کنسول ایکس‌باکس وان دیگر تولید نخواهد شد

۲۷ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کنسول ایکس‌باکس وان

دیگر زمان خداحافظی با کنسول ایکس‌باکس وان فرا رسیده است. مایکروسافت تولید تمامی کنسول‌های ایکس‌باکس وان را متوقف کرد. مایکروسافت در ابتدا قصد داشت تولید ایکس‌باکس وان ایکس و ایکس‌باکس وان اس را در آستانه‌ی عرضه‌ی دو کنسول نسل نهمی ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس متوقف کند اما در نهایت تصمیم گرفت تا تولید ایکس‌باکس وان اس را تا پایان سال ۲۰۲۰ بدون سروصدا متوقف کند و خرده‌فروشان را مجبور به فروش باقی‌مانده سهام خود سازد.

سیندی واکر (Cindy Walker)، مدیر ارشد بازاریابی تولید کنسول ایکس‌باکس، در بیانیه‌ای به سایت The Verge بیان کرده است: «تمرکز روی تولید کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس/ اس است. ما تولیدات تمامی کنسول‌های ایکس‌باکس وان را در پایان سال ۲۰۲۰ متوقف کردیم.»

این خبر در حالی توسط مایکروسافت تأیید شده است که به‌تازگی سایت بلومبرگ گزارشی را منتشر کرده که در آن اعلام شده شرکت سونی همچنان قصد دارد تولید کنسول پلی‌استیشن ۴ را در سال ۲۰۲۲ ادامه دهد و حدود یک میلیون کنسول در این سال تولید کند. در گزارش بلومبرگ اشاره شده بود که علی‌رغم اینکه برنامه‌ی سونی هم ابتدا اینگونه بوده که تولید کنسول را در پایان سال ۲۰۲۱ متوقف کند، اما به خاطر وضعیت خاص بازار برای تأمین موجودی کنسول‌های جدید، تولید پلی‌استیشن ۴ را همچنان ادامه دهد.

ایکس‌باکس سری اس

ایکس‌باکس سری اس

البته تفاوت تصمیم دو شرکت چندان هم عجیب نیست و دلایلی کاملا منطقی دارد. از طرفی کنسول ایکس‌باکس وان در نسل هشتم نتوانست موفقیت بسیاری را رقم بزند و تقریبا با اختلافی بیش از دو برابر نسبت به پلی‌استیشن ۴ کمتر فروخته است. در نتیجه، تقاضا برای آن کمتر وجود دارد و به همین خاطر مایکروسافت راحت‌تر می‌تواند تولید آن را متوقف کند. از طرف دیگر، پلی‌استیشن ۴ اگرچه اکنون نسبت به گذشته تقاضای کمتری را به خود اختصاص داده اما همچنان بخشی از بازار خواهان آن هستند و بازی‌هایی مثل هورایزن: فوربیدن وست، گرن توریسمو ۷ و گاد آو وار رگناروک تا پایان ۲۰۲۲ برای آن عرضه خواهند شد.

علاوه بر این موضوع، مایکروسافت توانسته کنسولی ارزان‌‌قیمت و نسل بعدی همچون ایکس‌باکس سری اس را با قیمت ۳۰۰ دلار به بازار ارائه کند و همین موضوع می‌تواند دلیل محکم دیگری برای بی‌میلی مایکروسافت به ادامه‌ی تولید ایکس‌باکس وان باشد. برخلاف کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس، به نظر می‌رسد که مایکروسافت توانسته تولید ایکس‌باکس سری اس را هم‌رده یا حتی بالاتر از تقاضای آن نگه دارد. در حال حاضر، می‌توان کنسول ایکس‌باکس سری ایکس را در فروشگاه‌های رسمی آمازون در انگلستان یا Best Buy در آمریکا با قیمت اصلی خودش خریداری کرد. این در شرایطی است که چنین چیزی برای پلی‌استیشن ۵ یا حتی ایکس‌باکس سری ایکس ممکن نیست و موجودی آن‌ها بلافاصله به اتمام می‌رسد.

فیل اسپنسر، رییس ایکس‌باکس، در گذشته در رابطه با همین موضوع بیان کرده بود: «ما در واقع می‌توانیم در فضای قالب تراشه‌های خود تعداد بیشتری از تراشه‌های کنسول ایکس‌باکس سری اس را نسبت به سری ایکس بسازیم. این تصمیم در کنار توقف تولید ایکس‌باکس وان اس به خاطر تولید کنسول‌های نسل بعدی، اصلی‌ترین دلیلی است که به خاطر آن می‌بینید که موجود ایکس‌باکس سری اس در بازار ثابت است.»

منبع: The Verge

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه