شوالیه ماه؛ ۸ نکته که درباره‌ی این سریال نمی‌دانستید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

جدیدترین سریال ابرقهرمانی استودیو مارول، تحت عنوان «شوالیه ماه»، سرانجام در دیزنی پلاس عرضه شد. به عنوان یکی از شخصیت‌های قدیمی کمیک‌های مارول که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ به مخاطبان معرفی گردید، ساخت لایو اکشنی برای کاراکتر شوالیه ماه در دنیای سینمایی مارول مدتی زمان برده است.

سریال «شوالیه ماه» با بازی اسکار آیزاک در نقش مارک اسپکتور یا همان مون نایت و ایتان هاوک در نقش آرتور هارو شرور، به عنوان بخش جدایی ناپذیری از پیشروی تدریجی دنیای مارول به سمت و سوی ماورالطبیعه در نظر گرفته شده است.

۱. لهجه انگلیسی عجیب اسکار آیزاک عمدی بود

شوالیه ماه

وقتی اولین تریلرهای سریال «شوالیه ماه» منتشر شد، نظر طرفداران نسبت به تریلرهای نمایش داده شده مثبت بود. تبدیل شوالیه ماه از یکی از کاراکترهای قدیمی موجود در کتاب‌های کمیک به یکی از شخصیت‌های یک سریال لایو اکشن، پروژه‌ای بی‌نقص به نظر می‌رسید. لباس شوالیه ماه هم واقعا عالی بود و تریلرها به زیبایی توانسته بودند تاریکی وهم انگیزی را که تاکنون در هیچ‌یک از کاراکترهای دنیای مارول به این زیبایی به تصویر کشیده نشده بود، به مخاطب نشان دهند. اما در عین حال یکی از موارد قابل توجهی که نظر مخاطبان را جلب کرد، لهجه انگلیسی عجیب اسکار آیزاک بود.

بلافاصله پس از انتشار تیرلرها، لهجه او با دیک ون دایک در «مری پاپینز» مقایسه گردید (کاراکتری که معمولا به عنوان معیاری برای لهجه‌های بد بریتانیایی فیلم‌ها در نظر گرفته می‌شود). آیزاک در مصاحبه‌ای با امپایر اظهار داشت: «این صدا نشان می‌دهد که استیون اهل کجاست، در کجا زندگی می‌کند و چه میراثی در پشت این کاراکتر نهفته است. بنابراین این صدا، نشان دهنده لهجه بریتانیایی‌ها نیست». شخصیت آیزاک از اختلال هویت رنج می‌برد و بخشی از شخصیت او را استیون گرانت، کارگر یک موزه بریتانیایی در لندن در تشکیل می‌دهد که به احتمال زیاد، لهجه کلیشه‌ای این کاراکتر نیز به دلیل این بخش از ماهیتش است.

۲. کارگردان سریال، محمد دیاب می‌خواست فرهنگ مصر را بسیار دقیق‌تر از سایر تولیدات هالیوود به تصویر بکشد

شوالیه ماه

هالیوود در طول تاریخ طولانی خود نتوانسته فرهنگ کشورهای دیگر را آن‌طور که شایسته‌شان است به تصویر بکشد. فیلم‌های ابتدایی هالیوود معمولا کلیشه‌هایی از فرهنگ‌های سایر کشورها را به تصویر می‌کشیدند که در برخی موارد، حتی توهین‌آمیز به نظر می‌رسید و در موارد دیگر نیز به صورت غیرعمدی به این فرهنگ‌ها توهین‌ می‌شد. در حالی که تولیدات عصر مدرن هالیوود معمولا به نژادها و فرهنگ‌های سایر جوامع توهین نمی‌کنند، اما غالبا در به تصویر کشیدن فرهنگ سایر جوامع عملکرد چندان مناسبی ندارند و بیشتر بر روی فرهنگ غربی تمرکز نموده‌اند.

محمد دیاب، کارگردان «شوالیه ماه»، در طول تور مطبوعاتی سریال به این موضوع به صراحت اشاره نمود و «زن شگفت انگیز» محصول سال ۱۹۸۴ را به عنوان نمونه‌ای از تولیداتی در نظر گرفت که در به تصویر کشیدن کلیشه‌های فرهنگی مصر عملکرد چندان مناسبی نداشته است. دیاب که مصری است، می‌خواست به واسطه ساخت سریال «شوالیه ماه»، تاریخ طولانی و درخشان کشور مادری خود را به شکل دقیق‌تری به جهانیان معرفی نماید.

۳. ایتان هاوک بدون خواندن فیلم‌نامه، نقش خود را پذیرفت

شوالیه ماه

ایتان هاوک که یک بازیگر سرشناس است در طول دوران حرفه‌ای خود در هالیوود در بسیاری از فیلم‌های منحصربه‌فرد به ایفای نقش پرداخته است که از جمله این فیلم‌ها می‌توان به برخی از فیلم‌های نامزد دریافت جایزه اسکار، مانند «روز تعلیم» و «پسرانگی» اشاره نمود. اما هاوک یکی از آن دست بازیگرانی است که در طول زندگی کاری خود تا حد زیادی از فیلم‌های تجاری و کاراکترهای ابرقهرمانی دوری کرده است. با این حال گویا نظر او در سریال «شوالیه ماه» تغییر کرده، چراکه این سریال مقارن با اولین حضور هاوک در دنیای ابرقهرمانی است.

محمد دیاب، کارگردان سریال «شوالیه ماه» در مصاحبه‌ای که در خصوص این سریال انجام شده بود بیان کرد که هاوک بدون خواندن فیلم‌نامه قرارداد حضور در این سریال را امضا کرد، کاری که هرگز در زندگی حرفه‌ای ۳۵ ساله خود انجام نداده بود. هاوک نیز بیان نمود که ماهیت مشارکتی پروژه، همره با بودجه هنگفتی که برای ساخت آن سرمایه‌گذاری شده، سبب گردیده که نظر مثبتی نسبت به این پروژه داشته باشد.

۴. دیوید کورش برای کاراکتر آرتور هارو با نقش‌آفرینی هاوک، به عنوان یک الگو عمل خواهد کرد

شوالیه ماه

در «شوالیه ماه»، ایتان هاوک نقش شروری به نام آرتور هارو، یک فرد متعصب مذهبی و فرقه‌گرا را بر عهده دارد که وسواس زیادی را نسبت به اسطوره‌های مصری از خود نشان می‌دهد. هاوک می‌گوید که برای اینکه بتواند نقش یک شرور را به خوبی ایفا کند از یکی از رهبران فرقه‌های بدنام آمریکایی تحت عنوان دیوید کورش الهام گرفته است.

هاوک در مصاحبه‌ای اذعان کرد که کاراکتر آرتور را بر اساس شخصیت رهبر فرقه و پیامبر خود خوانده دیوید کورش ساخته و پرداخته کرده است. کورش و پیروانش (معروف به شاخه داوودیان) در سال ۱۹۹۳ بر سر ذخیره کردن سلاح گرم با دولت ایالات متحده درگیر شدند که به حادثه مهیبی منتج گردید.

۵. هیچ‌کدام از سکانس‌های شوالیه ماه در مصر فیلم‌برداری نشده‌اند

شوالیه ماه

علی‌رغم صحبت‌های محمد دیاب، کارگردان مصری که کار کارگردانی چهار قسمت از شش قسمت این سریال را بر عهده داشت، در خصوص اینکه دوست دارد فرهنگ و آداب و رسوم مصر را به نحو دقیقی در این سریال به تصویر بکشد، هیچ‌کدام از سکانس‌های «شوالیه ماه» در مصر فیلم‌برداری نشده‌اند.

در واقع بیشتر سکانس‌های این سریال در چندین کشور مختلف از جمله انگلستان، بوداپست و اردن فیلم‌برداری شده‌اند. تولید سریال «شوالیه ماه» باعث شد که این تیم خلاق تصمیم بگیرد رهسپار وادی رم که صحرایی در اردن است شود اما اگر وضعیت سیاسی ناپایدار مصر، همراه با سانسور شدید دولتی نبود، به احتمال زیاد استودیوهای مارول و دیزنی می‌توانستند کار فیلم‌برداری را در مصر به انجام برسانند.

۶. گاسپارد اولیل قبل از شروع ساخت سریال، به طرز غم‌انگیزی درگذشت

شوالیه ماه

بازیگر فیلم «خیزش هانیبال» گاسپار اولیل قرار بود در سریال «شوالیه ماه» در نقش انتون موگارت به ایفای نقش بپردازد. اما این بازیگر فرانسوی در ژانویه ۲۰۲۲، تنها چند ماه قبل از شروع ساخت سریال در دیزنی پلاس، در اثر یک سانحه تصادف در اسکی به نحو غم‌انگیزی درگذشت.

۷. تاثیر فیلم بر روی این سریال

شوالیه ماه

چنین به گوش می‌رسد که کاراکتر شوالیه ماه، خوب یا بد، نسخه مارول بتمن است. از دیرباز تاکنون، مارول و دی سی سابقه طولانی‌ای در قرض گرفتن شخصیت‌ها از یکدیگر و طراحی شخصیت‌های مشابه داشته‌اند. از جمله این کاراکترها می‌توان به شخصیت‌هایی مانند فلش / کوئیک سیلور، ددپول / دث استروک، ایکاریس / سوپرمن و غیره اشاره نمود. بنابراین زمانی که قرار شد سریال «شوالیه ماه» برای مارول ساخته شود، جرمی اسلیتر، نویسنده اصلی، از ارائه نسخه‌ای از بتمن با لباس سفید سخن گفت و ترجیح داد بر روی ویژگی‌هایی شبیه به بتمن تمرکز کند.

اسلیتر در مصاحبه‌ای عنوان کرد که برای نوشتن فیلم‌نامه سریال «شوالیه ماه» از شاهکارهای اکشن جاودانه‌ای مانند «مهاجمان صندوقچه گمشده» و «شکارچیان روح» الهام گرفته است و همین امر سبب موفقیت او شده است.

۸. برنامه‌های دیگری که برای سریال شوالیه ماه ترتیب داده شده بودند اما هرگز به واقعیت تبدیل نشدند

شوالیه ماه

سفر پدیدار شدن شوالیه تاریکی در دنیای مارول داستان دور و درازی دارد. اگرچه اسکار آیزاک اولین بازیگری است که ردای سفید شوالیه ماه را بر تن می‌کند، اما اگر نقشه‌های دیگر این استودیو به سرانجام می‌رسید، این بازیگر هرگز این ردا را به تن نمی‌کرد. در طول سالیان متمادی، تولید کنندگان و کارگردانان مختلفی به پروژه‌های شوالیه ماه، از جمله سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های مربوط به آن پیوستند. جیمز گان در سال ۲۰۱۷ در توییتی اعلام کرد که می‌خواهد پروژه شوالیه ماه را کارگردانی کند. در سال ۲۰۰۶ نیز سریال دیگری با محوریت این شخصیت در حال ساخت بود اما هرگز وارد مرحله تولید نشد.

منبع: screenrant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. ماه

  مقاله جالبی بود چند سوال دارم
  ۱-چرا شوالیه ماه در سایت های مارول مشهور نیست؟
  ۲- چرا خونشو به مارک گفت درمورد جیک لاکلی چیزی به آستین نگو
  ۳- فصل دوم این سریال کی شروع می شود

 2. SINA

  ایتن هاک 😞 دوست داشتم نقش دکتر دووم یا موج سوار نقره ای رو بهش بدن ، حیف

 3. Marvel fan

  سلام
  هرکی شنل داره ک بتمن و سوپرمن نمیشه😁
  ددپول هم از نظر شخصیتی و ن مهارتی قابل قیاس با دث استروک نیس ، خیلی فرق دارن!
  دو تا دیگه رو حق میدم ، فوتوکپی همن😂
  سریال خوبیه ، مرسی دیجی💛

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما