نسل جدید هاچ‌بک مزدا ۲ سال آینده بر پایه‌ی تویوتا یاریس عرضه می‌شود

۱۰ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۷ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تویوتا یاریس 2020

در حالی که مزدا برنامه‌ی گسترده‌ای برای معرفی محصولات مهم در آینده‌ی نزدیک ندارد، اما احتمالا در سال آینده شاهد نسل جدید مزدا ۲ مدل ۲۰۲۲ در بازار باشیم که بر پایه‌ی تویوتا یاریس تولید خواهد شد.

این خودرو البته نسبت به نسل قبلی تغییرات قابل توجهی را شاهد نیست اما با اصلاحاتی که انجام شده شاید بتوان مزدا ۲ جدید را به نوعی شبیه به تویوتا یاریس (Toyota Yaris) بازارهای اروپا دانست.

تویوتا یاریس 2020

اتوکار (Autocar) به نقل از توضیحات رسمی مزدا، به‌عنوان «الگوی عرضه شده توسط سازنده‌ی قطعات اصلی (OEM) برپایه‌ی Yaris THS (سیستم هیبریدی تویوتا)» اشاره دارد که قرار است طی دو سال آینده در تولیدات مزدا به‌کار گرفته شود.

هاچ‌بک جمع‌وجور مزدا ۲ در کنار تویوتا یاریس در شمال فرانسه ساخته می‌شود و جایگزین مزدا ۲ فعلی خواهد شد که از سال ۲۰۱۴ میلادی به فروش می‌رسد و از هیچ موتور الکتریکی بهره نمی‌برد. این تغییرات برپایه‌ی سیستم هیبریدی تویوتا به مزدا کمک می‌کند تا استانداردهای کربن‌دی‌اکسید اتحادیه‌ی اروپا را دقیق‌تر برآورده کند و از مجازات‌های اضافی احتمالی پیشگیری نماید.

تویوتا یاریس 2020
تویوتا یاریس 2020

در بیانیه‌ی رسمی مزدا آمده است: «به‌عنوان یکی از اقدامات از میان چند راهکار، نتیجه گرفتیم که THS بهترین راه‌حل برای پاسخگویی به نیازها و الزامات هر منطقه است. این همکاری نتیجه‌ی گفت‌وگوهای مبتنی بر سیاست مشارکت تویوتا و مزدا برای استفاده‌ی کارآمد از منابع تجاری هر دو شرکت در عین احترام به برند و استقلال مدیریت یکدیگر است.»

نکته‌ی جالب توجه آن است که در حالی که مزدا ۲ جدید برپایه‌ی سیستم هیبریدی تویوتا یاریس خواهد بود، مدل آمریکایی تویوتا یاریس هم اساسا بر پایه‌ی یک مدل قبلی اصلاح شده از مزدا ۲ تولید می‌شد.

در حالی که مزدا ۳ جدید از موتور انقلابی اسکای‌اکتیو-ایکس (SkyActive-X) بهره می‌برد، به نظر نمی‌رسد که مزدا ۲ مدل ۲۰۲۲ دارای موتور بنزینی احتراق با فشرده‌سازی باشد. انتظار می‌رود که این خودرو دارای یک موتور ۱٫۵ لیتری سه سیلندر باشد.

هرچند بعید به‌نظر می‌رسد اما باید دید که آیا مزدا در تیپ‌های گوناگون مزدا ۲ نسخه‌ای از هاچ‌بک جدید GR Yaris یا کراس‌اوور Yaris Cross را هم تولید خواهد کرد؟

عکس‌ها: تویوتا یاریس که مزدا ۲ مدل ۲۰۲۲ بر پایه‌ی آن ساخته خواهد شد.

Credit: Toyota

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما