ناسا برندگان رقابت مأموریت مینیاتوری به ماه را مشخص کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
مأموریت مینیاتوری ناسا به ماه

ناسا اسامی تیم‌های برنده‌ی چالش محموله‌های مینیاتوری خود را با نام «عزیزم، محموله‌ی ناسا را کوچک کردم» اعلام کرد و از به‌کارگیری فن‌آوری‌های تازه و کم‌هزینه برای مأموریت‌های آینده به ماه خبر داد.

ماهواره‌های مینیاتوری (CubeSat) امروزه بسیار مرسوم و کاربردی شده‌اند اما این طور که پیداست، پس از این باید منتظر مأموریت‌های مینیاتوری به ماه نیز باشیم. چیزی که با اعلام برندگان چالش ناسا در زمینه‌ی طراحی محموله‌های کوچک برای فعالیت در ماه، بیش از پیش رنگ واقعیت به خود گرفته است.

در ماه آوریل (اواخر فروردین) بود که آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) چالشی را با نام «عزیزم، محموله‌ی ناسا را کوچک کردم» در سطح جهانی آغاز کرد و از تیم‌های گوناگون خواست که به دنبال طراحی ابزارهایی کوچک برای مأموریت‌های آینده به ماه باشند. ناسا نام غیرمعمول این چالش را بر اساس فیلم معروف «عزیزم، بچه‌ها را کوچک کردم» محصول سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) الهام گرفته است. سرانجام در روزهای گذشته ناسا برندگان این رقابت را اعلام کرد.

طبق اعلام ناسا، طرح‌های خوب و قابل توجهی برای این چالش ارسال شده است. صباح بوکس، یکی از تکنیسین‌های ناسا در بیانیه‌ی پایانی عنوان می‌کند: «ایده‌های جامعه [در زمینه‌ی این چالش] برجسته بود. این طرح‌ها می‌تواند به ناسا برای حضور انسانی پایدار در ماه کمک کند و زمینه‌های جدیدی را در علم می‌گشاید.»

این چالش طراحی شده بود تا بتوان وزن محموله‌های مأموریت‌های آینده را کاهش داد. زیرا محموله‌های سنگین، سوخت زیاد و در نتیجه هزینه‌ی زیادی برای رسیدن از زمین به ماه نیاز دارد. به گفته‌ی ناسا مأموریت‌های آینده به ماه و دیگر نقاط با ابزارهایی در اندازه‌های گوناگون انجام می‌شود؛ از مدارگردهای بزرگ گرفته تا کوچک‌ترین سطح‌نوردها.

تا کنون محموله‌ها و ربات‌های بزرگ بسیاری در مأموریت‌های ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی به کار گرفته شده است. از جمله به زودی مریخ‌نورد پشتکار راهی سیاره‌ی سرخ می‌شود؛ اما با توسعه‌ی محموله‌های کوچک، دانشمندان می‌توانند روی بسترهای کوچک‌تر (و اغلب قابل حمل) کار کنند تا هزینه‌ی کم‌تری برای پرتاب داشته باشد و از سویی امکان پژوهش را نیز بیشتر کند.

چالش کنونی (Honey, I Shrunk the NASA Payload) به دنبال طرح‌هایی بود تا محموله‌هایی به اندازه‌ی قالب صابون طراحی کنند: ابعاد محموله‌ها نباید بیش از ۱۰ سانتی‌متر در ۱۰ سانتیمتر در ۵ سانتی‌متر (۴ اینچ در ۴ اینچ در ۲ اینچ) و وزن آن‌ها نباید بیش از ۰.۴ کیلوگرم (۰.۸ پوند) باشد.

جوایز این چالش که از ۹ آوریل (۲۱ فروردین) تا ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) در دسته‌های گوناگون برگزار شد در مجموع ۱۶۰ هزار دلار بود.

یکی از طرح‌های برنده در این چالش، در زمینه‌ی «پتانسیل منابع ماه»، «Puli Lunar Water Snooper» نام دارد که توسط «گروه فن‌آوری‌های فضایی پولی» در بوداپست مجارستان طراحی شده و موفق شد جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری این بخش را از آن خود کند. ابزار این گروه طراحی شده تا از طریق یک ماه‌نورد کوچک هیدروژن را در ماه جانمایی کند تا کمکی در زمینه‌ی یافتن آب در ماه باشد.

طرح گروه Puli مجارستان برای مأموریت مینیاتوری ناسا به ماه

طرح گروه Puli | عکس: Puli Space Technologies

در دسته‌ی دیگر با نام «محیط زیست ماه» طرحی با نام «Sun Slicer» برنده‌ی رقابت شد. این طرح توسط گروه «سان اسلایسر» طراحی شده و یک طیف‌سنج مینیاتوری را شامل می‌شود. این تیم نیز جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری برنده شد.

طرح Sun Slicer برای مأموریت مینیاتوری ناسا به ماه

طرح Sun Slicer | عکس: Sun Slicer

به گفته‌ی ناسا این ربات‌های کوچک-مقیاس می‌تواند انعطاف‌پذیری مأموریت‌های آینده را برای دریافت اطلاعات کلیدی بیشتر از سطح ماه، منابع آن و زیست‌بوم آن‌جا در اختیار ما بگذارد و برای تلاش‌های آینده‌ی ناسا در زمینه‌ی ماه از جمله پروژه‌ی آرتمیس که برنامه‌ی بازگشت انسان به ماه است، سودمند باشد.

گفتنی است که این چالش توسط آزمایشگاه رقابت‌های ناسا که بخشی از برنامه‌ی جوایز و چالش‌های ناسا است اداره می‌شد و پشتیبانی و هزینه‌های آن را «مرکز نوآوری‌های سطح ماه» ناسا که در اداره‌ی مأموریت فن‌آوری فضایی (STMD) قرار دارد، بر عهده داشت.

عکس کاور: NASA

منابع: Space, NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما