این استایل با شلوارهای راسته یا بگی جین زاپ‌دار ست کنید. به خاطر داشته باشید که آیتم‌های زاپ دار جزو رایج‌ترین و محبوب‌ترین آیتم‌ها در سبک گرانج محسوب می‌شوند. پیراهن‌های فلانل هم در استایل گرانج پسرانه و دخترانه جایگاه خاصی دارند و می‌توانید آن‌ها را روی تی‌شرت اورسایزتان بپوشید.

پیراهن آستین بلند مردانه مدل چهارخانه

در زمستان، پاییز و بهار به سراغ ترکیب‌های لایه‌لایه بروید و کت‌های جین زاپ‌دار، کت‌های چرمی اورسایز، سویشرت‌ها و هودی‌های اورسایز و ژاکت‌های گشاد بافتنی را به استایلتان اضافه کنید.

هودی مردانه مدل NIRVANA W 469

برای کفش در تابستان به سراغ کفش‌های کانورس یا اسنیکرهای ساده‌ی ونس بروید و در زمستان بوت‌های نظامی یا بوت‌های اسپرت تیمبرلند و دکتر مارتین را امتحان کنید.

نیم بوت مردانه دکتر مارتنز مدل هورس

زنجیرهای فلزی، کلاه‌های بافتنی و دستبندهای چندلایه بافت یا چرمی و عینک‌های آفتابی با قاب گرد هم جزو محبوب‌ترین آیتم‌ها در سبک گرانج مردانه و پسرانه هستند. برای کیف هم می‌توانید به سراغ کیف‌های رودوشی پارچه‌ای یا کوله‌پشتی‌های ساده بروید. برای خرید انواع کوله‌پشتی و کیف رودوشی هماهنگ با استایل گرانج می‌توانید به فروشگاه دیجی‌کالا مراجعه کنید.

کیف دوشی طرح نیروانا کد Kd13
کلاه بافتنی طرح Nirvana کد KO-39

در آلبوم زیر می‌توانید انواع مدل‌های سبک گرانج پسرانه و مردانه را ببینید و از نوع آیتم‌ها و چیدمان آن‌ها برای استایلتان ایده بگیرید.

استایل گرانج پسرانه استایل گرانج مردانه استایل گرانج مردانه استایل گرانج مردانه
  • استایل گرانج پسرانه
  • استایل گرانج مردانه
  • استایل گرانج مردانه
  • استایل گرانج مردانه

در پایان

در این مطلب به معرفی و آموزش استایل گرانج پرداختیم. بار دیگر تأکید می‌کنیم که دوری از مصرف‌گرایی و زرق و برق، سادگی و راحتی جزو شاخصه‌های اصلی سبک گرانج است. اگر می‌خواهید به سبک گرانج کلاسیک وفادار بمانید آیتم‌های اصلی و شاخص این استایل را تهیه و جمع‌آوری کنید و اگر می‌خواهید سبک گرانج مدرن‌تری را داشته باشید می‌توانید برخی آیتم‌های این استایل را با آیتم‌های ساده‌تر یا استایل‌های دیگر ترکیب کنید. با جستجوی هشتگ «grunge style» در پینترست، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌توانید مدل‌های مختلف این سبک را مشاهده کرده و برای استایل‌تان ایده بگیرید.

منابع: sewguide, thevouبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما