محققان MIT سیستمی برای کنترل رویا می‌سازند

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
خواب و رویا

محققان دانشگاه MIT مشغول کار روی دستگاهی هستند که مرز بین خواب و بیداری شما را کمرنگ‌تر می‌کند. این دستگاه قرار است این توانایی را به افراد بدهد که بین بیداری و خواب کامل، و در حالتی نیمه هوشیار قرار داشته باشند.

این دستگاه قرار است این توانایی را به افراد بدهد که بین بیداری و خواب کامل، و در حالتی نیمه هوشیار قرار داشته باشند.

وضعیت بین خواب و بیداری «هیپنوفاگیا» (Hypnophagia) نام دارد و این محققان دانشگاه تکنولوژی ماساچوست، معتقدند که می‌توانند کنترل آن را به دست بگیرند؛ طوری که ممکن است بتوانیم به قابلیت‌ها و توانایی‌هایی از مغز خود دست پیدا کنیم که تا به امروز، دور از ذهن به نظر می‌رسیدند.

دستگاهی که محققان MIT ساخته‌اند، به این صورت عمل می‌کند: یک فرد دستکشی را به دست و سپس دست خود را مشت می‌کند. به تدریج که فرد به خواب می‌رود، فشاری که برای مشت کردن دست خود وارد می‌کند، کم می‌شود. دستگاه ساخته شده با بررسی حرکات متوجه می‌شود که فرد از چه مرحله‌ای از خواب قرار دارد و به محض اینکه بخواهد وارد خواب عمیق شود، مانع این کار می‌شود و یک صدا در گوش او پخش می‌کند.

دستگاه ساخته شده «دورمیو» (Dormio) نام دارد و افرادی که آن را در دانشگاه MIT تست کرده‌اند، می‌گویند که هشدارها و جملاتی که در خواب در گوش آن‌ها گفته می‌شده را در رویای خود به یاد دارند.

با اینکه اندازه گیری میزان خلاقیت یک فرد، کار ساده و ممکنی نیست، ولی محققان MIT می‌گویند افرادی که دورمیو را تست کرده‌اند، پس از بیرون آمدن از خواب تحت آزمایشی قرار گرفته‌اند که سطح خلاقیت آن‌ها را بالاتر از معمول نشان می‌دهد.

دستگاهی مثل دورمیو می‌تواند استفاده‌های زیادی داشته باشد، ولی هدف فعلی محققان MIT، پیشرفت آن به نحوی است که به سادگی و راحتی قابل استفاده برای همه باشد.

منبع: Vice

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. ///mahdispd

    عالی بود
    همیشه این تحقیق و تفکر و توسعه هست که دنیارو به پیىیییش میبره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه