تم مخفی مایکروسافت برای ویندوز XP آن را شبیه به مک می‌کند

۶ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۰ ۶ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تم مخفی Candy در ویندوز XP

مایکروسافت برای سیستم‌عامل ویندوز XP «تم» (Theme) مخفیانه‌ا‌ی را توسعه داده بود که باعث می‌شد رابط کاربری این سیستم‌عامل  به سیستم‌عامل رقیبش یعنی مک شبیه شود.

اطلاعات بدست آمده بعد از افشا شدن کد اصلی سیستم‌عامل ویندوز XP، نشان ‌می‌دهند که شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ و در زمان توسعه‌ی ویندوز XP، تم‌های را برای این سیستم‌عامل توسعه داده بود که هیچ‌ گاه منتشر نشده‌اند.

یکی از این تم‌ها به نام «آب نبات» (Candy) که به‌تازگی منتشر شده است دارای المان‌هایست که بسیار شبیه به المان‌های استفاده شده در رابط کاربری توسعه داده شده توسط اپل به نام Aqua هستند. اپل در سال ۲۰۰۰ با برگزار کردن کنفرانس Macworld و Expo از رابط کاربری Aqua رونمایی کرده بود.

تم Candy در ویندوز XP

با وجود اینکه به نظر می‌رسد این تم کامل نباشد، اما بسیاری از المان‌های آن مانند دکمه‌ی Start، دیگر دکمه‌های استفاده شده در محیط ویندوز و در نهایت رابط کاربری آن بسیار شبیه به رابط کاربری Aqua اپل است.

با این وجود، مایکروسافت هیچ‌گاه این تم را منتشر نکرد و تنها از آن در زمان توسعه‌ی نسخه‌های اولیه‌ی این سیستم‌عامل استفاده کرد. به نظر می‌رسد که توسعه‌دهندگان می‌توانستند از این تم به‌عنوان ابزاری جهت تم‌سازی، برای توسعه‌ی تم‌های خود برای ویندوز XP استفاده کنند.

در توضیحات مربوط به این تم از عبارت‌های «Whistler skin with eye candy» و تنهای برای استفاده‌ی داخلی، استفاده شده است. برای اطلاع شما باید بگوییم که لغت Whistler نام رمز ویندوز XP در زمان توسعه بود و با توجه به این موضوع، عبارت استفاده شده به معنای پوسته‌ی برای ویندوز XP با چشمانی آب نبات مانند است.

محیط کاربری اپل Aqua

رابط کاربری اپل Aqua

در نهایت مایکروسافت تصمیم گرفت که در سال ۲۰۰۱ ویندوز XP را با تمی به نام Luna که دارای رنگ‌های اصلی سبز و آبی بود عرضه کند. به طور حتم یکی از ویژگی‌های مهم ویندوز XP استفاده از ابزاری برای توسعه تم در آن بود که باعث می‌شد توسعه‌دهند‌گان بتوانند تم‌های متنوعی را برای این سیستم‌عامل توسعه دهند.

دوران توسعه‌ی ویندوز XP درست زمانی بود که مایکروسافت و اپل در رقابت تنگاتنگی برای ارائه‌ی سیستم‌عامل دسکتاپ بودند. در سال ۲۰۰۰ اپل با کنایه به مایکروسافت در پوستر کنفرانس سالانه‌ی توسعه‌دهندگان خودش از عبارت «Redmond, start your photocopiers» استفاده کرد که نشان‌دهنده‌ی کپی کردن مایکروسافت از ایده‌های اپل در آن دوران بود.

بعد از این موضوع، اپل همچنین کمپین تبلیغاتی را برگزار کرد که تمرکز اصلی آن بر روی نشان دادن عیب‌های سیستم‌عامل ویندوز، به ویژه ویندوز Vista بود.

در دهه‌ی ۹۰ و ۲۰۰۰، مایکروسافت در زمان توسعه‌ی سیستم‌عامل ویندوز به‌شدت از سیستم‌عامل Mac OS که بعد‌ها به OS X تغییر نام داد، الهام گرفته بود. اپل هم همچنین از برخی قابلیت‌های ویندوز در سیستم‌عامل خودش استفاده کرده بود.

افشا شدن این اطلاعات جدید، می‌تواند ما را با طرز فکر مایکروسافت در زمان توسعه‌ی ویندوز XP که بعد‌ها توسط میلیون‌ها کاربر استفاده شد، آشنا کند. سایت‌های معتبر علم و تکنولوزی منتظر نظر مایکروسافت در رابطه با این تم افشا شده از ویندوز XP هستند.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما