نوآوری پزشکی اجازه می‌دهد از طریق ذهن با آیپد کار کنید!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیپد ذهن

اگرچه خیلی فرا طبیعی به نظر می‌رسد اما ظاهرا محققین توانسته‌اند راهی پیدا کنند که بشود با قدرت ذهن یک آیپد را کنترل کرد.

این خبر شاید شما را به یاد فیلم‌های دنیای سینماتیک مارول بیندازد اما واقعی است؛ محققین توانسته‌اند راهی را پیدا کنند که می‌شود از طریق آن حتی با قدرت ذهن هم پیام‌هایی را به آیفون یا آیپد خود ارسال کرد. یک شرکت که با نام Synchron شناخته می‌شود حتی توانسته از سوی FDA مجوز لازم را برای انجام آزمایش‌های پزشکی پیرامون این موضوع دریافت کند.

هدف این است که بشود به بیمارانی که با بیماری ALS دست و پنجه نرم می‌کنند (مخفف عبارت Amyotrophic Lateral Sclerosis = اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) که گاهی اوقات از آن به عنوان Lou Gehrig’s Disease (بیماری لو گهریگ) هم یاد می‌شود کمک کرد تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. بیماری یادشده موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی شده و فرد مبتلا را به فلج عمومی دچار می‌کند.

اما با استفاده از فناوری‌های پزشکی که امکان تعبیه‌ی سنسورهایی درون مغز و را فراهم کرده و همچنین ساخت یک دستگاه با نام Synchron Switch، می‌شود به این دست از بیماران کمک کرد تا بتوانند پیام‌هایی را به آیفون یا آیپد ارسال کنند. این دستگاه با سنسورهایی تحت عنوان Stentrode کار می‌کند که از طریق رگ‌های خونی در بخش بالایی مغز بیمار تعبیه می‌شود. این کار با یک روش تهاجمی نسبتا خفیف صورت می‌گیرد، بدون اینکه نیاز به جراحی‌های مغزی طولانی مدت باشد.

وقتی این دستگاه درون مغز قرار بگیرد، سنسورها به صورت بی‌سیم و با استفاده از دستگاهی تحت عنوان Synchron Switch کنترل می‌شوند. این دستگاه روی قفسه‌ی سینه‌ی بیمار قرار می‌گیرد و باید به صورت دائمی هم در آنجا باشد. در حال حاضر بررسی‌های صورت گرفته روی افراد نشان داده که چهار نفر این دستگاه را روی قفسه سینه‌ی خود به مدت بیش از یک سال داشته‌اند و با مشکل خاصی هم روبرو نشده‌اند. به صورت کلی شرکت Synchron این دستاورد را روی ۶ نفر تست خواهد کرد. در این بین، رودنی گورهام، فروشنده‌ی نرم‌افزار بازنشسته از ملبورن استرالیا نخستین کسی است که با آیپد خود این تست را انجام خواهد داد.

آیپد ذهن

برای مثال گورهام که یک بیمار ALS است اگر به ضربه زدن با پای خود فکر کند، آیپدش یک سیگنال دریافت می‌کند با این مضمون که انگشت این فرد روی صفحه لمس شده است. گیلیان هیس، یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید شرکت Synchron توانسته به فناوری بزرگی دست پیدا کند. او گفته: «آنچه که این پروژه را شگفت‌انگیز می‌کند این است که آن‌ها یک کار بسیار نوآورانه‌ای را انجام داده و آن را به چیزی کاملا استاندارد متصل کرده‌اند».

تام اوکسلی، مدیرعامل شرکت Synchron مدعی شده از بابت استفاده از اکوسیستم اپل برای این آزمایش بسیار خوشحال است چرا که محصولات این شرکت در اقصی نقاط جهان به فروش می‌رسند و بسیار همه‌گیر هستند. او در ادامه افزود به مرور زمان بیمارانی که نمی‌توانند پیام خود را به دیگران منتقل کنند خواهند توانست با افکار خود این پیام‌ها را به آیپد یا آیفون و در نهایت افراد دیگر منتقل کنند. او همچنین خاطرنشان کرد تا دستیابی به نسخه‌ی بالغ این فناوری راه بسیار درازی در پیش است.

ALS اگرچه یک بیماری سخت است اما خوشبختانه مغز و قدرت فکر کردن را از بیمار نمی‌گیرد. در نتیجه با استفاده از فناوری جدیدی که امیدواریم هرچه زودتر به بلوغ برسد، می‌شود از توانایی‌هایی که تحت‌الشعاع این بیماری قرار نمی‌گیرند برای دور زدن محدودیت‌های آن استفاده کرد.

نظر شما در رابطه با این فناوری سرنوشت‌ساز چیست؟

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما