چرا «موربیوس» توانست در گیشه با وجود نقدهای منفی منتقدان بدرخشد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

«موربیوس» توانست، برخلاف نقدهای منفی که دریافت کرده بود در گیشه خوش بدرخشد و با وجود اخبار بدی که پیرامون این فیلم منتشر شده بود، همچنان جایگاه اول باکس آفیس را در اولین اکران آخر هفته‌ای به خود اختصاص دهد. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد اما دلیل اصلی آن به این امر باز می‌گردد که این فیلم قرار است در آینده عملکرد منحصربه‌فردی داشته باشد.

هشدار: در این مطلب خطر لو رفتن داستان فیلم «موربیوس» وجود دارد

قبل از اکران این فیلم، شک و تردیدهای زیادی درباره‌ی آن وجود داشت و از همان ابتدا، مطالب نادرستی در خصوص این کاراکتر اقتباس شده از داستان‌های کمیک مارول مطرح شده بود، چرا که این فیلم، اثری مستقل درباره یک شرور نسبتا ناشناخته از دنیای مرد عنکبوتی است که حتی در فیلم‌های مرد عنکبوتی هم حضور نداشته و پس از استقبال منفی از کاراکتر جوکر جرد لتو در «جوخه‌ی انتحار»، چنین تصور شد که انتخاب او برای نقش موربیوس هم مشکلی را حل نخواهد کرد.

بنابراین چنین برداشت شد که فیلم موربیوس، پس از انتشار، با استقبال منفی طرفداران و منتقدان روبه‌رو خواهد شد زیرا داستان، شخصیت‌ها و جلوه‌های بصری و روش‌های گیج‌کننده‌ای که فیلم از آن‌ها برای برقراری ارتباط با دنیای سینمایی مارول استفاده نموده قطعا باعث دلسرد شدن مخاطبین خواهند گردید.

با این حال، با وجود استقبال منفی منتقدین، موربیوس همچنان توانست در اولین روز اکران، در رتبه اول باکس آفیس قرار گیرد. البته با توجه به اینکه این فیلم یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی دنیای سینمایی مارول است، جای تعجبی وجود ندارد که در اولین آخر هفته اکران خود در رتبه اول گیشه قرار بگیرد، اما می‌توان دلایل متعددی را برشمرد که سبب موفقیت نسبی این فیلم در گیشه شده‌اند. سؤال دیگری که باید به آن اندیشید این است که آیا موربیوس می‌تواند حرکت صعودی خود را حفظ کند و به یکی از فیلم‌های موفق گیشه تبدیل شود و رکورد فروش فیلم‌های ابرقهرمانی را بشکند؟

چرا فیلم موربیوس تا به این حد نقد شد؟

موربیوس

«موربیوس» پس از انتشار تریلر ابتدایی خود با استقبال منفی منتقدان سرتاسر جهان مواجه شد و خب قطعا آن‌ها دلایل محکمی برای انتقادات خود داشتند. بسیاری از منتقدان داستان و شخصیت‌های موجود در فیلم را جذاب نمی‌دانستند و جلوه‌های بصری فیلم هم آن‌قدر ارزان قیمت و پیش پا افتاده بودند که اصلا به چشم نمی‌آمدند. همه این‌ها انتقاداتی بود که مردم و منتقدین بر اساس تریلرها و تیزرهای ابتدایی عنوان کرده بودند، بنابراین وقتی مشاهده شد که فیلم نهایی برای برطرف نمودن این مشکلات هیچ کاری انجام نداده همه چیز بدتر از قبل شد.

با این حال، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات، روشی بود که فیلم موربیوس از آن برای برقراری ارتباط با دنیای مارول استفاده کرده بود. از زمانی که اولین تریلر موربیوس، کرکس با نقش‌آفرینی مایکل کیتون را نشان داد، گمانه زنی‌های زیادی در مورد چند و چون ارتباط این فیلم با دنیای مارول مطرح شد. صحنه‌های پس از تیتراژ پایانی فیلم «موربیوس» سبب شد تا دریابیم که کرکس به طور تصادفی و به واسطه طلسم دکتر استرنج در پایان فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» به جهان موربیوس فرستاده شده است. او موربیوس را دنبال کرده و به او پیشنهاد می‌دهد که با هم هم‌پیمان شوند و یک گروه شیطانی به نام شش خبیث را تشکیل دهند.

این صحنه‌ها به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفتند، زیرا نه تنها به نظر می‌رسد که این طلسم و نحوه‌ی تأثیر آن با نحوه‌ی عملکرد طلسم دکتر استرنج در «راهی به خانه نیست» مغایرت دارد، بلکه کرکس فقط مرد عنکبوتی را مقصر می‌داند و گویا اصلا نگران دوری از خانواده‌اش نیست. چیزهایی که با شخصیت او در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» کاملا مغایرت دارند.

یکی از انتقادهای رایج موجود در رابطه با فیلم‌های مارول سونی که در دنیای مرد عنکبوتی اتفاق می‌افتند اما مرد عنکبوتی در آن‌ها حضور ندارد این است که تماشای چنین فیلم‌هایی به هیچ وجه، سرگرم‌کننده نیست. با این حال فیلم «ونوم» و دنباله آن تا حد زیادی موفق شدند این قضیه را نقض کنند، اما موربیوس به لطف طرح داستانی و صحنه‌های ضعیف خود سبب شد که دوباره این انتقاد مطرح گردد. حتی ایده‌ی راه‌اندازی گروه شش خبیث هم نتوانست جلوی انتقادها را بگیرد، زیرا راه‌اندازی این گروه به این معناست که فیلم‌های بیشتری قرار است با محوریت شخصیت‌های موجود در فیلم «مرد عنکبوتی» ساخته شوند اما قرار نیست مرد عنکبوتی در آن‌ها حضور داشته باشد و لذا هنوز مشخص نیست که چنین فیلم‌هایی مورد استقبال قرار خواهند گرفت یا نه. با توجه به همه نکاتی که در بالا گفته شود کاملا مشخص است که چرا موربیوس تا به این حد مورد انتقاد قرار گرفته است.

چرا با توجه به انتقادهای بد، موربیوس در گیشه نادیده گرفته نشد؟

موربیوس

با وجود اینکه فیلم موربیوس چندان چیزی برای گفتن ندارد، باز هم توانسته جایگاه اول گیشه را در افتتاحیه آخر هفته به خود اختصاص دهد اما دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. اولین و مهم‌ترین دلیلی که می‌توان برای این موضوع برشمرد این است که موربیوس یک فیلم ابرقهرمانی است و با توجه به محبوبیت و موفقیت فیلم‌های ابرقهرمانی در چند دهه گذشته، حتی اگر از یک فیلم ابرقهرمانی جدید استقبال نشود، باز هم در اولین روز اکران، قطعا فیلم شماره یک باکس آفیس خواهد بود.

علاوه‌ بر این همان‌طور که قبلا هم گفته شد، یکی از بزرگ‌ترین موضوعاتی که سبب جذابیت موربیوس شده، حضور افتخاری مایکل کیتون در نقش کرکس و گمانه‌زنی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد این کاراکتر است، بنابراین حتی اگر کسی علاقه‌ای به دیدن فیلم موربیوس نداشته باشد، باز هم ممکن است فقط برای مشاهده اینکه کاراکتر کرکس در این فیلم چگونه ظاهر خواهد شد به سینما برود.

یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن این است که شاید بسیاری از مردم تصمیم گرفتند موربیوس را با وجود نقدهای منفی‌ که در رابطه با این فیلم گفته شده بود یا حتی به خاطر نقدهای منفی زیادی که دریافت کرده بود مشاهده نمایند. در رابطه با دلیل اول می‌توان گفت احتمالا بسیاری از مخاطبان آن‌قدر به این کاراکتر علاقه‌مند هستند که حتی با وجود نقدهای منفی، حاضر شدند به سینما بیایند تا کاراکتر محبوبشان را از نزدیک تماشا کنند و درباره‌س دلیل دوم هم می‌توان گفت که به احتمال زیاد همین نقدهای منفی سبب شده که مخاطبان کنجکاو شوند تا ببینند که فیلمی که تا این حد مورد انتقاد قرار گرفته چگونه فیلمی خواهد بود. بنابراین این نقدهای منفی به گونه‌ای برای فیلم موربیوس یک موهبت قلمداد می‌شوند چراکه باعث شدند حتی بسیاری از افرادی که طرفدار این‌گونه فیلم‌ها نیستند هم برای دیدنش به سینماها بیایند. در حقیقت می‌توان یکی از دلایل موفقیت فیلم‌های «ونوم» را هم همین موضوع دانست پس شاید این موضوع برای موربیوس هم صدق کند.

آیا موربیوس همچنان به موفقیت خود در گیشه ادامه خواهد داد؟

موربیوس

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد که موربیوس توانست در اکران آخر هفته، مخاطبان زیادی را به سمت سینماها بکشاند، اما بعید به نظر می‌رسد که این فیلم بتواند به موفقیت زود هنگام خود ادامه دهد. در حالی که موربیوس در رتبه‌ی اول قرار گرفته، تنها حدود ۸۰ میلیون دلار در سرتاسر جهان فروش رفته است و از آنجایی که بازده باکس آفیس هر هفته به تدریج کاهش می‌یابد، به احتمال زیاد با گذشت زمان، رقم کلی باکس آفیس این فیلم چندان بالا نخواهد بود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، برای اینکه بگوییم موربیوس فیلم موفقی بوده، باید حدود ۳۰۰ میلیون دلار درامد داشته باشد و با توجه به اینکه در شروع فروش، تنها ۸۰ میلیون دلار درآمد را به همراه داشته، قطعا رسیدن به چنین سطحی برای این فیلم دشوار خواهد بود. به‌خصوص با توجه به این امر که فیلم‌هایی مانند «سونیک خارپشت ۲» و «جانوران شگفت انگیز ۳: اسرار دامبلدور» در هفته‌های آینده اکران خواهند شد و دیگر کسی به موربیوس توجهی نخواهد کرد.

آیا انتقادهای صورت گرفته از موربیوس بر روی فروش این فیلم در گیشه تأثیر خواهند گذاشت؟

موربیوس

موربیوس با وجود نقدهای بدش توانست جایگاه اول باکس آفیس را از آن خود کند، اما استقبال ضعیفی که از فیلم شده به احتمال زیاد در آینده برای این فیلم مشکل‌ساز خواهد بود. با توجه به واکنش‌های منفی منتقدان درباره‌ی موربیوس که حتی قبل از اکران آن شروع شده بود، بیشتر اخباری که درباره‌ی این فیلم به گوش می‌رسند حاوی انتقادات زیادی در زمینه‌ی آن خواهند بود. بنابراین، هر کسی که هنوز موربیوس را ندیده، احتمالا از دیدن آن منصرف خواهد شد. با اینکه معمای فرستاده شدن کرکس به دنیای موربیوس توانست تا حد زیادی برای مخاطبان جذاب باشد اما شاید به فروش فیلم کمکی نکند. در واقع هر کسی که می‌خواهد نحوه ارتباط فیلم موربیوس با دنیای مرد عنکبوتی را بداند می‌تواند در اینترنت به مطالعه این موضوع بپردازد و با دیدن فیلم خودش را خسته نکند.

حتی این احتمال که کسی در آینده بخواهد فیلم موربیوس را به دلیل انتقادات منفی‌ که از آن شده تماشا کند بسیار اندک است. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، فیلم‌های ونوم بنا به همین دلایل برای بسیاری از افراد جذاب بودند، اما تفاوت‌های بسیار زیادی بین فیلم‌های ونوم و موربیوس، وجود دارد و می‌توان آن‌ها را هم از نظر انتقادی و هم از نظر مالی از این فیلم متمایز نمود. در حالی که هر سه فیلم در راتن تومیتو امتیاز بسیار پایینی را کسب نموده‌اند، فیلم‌های ونوم و «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» به ترتیب امتیازهای ۳۰ درصد و ۵۸ درصد را از آن خود کرده‌اند و این در حالی است که موربیوس در زمان اکران، امتیاز بسیار پایین‌تری یعنی ۱۶ درصد را کسب نموده است.

این امتیاز پایین ممکن است باعث شود مردم فکر کنند موربیوس فیلم خیلی بدی است و ارزش آن را ندارد که به خودشان زحمت بدهند و برای تماشای آن به سینما بروند. علاوه‌ براین، هر دو فیلم ونوم با وجود استقبال منفی منتقدان توانستند بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سرتاسر جهان فروش کنند، بنابراین آن‌ها توانستند به سود هنگفتی دست پیدا نمایند در حالی که موربیوس کار سخت تری را پیش رو خواهد داشت زیرا این فیلم در آخر هفته افتتاحیه خود تنها حدود ۸۰ میلیون دلار درآمد را در برداشت.

البته موربیوس با وجود نقدهای بدی که دریافت نموده در همان ابتدای کار شکست نخورد و به یک فیلم سوخته تبدیل نشد اما همان‌طور که در بالا توضیح دادیم این فیلم برای موفقیت راه سختی را در پیش دارد. عواملی که مردم را از کاراکتر موربیوس با بازی جرد لتو دور می‌کنند تا زمانی که این فیلم در سینماها اکران می‌شود همچنان به قدرت خود باقی خواهند ماند و معدود عواملی که مردم را به سمت تماشای فیلم می‌کشانند هم می‌توانند در آینده کارایی خود را از دست بدهند. با وجود شرایط فعلی، می‌توان موربیوس را به‌عنوان یکی از آن دست فیلم‌های سونی در نظر گرفت که از نام تجاری اسپایدرمن در دنیای مارول استفاده نموده اما نتوانست به موفقیت چندانی دست پیدا کند.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما