هرآنچه که درباره‌ی فواید مدیتیشن برای آقایان باید بدانید

۳۰ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مدیتیشن برای آقایان

مدیتیشن در سال‌های اخیر طرفدارهای بسیار زیادی پیدا کرده است و تعداد افرادی که مدیتیشن انجام می‌دهند رو به افزایش است، اما همچنان خانم‌ها به صورت منظم‌تری روند انجام مدیتیشن را انجام می‌دهند. به همین دلیل در این مطلب به بررسی فواید مدیتیشن و برای آقایان و راهنمای کامل چگونگی انجام آن می‌پردازیم.

طی تحقیقی که در National Health Information انجام شد بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ تعداد افرادی که مدیتیشن انجام می‌دادند، سه برابر شدند. در این جامعه‌ی آماری حدود ۱۰۰ هزار نفره تعداد بیشتری از خانم‌ها نسبت به آقایان گزارش کرده‌اند که مدیتیشن را به صورت منظم انجام می‌دادند.

با وجود اینکه مدیتیشن بدون توجه به جنسیت فواید بسیاری برای سلامتی همه‌ی افراد دارد؛ اما مدیتیشن فواید خاص و قابل توجهی هم برای آقایان دارد و برخی انواع مختلفی از مدیتیشن برای آقایان جذاب‌تر است. در ادامه به بررسی فواید مدیتیشن برای آقایان، انواع مختلف آن و چگونگی شروع آن می‌پردازیم.

مدیتیشن چیست؟

در صورتی که از دیگران بپرسید مدیتیشن چیست، پاسخ‌های بسیاری دریافت خواهید کرد که مدیتیشن انواع بسیار زیادی دارد. با وجود اینکه بسیاری از افراد به احتمال زیاد با این موضوع موافق هستند که مدیتیشن تمرینی است که به فکر کردن و متمرکز شدن روی خودمان کمک می‌کند.

واژه‌ی مدیتیشن به معنای مشارکت در تمرین‌های ذهنی مانند تمرکز روی تنفس و تکرار مانترا به هدف رسیدن به سطح بالایی از آگاهی ذهنی و روحی است.

مدیتیشن از کجا آمده است؟

تاریخچه‌ی مدیتیشن

تمرین مدیتیشن ریشه در هند و زمان‌های باستانی آن دارد. هدف مدیتیشن ارتباط با خود درونی است. در متن‌های بودایی، نزدیک‌ترین ترجمه به کلمه‌ی مدیتیشن کلمه‌ی Dhyana است که معنی آن آموزش دادن ذهن برای کاهش دادن سرعت پاسخ‌های خودکار به منظور رسیدن به آگاهی بالاتر و احساس آرامش بیشتر است.

فواید مدیتیشن

مدیتیشن با این عنوان شناخته شده است که به بهبود شرایط ذهنی و جسمی کمک کرده و به طور کلی حال روحی را بهبود داده و موجب ارتقای کیفیت زندگی می‌شود. برخی از مشکلات و مسائلی که مدیتیشن به بهبود آن‌ها کمک می‌کند در ادامه آورده شده است.

 • درد شدید
 • فشار خون بالا
 • سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر
 • کولیت اولسراتیو
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بی‌خوابی
 • ترک سیگار
 • اختلال سوء مصرف مواد مخدر

فواید مدیتیشن برای آقایان

با وجود اینکه مدیتیشن می‌تواند به افرادی که دارای مشکلات سلامتی‌ای که در بالا معرفی کردیم کمک کند اما در برخی حوزه‌ها فوایدی مخصوص آقایان دارند.

 • کمک به کاهش فشار خون

در مطالعه‌ای که روی آقایان وخانم‌ها سیاه‌پوست انجام شد این نتیجه حاصل شد که انجام تمرین‌های مدیتیشن می‌تواند به کاهش فشار خون سیستولیک در افرادی که فشار خون بالایی دارند شود.

 • کمک به تنظیم هورمون‌ها

مطالعه‌ی دیگری که در رابطه با مدیتیشن برای آقایان انجام شد نشان داد که مدیتیشن می‌تواند تاثیر مثبتی بر تغییر هورمون‌ها از جمله تستوسترون، کورتیزول، تیروئید و هورمون رشد داشته باشد

مدیتیشن برای آقایان در محل کار

مدیتیشن در محل کار

صرف زمان برای انجام مدیتیشن در محل کار هم در حال تبدیل شدن به یک روند عادی است. شاید با دانستن اینکه مدیتیشن می‌تواند به بهبود کار کمک کند بسیاری از آقایان دوست داشته باشند آن را انجام دهند. مدیتیشن می‌تواند عملکرد کار را هم در سطح فردی و هم در سطح سازمانی ارتقا دهد. گروهی از کارکنان ایتالیایی که به مدت سه ماه با هم مدیتیشن انجام می‌دادند پس از پایان دوره متوجه شدند که نه تنها بهره‌وریشان افزایش و اشتباهاتشان کاهش پیدا کرده بود بلکه میزان خوشحالیشان هم بیشتر شده بود.

پاسخ‌های متفاوت مردان و زنان به مدیتیشن

با توجه به تفاوت‌های جنسیتی، مردان و زنان پاسخ‌های متفاوتی به مدیتیشن نشان می‌دهند. پرسشنامه‌ی پنج عامل ذهن‌آگاهی، میزان امتیازدهی افراد به پنج وجهه‌ی مختلف ذهن‌آگاهی شامل مشاهده، عمل کردن با آگاهی، توصیف کردن، قضاوت نکردن و واکنش نشان ندادن را بررسی می‌کند. نتایج حاصل از این پرسشنامه که قبل و بعد از ۱۲ هفته مدیتیشن بررسی شد حاکی از آن بود که مدیتیشن به خانم‌ها کمک کرده است که با افزایش پذیرش تجربیات و به دست آوردن وضوح توجه بهتر بتوانند احساساستشان را تنظیم کنند.

از سوی دیگر مردان به تجربیاتی شامل بهبود واکنش‌های احساسی، قضاوت نکردن و مهربانی و دلسوزی نسبت به خود را از طریق افزایش توانایی تشخیص، توصیف و تمایز احساسات دست پیدا کردند.

تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که آقایان بیشتر رنج‌های روانشناسانه را از طریق رفتارهای بیرونی مانند مصرف مواد مخدر یا رفتارهای شدید انجام می‌دهند. بسیاری از آقایان فعالیت‌های احساسی خود را به صورت رفتارهای بیرونی مانند ورزش کردن ابراز می‌کنند اما خانم‌ها بیشتر احساساتشان را ژورنال نویسی کرده یا به حالت نشخوار فکری درون‌ریزی می‌کنند.

انجام مدیتیشن برای آقایان چگونه است؟

نحوه‌ی انجام مدیتیشن برای آقایان

مدیتیشن تکنیک‌های بسیار زیادی را ارائه می‌دهد بنابراین آقایان ممکن است به دنبال برخی رویکردهای مخصوص جنسیت خود را نسبت به مدیتیشن و ذهن‌آگاهی باشند. آقایان به احتمال زیاد به سمت‌ شکل‌های فعال‌تر مدیتیشن چه از نظر فیزیکی مانند قدم زدن ذهن آگاهانه و چه از نظر روانی مانند آموزش برچسب زدن به احساسات خود جذب می‌شوند.

دو مدل فعالیت‌های مبتنی بر ذهن‌آگاهی که برای آقایان بسیار مفید و کارآمد است در ادامه معرفی شده‌اند.

 • مدیتیشن Open-monitoring؛ این مدل مدیتیشن شامل هشیار بودن یا توجه خاص داشتن نسبت به همه چیز است. در واقع در این مدیتیشن شامل بررسی همه‌ی پنج حس و همچنین بررسی درون خود است که ببینید از نظر جسمی و ذهنی چه احساساتی دارید. این کار ممکن است خسته کننده و طاقت‌فرسا به نظر برسد اما این مدل مدیتیشن شامل بررسی افکار و احساسات بدون
 • مدیتیشن Affect labeling؛ گاهی اوقات این مدیتیشن با عنوان “برای کنترل یک چیز آن را نامگذاری کن” توصیف شده و شامل توجه کردن به خود و احساساتی که داریم با حالت‌های مختلف صدای بلند، در ذهن خود یا روی کاغذ است. اینگونه به نظر می‌رسد که این روش برون‌ریزی احساسات نقطه‌ی آغازی برای فاصله گرفتن از آن است. انجام این کار باعث کاهش قدرت واکنش به ویژه در مردان می‌شود. از نظر زیست‌شناختی ثابت شده است که واقعا می‌تواند واکنش احساسی را در ذهن کاهش دهد.

اگر نشستن در یک جا را دوست نداشته باشید باید چه کار کنید؟

کارابالو (Caraballo) می‌گوید یکی از مراجعینش احساس می‌کرد که مدیتیشن کافی نیست. دلیل او برای کافی نبودن مدیتیشن این بود که یک جا نشستن برایشان دشوار بوده و نمی‌دانستند که قرار است چه نتیجه‌ای از آن بگیرند.

کارابالو به این افراد توصیه می‌کند کارهایی مانند قدم زدن ذهن‌آگاهانه را انجام دهند. پیشنهاد او برای داشتن قدم زدن ذهن آگاهانه این است که از همه‌ی پنج حس برای تمرکز بر چیزهایی که در اطراف هستند با پرسیدن سوال‌هایی که در ادامه آورده شده‌اند استفاده کنید.

 • چه چیزهایی می‌بینید؟
 • آیا بویی را حس می‌کنید که توجهتان را جلب کند؟
 • چه صداهایی را در اطراف خود می‌شنوید؟

کارابالو توصیه می‌کند در منزل برای اینکه بتوانید به صورت واقعی تجربیات اطرافتان را لمس کنید از هدفون استفاده کنید. او همچنین بر این باور است که افراد مبتدی بهتر است از مدیتیشن‌های هدایت شده استفاده کنند. چیزی که فقط به فرد بگوید چه کاری باید انجام دهد.

اگر مدیتیشن به روش درستی انجام نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

کارابالو می‌گوید مردان بسیار زیادی را دیده است که فکر می‌کنند اگر مدیتیشن را اشتباه انجام دهند مشکل جدی‌ای اتفاق می‌افتد. او همچنین می‌گوید فرض می کنیم که مدیتیشن را درست انجام نداده‌اید، این انجام اشتباه هر معنی‌ و مفهومی که برایتان داشته باشد باز هم چیزی برایتان حاصل می‌شود. با انجام دادن مدیتیشن برای خودتان زمان گذاشته‌اید و انجام دادن آن بهتر از انجام ندادنش است.

این مساله بین افراد بسیار رایج است که اگر بعد از یک جلسه مدیتیشن احساس آرامش فوق‌العاده‌ای نداشته باشند فکر می‌کنند به هدف نرسیده‌اند، اما مدیتیشن در واقع یک فرایند و یک سفر است که گاهی به زمان بیشتری برای سازگار شدن با آن نیاز خواهید داشت.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع:  Verywell Mind

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه