۱۱ اشتباه رایج در نصب آینه که باید از آن‌ها اجتناب کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
نکات مربوط به استفاده از آینه در دکوراسیون

آینه‌ها در ایجاد یک دکور شیک و مدرن نقش بسزایی دارند. طراحان داخلی از آینه‌ها برای بزرگ‌تر، روشن‌تر و زیباتر نشان دادن فضا نهایت استفاده را می‌برند. آینه‌ها یک عنصر دکوراتیو ساده و مقرون‌به‌صرفه با مزایای بسیار هستند. استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی نه تنها اتاق را جادارتر نشان می‌دهد و نور طبیعی را در فضا پخش می‌کند، بلکه جان تازه‌ای به محیط می‌بخشد.

امروزه آینه‌ها به یک عنصر مهم در دکوراسیون منازل تبدیل شده‌اند. اما از آن‌ها با وجود کاربرد گسترده‌ای که دارند، نمی‌توان در همه جا یا همه‌ی موقعیت‌ها استفاده کرد. اگر می‌خواهید با صرف کمترین هزینه جلوه‌ای منحصر‌به‌فرد به خانه‌ی خود ببخشید، آینه‌ها می‌توانند گزینه‌ی ایدئالی باشند، اما تا زمانی که اصول نصب و جانمایی آن‌ها را رعایت کنید. در غیر این صورت، به نتیجه‌ای که انتظارش را دارید، نخواهید رسید.

قبل از اینکه اقدام به خرید و نصب آینه کنید، توصیه می‌کنیم این مقاله‌ از دیجی‌کالا مگ را تا انتها بخوانید. برای نصب آینه نکات به ظاهر ساده‌ای وجود دارد که رعایت آن‌ها از اتلاف وقت و هزینه‌‌ی شما جلوگیری می‌کند.

۱. نصب آینه در هر نقطه‌ای از خانه بدون برنامه‌ریزی

مهم‌ترین کاری که باید هنگام استفاده از آینه در دکوراسیون انجام دهید، تعیین محل نصب آن است. وجود آینه به‌عنوان یک عنصر دکوراتیو می‌تواند به‌راحتی فضای خالی روی دیوار را پر کند. اما باید در استفاده از آن دقت و خلاقیت به خرج دهید تا در نهایت اتاق زیباتری داشته باشید.

برای اینکه مطمئن شوید آینه را در جای درستی قرار داده‌اید، بهتر است به داخل آن نگاهی بیندازید. نباید آینه را در جایی نصب کنید که منعکس‌کننده‌ی تصویر نامطلوبی از اتاق باشد. به‌عنوان مثال، نباید یک میز شلوغ یا یک صندلی فرسوده را نشان دهد یا منظره‌ی مقابل آن بخشی از فضای خصوصی خانه باشد. همیشه آینه را در جایی قرار دهید که بهترین ویژگی خانه‌ی شما و یک منظره‌ی جالب و چشم‌نواز را منعکس کند.

۲. بی‌سلیقگی در استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب

نصب آینه در اتاق خواب واقعا به ترجیحات فردی بستگی دارد. از نقطه نظر طراحی، قرار دادن یک آینه مستقیما در مقابل تختخواب، به طوری که بتوانید بلافاصله قبل و بعد از بیدار شدن از خواب خود را ببینید، ایده‌ی خوبی نیست. چون تختخواب جایی است که باید در آن احساس آرامش کنید و نصب آینه در مقابل آن باعث حواس‌پرتی می‌شود.

اگر می‌خواهید خواب خوب و راحتی داشته باشید، آینه را روبه‌روی تخت نگذارید. بهتر است آینه را در کنار تخت خود قرار دهید یا آن را در بالای تخت نصب کنید. در هنگام قرار دادن آینه در بالای تخت حتما به نکات ایمنی توجه کنید و مطمئن شوید که امکان افتادن آن وجود نداشته باشد.

۳. قرار دادن آینه در مقابل نور مستقیم خورشید

حتی اگر از آینه برای انعکاس نور به داخل خانه استفاده می‌کنید، نباید آن را مستقیما مقابل نور خورشید قرار دهید. اگر آینه‌ای دارید که دائما با نور خورشید در تماس است، آن را بردارید و در نقطه‌ای از خانه قرار دهید که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد، اما همچنان بتواند نور را از زاویه‌ی مناسب دریافت کرده و به درون اتاق منعکس کند. قرار دادن آینه‌ها در چنین دماهای بالایی می‌تواند باعث کدر شدن آن‌ها‌ شده و کیفیت آن‌ها را در بازتابش نور کاهش دهد.

۴. قرار دادن آینه روی بیش از دو دیوار

حتما شنیده‌اید که استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی باعث می‌شود اتاق وسیع‌تر به نظر برسد. اما نباید این تصور را داشته باشید که با نصب آینه روی هر چهار دیوار اتاق بتوانید اندازه‌ی فضا را چهار برابر بزرگتر نشان دهید. این کار نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد، بلکه باعث شلوغ شدن دیوارها می‌شود و در بیننده احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کند. به‌عنوان یک قانون کلی، می‌توانید حداکثر روی دو دیوار آینه نصب کنید.

۵. مواجهه‌ی بیش از حد با رطوبت در آشپزخانه و حمام

استفاده از آینه برای حمام و دستشویی

آینه‌ها زیبایی آشپزخانه را دو چندان می‌کنند و مطمئنا باید در هر حمامی وجود داشته باشد. با این حال، قرار دادن آینه در نقاط مرطوب خانه می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سیاه روی آن شود. در عین حال، وجود رطوبت بین آینه و دیوار لکه‌های تیره در پشت آینه و سطح دیوار ایجاد می‌کند. پس قبل از استفاده از آینه در دکوراسیون درباره‌ی مناسب بودن محل نصب آن فکر کنید.

یا از آینه‌های مقاوم به رطوبت استفاده کنید یا آن‌ها را دور از منبع آب قرار دهید. سعی کنید از نصب آینه یا کاشی‌های آینه‌ای در کنار دوش یا قرار دادن آن‌ها در نزدیکی جایی که می‌دانید دائما با قطرات آب در تماس هستند، خودداری کنید.

۶. نداشتن تطابق با سبک کلی دکوراسیون

آینه‌ها در طرح‌ها و مدل‌های مختلف و متنوع ساخته می‌شوند. بنابراین، گزینه‌های متعددی پیش‌روی شما قرار دارند که ممکن است این موضوع شما را برای انتخاب یک آینه‌ی مناسب دچار سردرگمی کند.

ایجاد یک دکوراسیون زیبا و شیک بدون توجه به قاب و شکل آینه امکان‌پذیر نیست. قبل از خرید آینه مطمئن شوید که سبک کلی خانه‌ی خود را می‌شناسید و آینه‌ای تهیه کنید که با دکوراسیون منزل شما هماهنگ بوده و بتواند تکمیل‌کننده‌ی آن باشد. به‌عنوان مثال، یک آینه‌ی دیواری بدون قاب با طراحی مینیمالیستی و مدرن به‌خوبی هماهنگ می‌شود، در حالی که آینه‌های چوبی برای خانه‌های دارای سبک روستیک مناسب هستند.

۷. نصب آینه در ارتفاع نامناسب

آینه را باید جایی قرار داد که از نظر بصری جلوه‌ی زیبایی داشته باشد. اما این توصیه به معنی جانمایی آن در ارتفاع نامناسب نیست. برای جلوگیری از این اشتباه یک دستورالعمل ساده وجود دارد. آینه‌ها را هم‌تراز با زاویه‌ی دید مخاطب یا در فاصله‌ی ۵ تا ۵٬۵ فوتی (حدود ۱۵۲ تا ۱۶۷ سانتی‌متر) از سطح زمین آویزان کنید. آینه را در بالای کنسول در فاصله‌ی ۶ تا ۸ اینچی (حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر) و در بالای کاناپه در فاصله‌ی ۱۲ اینچی (حدود ۳۰ سانتی‌متر) قرار دهید.

در هنگام استفاده از آینه در دکوراسیون به سایر عناصر موجود در محیط هم توجه کنید. شما می‌تواند با در نظر گرفتن وسیله‌ای که می‌خواهید تصویرش در آینه دیده شود، آینه را کمی بالاتر یا پایین‌تر از سطح چشم قرار دهید. اما آن را خیلی پایین یا خیلی بالا نصب نکنید.

۸. استفاده نکردن از آینه در اتاق پذیرایی

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق پذیرایی

دکوراسیون اتاق پذیرایی به این دلیل که محل میزبانی از مهمانان است، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، معمولا چشمگیرترین طراحی‌ها برای این فضا در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از آینه در اتاق پذیرایی به انعکاس بیشتر نور کمک می‌کند و باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر، روشن‌تر و دلبازتر به نظر برسد.

اگر اتاق پذیرایی شما کم‌نور یا از نور طبیعی بی‌بهره است، می‌توانید از آینه برای روشن‌تر نشان دادن فضا استفاده کنید. نصب آینه در پشت میز غذاخوری جلوه و شکوه‌ی این فضا را دوچندان می‌کند و باعث می‌شود از صرف غذا در این فضا لذت بیشتری ببرید. بالای شومینه و بین دو پنجره‌ی اتاق پذیرایی هم از سایر نقاطی هستند که می‌توانید آینه قرار دهید تا انعکاس نور فضا را تغییر دهد.

۹. نصب نکردن آینه در اتاق‌های کوچک

معمولا اتاق‌های کوچک‌ خانه، به‌خصوص اگر زیاد استفاده نشوند، نادیده گرفته می‌شوند. در حالی که نصب یک آینه در آن‌ها می‌تواند فضا را به کلی تغییر دهد. گاهی اوقات، نصب یک آینه‌ی مستطیلی بزرگ که به صورت افقی قرار گرفته یا دو آینه‌ی دیواری قوسی که در کنار هم آویزان شده‎اند، تمام چیزی است که برای تأثیرگذاری نیاز دارید. نصب آینه در اتاق‌های کوچک با خطای دیدی که ایجاد می‌کند به فضا عمق می‌بخشد و آن را بزرگتر و دلبازتر نشان می‌دهد.

۱۰. استفاده نکردن از آینه در راهروها

بیشتر افراد راهروهای خانه را تزئین نمی‌کنند، شاید چون مطمئن نیستند باید چه کاری انجام دهند یا آن را فراموش می‌کنند. راهرو جایی است که آینه‌ها می‌توانند مفید باشند. قرار دادن چند آینه‌ی کوچک در داخل راهرو فضای تنگ و باریک آن را بزرگتر نشان می‌دهد و همچنین به افراد این امکان را می‌دهد که درست قبل از خروج از خانه، ظاهر خود را بررسی کنند.

۱۱. مراقبت نکردن از آینه‌ها

مراقبت از آینه‌ها

اگر به آینه‌های خود توجه‌ی زیادی ندارید و آن‌ها را بدون مراقبت به حال خود رها می‌کنید، مرتکب اشتباه‌ی بزرگی می‌شوید. چرا که بعد از مدتی زیبایی و درخشندگی اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند و به‌مرور زمان لکه‌های تیره رنگی روی آن‌ها ایجاد می‌شود.

کلام پایانی

آینه‌ها کاربردهای زیادی دارند و به نوعی همه‌کاره محسوب می‌شوند و به‌راحتی می‌توانند همه‌ی سلیقه‌ها را پوشش دهند. استفاده از آینه‌ در دکوراسیون، یکی از کم‌هزینه‌ترین کارهایی است که می‌توانید به کمک آن‌ فضای خانه‌ی خود را زیبا، لوکس و درخشان نشان دهید.

برای اینکه بیشترین بهره را از این وسیله ببرید، باید ابتدا سبک دکوراسیون منزل خود را بشناسید و مکان مناسبی را برای نصب آن در نظر بگیرید. با کمی خلاقیت می‌توانید نتایج شگفت‌انگیزی کسب کنید، اما نباید در استفاده از آینه زیاده‌روی کنید.

منابع: wallccessories, kaodimبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. شاید دلم نخواد اسمم رابگم

  این یعنی،کلا تغییر معماری وتحمیل سلیقه غربی یادش به خیر خانه های قدیمی با تالارهای آیینه برای همین بود مردم دریا دل بودند الان میگه در سالن پذیرایی آیینه نباشه اصلا وجود آیینه صفا به مجلس میدهد

  1. مهسا

   برعکس متوجه شدید
   میگه نصب نکردن آینه در پذیرایی اشتباهه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما