نسل جدید هدست واقعیت مجازی متا Quest در ماه اکتبر عرضه می‌شود

۶ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
متا Quest واقعیت مجازی

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا، در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرده نسل جدید هدست واقعیت مجازی Quest در ماه اکتبر به بازار عرضه می‌شود.

سال گذشته و در جریان رویداد کانکت متا، شاهد رونمایی از هدست جدیدی هم بودیم. از آن زمان تاکنون خبرهای زیادی راجع به این محصول که نام رمز آن هم «پروژه‌ی کامبریا» است منتشر شده تا اینکه زاکربرگ بالاخره از برنامه‌های شرکت خود برای عرضه‌ی رسمی این هدست مورد انتظار صحبت و رسما تأیید کرده این اتفاق قرار است در ماه اکتبر رخ دهد. این یعنی تا معرفی از نسل بعدی هدست واقعیت مجازی Quest حدودا یک ماه زمان باقی مانده است.

در قسمت اخیر پادکست «تجربه‌ی جو روگان»، مارک زاکربرگ به عنوان مهمان حضور پیدا کرد و جو روگان هم با او به گفت‌و‌گو پرداخت. در طول این مصاحبه، زاکربرگ هم از برنامه‌های مختلف شرکت متا صحبت کرد. او در رابطه با هدست واقعیت مجازی Quest که به‌زودی هم شاهد عرضه‌ی آن به بازار خواهیم بود گفت: «محصول جدیدی که قرار است در ماه اکتبر راهی بازار شود، یک سری قابلیت بزرگ خواهد داشت».

زاکربرگ در ادامه‌ی صحبت‌های خود در رابطه با قابلیت پایش صورت افراد هم توضیحاتی ارائه داده که با توجه به آن‌ها می‌توان گفت ظاهرا با پوشیدن این هدست، کاربران می‌توانند ارتباط چشمی برقرار کنند، حالت‌های مختلف چهره را به نمایش بگذارند و بسیاری موارد دیگر که از حالت واقعی به آواتار آن‌ها منتقل می‌شود.

در حال حاضر هیچ هدست واقعیت مجازی در بازار امکان پایش وضعیت چهره را به کاربران نمی‌دهد. HTC البته یک لوازم جانبی برای هدست‌های Vive خود دارد که می‌تواند حالت‌های مختلف چهره‌ی افراد را به آواتار آن‌ها منتقل کند اما این فقط شامل بخشی از حالت‌های خاص می‌شود و نه همه‌ی حالات چهره.

اگرچه زاکربرگ در صحبت‌های خود اصلا به نام پروژه‌ی کامبریا اشاره نکرده اما با توجه به توصیفی که از این محصول شده، خیلی راحت می‌توانیم حدس بزنیم که در این گفت‌و‌گو، موضوع بحث، نسل جدید هدست واقعیت مجازی متا Quest بوده است. برای مثال می‌توان به عباراتی نظیر «نمایشگر با وضوح بالا»، «سنسورهای داخلی برای پایش حرکت چشم» و «ورودی پیشرفته‌ی واقعیت افزوده» اشاره کرد که غالبا در توصیف یک هدست واقعیت مجازی از آن‌ها استفاده می‌شود.

با توجه به گزارشی که از وب‌سایت بلومبرگ منتشر شده، ظاهرا نام این محصول متا Quest پرو خواهد بود. در رابطه با قیمت این محصول هنوز هیچ خبر خاصی منتشر نشده اما با استناد بر صحبت‌های زاکربرگ پیرامون قابلیت‌های این محصول مورد انتظار، می‌توانیم بگوییم احتمالا قیمت آن بیشتر از متا Quest 2 خواهد بود. هدستی که اخیرا حتی با افزایش قیمت هم مواجه شده است.

به گزارش وب‌سایت UploadVR، قیمت پروژه‌ی کامبریا قطعا بیش از ۸۰۰ دلار خواهد بود. این یعنی هدف متا بیشتر توسعه‌دهندگان هستند تا کاربران عادی. البته گفته می‌شود متا می‌خواهد یک مدل دیگر را هم به عنوان جانشین متا Quest 2 راهی بازار کند. حال این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد مشخص نیست. تا آن زمان، هم پروژه‌ی کامبریا و هم متا Quest 2 در کنار یکدیگر در بازار در دسترس قرار خواهند داشت.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه