تحلیل تریلر موربیوس؛ ۳۹ نکته‌ی داستانی و اشاره‌ی مخفی به اسپایدرمن

۱۲ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۴ دقیقه
موربیوس

تریلر دوم فیلم موربیوس، اطلاعات و جزئیات بیشتری از اولین حضور جرد لتو در مارول و در یک فیلم جالب و خون‌آلود را نشان می‌دهد. سونی پس از قرض دادن مرد عنکبوتی به مارول، تمرکزش را در فیلم‌های کمیک‌بوکی خود به سمت شروران وب اسلینگر معطوف کرد و این موضوع با تام هاردی در نقش ونوم در سال ۲۰۱۸ آغاز گردید.

سپس زمزمه‌های حضور موربیوس با بازی جرد لتو، بازیگر برنده اسکار در نقش مایکل موربیوس نابغه به گوش رسید. موربیوس دانشمندی است که از یک بیماری خونی نادر که در اثر یک اشتباه کلاسیک به وجود آمده است، رنج می‌برد. او در حین جستجوی درمان برای بیماری خود به طور تصادفی به یک ابرشرور تبدیل می‌شود. فیلم موربیوس به کارگردانی دنیل اسپینوزا به دنیای مرد عنکبوتی سونی می‌پیوندد و از طریق دگرگونی‌های چندجهانی، به دنیای سینمایی مارول نیز مرتبط است.

طبیعی است که طرفداران، تریلر قبلی موربیوس را فراموش کرده باشند. فیلم اولیه با تخمینی خوش بینانه قرار بود در ژوئیه ۲۰۲۰ منتشر شود اما اوضاع جهان رو به وخامت رفت و موربیوس نیز به جمع عظیم فیلم‌های تاخیری کرونا پیوست. موربیوس که اکنون برای انتشار در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است، چشم انداز ابرقهرمانی بسیار متفاوتی را نمایش می‌دهد و مارول و سونی نیز پس از توافقی مبنی بر این که تام هالند را در دنیای سینمایی مارول نگه دارند، اکنون با خیالی آسوده‌تر فعالیت می‌کنند. ونوم: بگذارید کارنیج بیاید با انتقال دنیای مرد عنکبوتی سونی به قلمرویی مهیج و مبتکرانه، از آزادی خود به بهترین نحو ممکن استفاده کرد و همین مسئله موجب می‌شود تا اکنون انتظارات از فیلم موربیوس به طور قابل توجهی بیشتر از ۲ سال گذشته باشد.

تریلر دوم موربیوس نگاه عمیق‌تری به فیلمی دارد که به وضوح، زمان زیادی برای ساخت و پرداخت صرف کرده است. لحظات خون‌آشامانه بیشتر، اشاراتی به مرد عنکبوتی و جنون مایکل موربیوس، همه و همه از نکات کلیدی تریلر جدید فیلم موربیوس هستند.

۳۹. موربیوس با بازی جرد لتو برای یافتن خاستگاه جدیدش به کوهی مرموز سفر می‌کند

موربیوس

تریلر دوم موربیوس با تصویری از دکتر مایکل موربیوس با بازی جرد لتو شروع می‌شود که با هلیکوپتر در آسمانی مه آلود و کوهستانی پرواز می‌کند و یک جعبه باری نیز از زیر هلیکوپتر آویزان است. این سفر خطرناک،  چگونگی بازسازی ریشه شخصیت موربیوس در مارول را نشان می‌دهد که در یک غار عرفانی عجیب و غریب که فقط از طریق راه هوایی قابل دسترسی است اتفاق می‌افتد. اگرچه مشخص نیست که این کوه در فیلم، همان مکان شناخته‌شده و معروف مارول است یا خیر. موربیوس در کمیک‌بوک‌ها برای بازیابی ریشه سنتی خود، دی‌ان‌ای خفاش را با الکتروشوک ترکیب می‌کند.

۳۸. دیالوگ موربیوس درباره دکتر بودن خودش، طنز تلخ فیلم را نشان می‌دهد

موربیوس

موربیوس در بالای یک کوه بلند از هلیکوپتر خارج می‌شود و در تریلر می‌بینیم که اوضاع سلامت او بدتر شده است و مشخص می‌شود که چرا او چنین اقدامات شدیدی را برای رفع این مشکل انجام می‌دهد. شخصیت جرد لتو به سختی با عصا راه می‌رود اما از کمک گرفتن از مردان همراه خود، خودداری می‌کند و عزم سرسختانه خود برای درمان را نمایش می‌دهد. در صحنه‌ای نادر، شاهد طنزی تلخ هستیم و مایکل در پاسخ به این سوال که آیا به کمک پزشک نیاز دارد یا خیر، پاسخ می‌دهد: «من خودم یک پزشک هستم.» این جمله ثابت می‌کند که فیلم موربیوس از ابتدا تا انتها فقط اثری خشن با لحنی تیره و گوتیک نیست.

۳۷. فلش‌بک‌های موربیوس، کودکی سخت وی (و دست امیل نیکوس؟) را نشان می‌دهند

موربیوس

اولین تریلر موربیوس سونی، فلش‌بک‌هایی از مایکل را در دوران کودکی نشان داد. طبق داستان‌های کمیک، او ظاهرا در یک مدرسه یونانی درس می‌خواند. تریلر جدید سکانس‌های فلش‌بک جدیدی از موربیوس به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد که این جوان در آن دوران نیز درست مانند امروز، با عصای دوقلو راه می‌رفت. تریلر فیلم موربیوس علاوه بر نمایش تصاویری دردناک با یک داستان قدیمی‌ غم‌انگیز، عصای چوبی گذشته او را با عصای سیاه و مدرنش در زمان حال، از طریق نمایش دادن آن‌ها در کنار یکدیگر، مقایسه می‌کند تا بر این نکته تاکید کند که حتی با وجود پیشرفت‌های علم پزشکی، وضعیت مایکل موربیوس هنوز بهبود نیافته است.

موربیوس، موردظلم اجتناب‌ناپذیر دانش‌آموزان مدرسه‌اش قرار می‌گیرد و باقی نفرات او را آزار می‌دهند و در تصویری، دست یک پزشک که سعی می‌کند به او دلداری بدهد، دیده می‌شود. این چهره، ناشناس باقی می‌ماند اما احتمالا این دست متعلق به شخصیت جرد هریس است (که جلوتر به طور کامل معرفی می‌شود) که انتظار می‌رود نقش امیل نیکوس را بازی کند. در کمیک‌های مارول، نیکوس بهترین دوست موربیوس بود اما در سینما آن‌ها مربی و دانش‌آموز هستند.

۳۶. مایکل موربیوس و مارتین بنکرافت با بازی آدریا آرجونا 

موربیوس

تریلر جدید موربیوس با معرفی اولین شخصیت مکمل با حضور آدریا آرجونا، از مارتین بنکرافت رونمایی می‌کند. بنکرافت، هم پزشک همکار و هم معشوقه موربیوس است و در اینجا در حال بررسی ستون فقرات و حال ناخوشایند موربیوس است. وقتی جرد لتو سرش را بلند می‌کند، معلوم می‌شود که او به نوعی ابزار تله‌متری نظارت بر عملکرد بدن متصل است. مراقبت بنکرافت از موربیوس مطمئنا مقدمه‌ای است که در آن، مایکل متوجه می‌شود که اقدامات اساسی‌تری برای درمان لازم است و سپس به سمت کوهی که قبل‌تر دیدبم حرکت می‌کند.

۳۵. موربیوس به دنبال درمان و دریافت جوایز بوده است

موربیوس

زندگی بزرگسالی موربیوس صرفا در جستجوی درمانی برای خود نگذشته، بلکه او به دنبال کمک به دیگران نیز بوده است. او در این صحنه به آرامی به آنای جوان نگاه می‌کند و متوجه می‌شود که تخته شطرنجی روی تخت بیمارستانی او قرار دارد. عشق به بازی شطرنج احتمالا نشان می‌دهد که موربیوس، خود جوان‌ترش را در وجود آنا می‌بیند و بار دیگر انگیزه پیدا می‌کند تا اقدامات خود را برای یافتن درمان دنبال کند. این تریلر علاوه بر نشان دادن ماهیت خیرخواهانه دکتر موربیوس، دوباره، تصاویر منتشر‌شده قبلی از دریافت جایزه نوبل توسط مایکل برای تلاش‌هایش در راستای مبارزه با بیماری را به نمایش می‌گذارد. موربیوس در طول این مراسم پر زرق و برق، ناخوش و ضعیف به نظر می‌رسد و این صحنه اشاره به بیماری او دارد و همه این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که دیگران، وی را به خاطر اقداماتی علمی، تشویق می‌کنند.

۳۴. بنکرافت عاشق مهربانی مایکل است

موربیوس

زمانی که مایکل از آنا پرستاری می‌کند، مارتین بنکرافت از پشت به او خیره می‌شود و عشق و تحسین در چهره و صورت او به وضوح مشخص است. اگرچه که نباید از ظاهر زیبای جرد لتو بگذریم اما این تصویر نشان می‌دهد که بنکرافت بیشتر جذب طبیعت و ذات مهربان مایکل شده است. این دیدگاه بدون شک زمانی که مایکل تبدیل به یک خون آشام می‌شود، به چالش کشیده خواهد شد.

۳۳. عبور موربیوس از مرزها و محدودیت‌ها با بریدن دست خود

موربیوس

تصاویر دوباره به کوه بازمی‌گردند و اینجاست که تریلر موربیوس شروع به کندوکاو در اصل داستان می‌کند. یک دستگاه مستطیل شکل و زهی (به احتمال زیاد همان چیزی است که در جعبه بار هلیکوپتر حمل می‌شد) دیده می‌شود و موربیوس دست خود را می‌برد تا جریانی از خون ایجاد کند. موربیوس در سخنرانی خود هنگام برنده شدن جایزه نوبل در این تریلر، به کنار زدن محدودیت‌ها و مرزها و ریسک کردن اشاره می‌کند و در ادامه می‌بینیم که این سفر کوهستانی خطرناک نتیجه‌ خسته شدن مایکل از تمام و تلاش‌ها و راه‌های متعارف علمی است و او می‌خواهد پا را کمی فراتر بگذارد و به سمت چیزی ترسناک‌تر قدم بردارد.

در نمودی دیگر از ناامیدی موربیوس، او به دستیاران و خدمه نزدیک خود، هشدار می‌دهد: «اگر می‌خواهید فرار کنید… همین حالا این کار را انجام دهید.» توجه نکردن او به این که خدمه در این فرآیند چقدر آسیب می‌بینند نشان می‌دهد که مراحل تغییر و تحول او از دکتر موربیوس مهربان به موربیوس خون آشام، در حال طی شدن است.

۳۲. دسته‌ای از خفاش‌های خون‌آشام موجب دگرگونی و تحول جدید موربیوس می‌شوند

موربیوس

تریلر در ادامه، لحظه‌ای را که موربیوس دچار دگرگونی سرنوشت‌ساز خود می‌شود به نمایش می‌گذارد و سپس دسته‌ای از خفاش‌های خون‌آشام از این غار اسرارآمیز بیرون می‌آیند و دور این پزشک بیمار حلقه می‌زنند و با خوردن گوشت او جشن می‌گیرند و بقیه افراد با وحشت فرار می‌کنند. در کمیک‌های مارول شاهد بودیم که موربیوس، دی‌ان‌ای خفاش و الکتروشوک درمانی را برای رسیدن به تحولی خون‌آشامانه ترکیب کرد اما به نظر می‌رسد که در فیلم لایو اکشن سونی، جرد لتو تقریبا توسط نوع خاصی از خفاش‌ها، زنده زنده خورده می‌شود.

این خون به وضوح این موجودات را فریب می‌دهد و شاید دستگاه زهی، رزونانس صوتی لازم را برای بیرون کشیدن خفاش‌ها از تاریکی ایجاد می‌کند. از طرف دیگر، سیم‌ها احتمالا محرک الکتریکی مورد استفاده موربیوس را که در کمیک‌‌ها برای تحول خود استفاده می‌کرد، فراهم می‌کنند. به هر حال، این تصویر شگفت‌انگیز تاریک، هر چه که باشد، در حال حاضر از نظر بصری چشمگیر به نظر می‌رسد.

۳۱. موربیوس به مدت ۲ ماه ناپدید می‌شود

موربیوس

دومین تریلر موربیوس سونی برخی از شکاف‌های جدول زمانی فیلم را پر می‌کند. همان‌طور که شخصیت مامور اف‌بی‌آی با بازی تایریس گیبسون، سایمون استرود توضیح می‌دهد، موربیوس پس از تجربه غیرقابل توضیح خود در آن غار، به مدت ۲ ماه ناپدید می‌گردد. او سوار یک کشتی کانتینری می‌شود و به سمت نیویورک حرکت می‌کند و این بدان معناست که موربیوس دوباره متولد شده است و احتمالا سعی می‌کند که به خانه برگردد. این توصیفات، تا حدودی جدول زمانی فیلم موربیوس را شفاف می‌کنند. او در ابتدا جایزه نوبل می‌گیرد، سپس بیماری‌اش تشدید می‌شود و در ادامه شاهد دگرگونی او در غار، یک غیبت ۲ ماهه و بازگشت جرد لتو به خانه هستیم.

۳۰. موربیوس در دریا مورد حمله قرار می‌گیرد

موربیوس

موربیوس که در میان دود و ماشین آلات پنهان شده است، توسط مهاجمان مسلحی که به قایق فوق‌الذکر یورش می‌برند، مورد حمله قرار می‌گیرد. ممکن است برخی بپرسند که چرا این افراد مسلح وارد یک کانتینر حمل و نقل معمولی می‌شوند و پاسخ می‌تواند در گفتگوی سایمون نهفته باشد. به گفته این مامور، کشتی کانتینرها در لانگ آیلند به گل نشست و به سلامت پهلو نگرفت. حال معلوم نیست که این دکتر تازه تحول‌یافته، همه سرنشینان را کشت یا این که دزدان دریایی، آن کشتی را ربودند تا این خون آشام خشن را پیدا کنند که به طرز جالبی شبیه خواننده گروه راک ۳۰ ثانیه تا مریخ است.

جالب این‌جاست که موربیوس پنهان می‌ماند و طبق داستان‌های ترسناک کلاسیک، می‌دانیم که هر چقدر یک هیولا پنهان بماند، به موجودی ترسناک‌تر تبدیل می‌شود (حداقل در ذهن مخاطب). در نهایت، توجه کنید که وقتی خون روی دست مرد مسلح می‌افتد، دو دایره تقریبا کامل به فاصله چند اینچ از هم شکل می‌گیرند، انگار که این خون از نوک دو نیش تیز می‌چکد.

۲۹. سایمون استرود با بازی تایریس گیبسون

موربیوس

اف‌بی‌آی احتمالا با بررسی انبوه اجساد رها‌شده در یک قایق، به نوعی موفق می‌شود موربیوس را دستگیر کند، زیرا دکتر موربیوس را می‌بینیم که لباسی نارنجی پوشیده و توسط تایرس گیبسون که نقش مامور سایمون استرود را بازی می‌کند، بازجویی می‌شود. شخصیت او از کمیک‌های مارول الهام گرفته شده است، جایی که استرود به دنبال تهدیداتی با مضمون فراطبیعی مانند موربیوس و بیست است. گیبسون در مصاحبه‌های خود بیان کرده بود که شخصیت سینمایی استرود مجهز به یک بازوی پیشرفته خواهد بود.

۲۸. موربیوس نمی‌داند چه اتفاقی برای او افتاده است

موربیوس

مایکل موربیوس متفکری که با استرود گفتگو می‌نماید اعتراف می‌کند که کاملا مطمئن نیست که در آن غار چه اتفاقی افتاده است و همین‌طور نمی‌داند که در نهایت به چه چیزی تبدیل شده است. این جملات تایید می‌کنند که موربیوس عمدا به یک خون‌آشام زنده تبدیل نشده است، بلکه به طرزی احمقانه فکر می‌کرد که لایه‌برداری تمام بدنش توسط خفاش‌ها، عوارض جانبی وحشتناکی به همراه نخواهد داشت. این عدم آگاهی موربیوس یک سوال جذاب را در فیلم مطرح می‌کند، این که آیا شخصیت خون آشام جدید مایکل موربیوس نتیجه غرور علمی خودش است یا این که شخص دیگری ایده خفاشان خون آشام را در ذهن او کاشته بود؟

۲۷. حضور موربیوس در آزمایشگاه افق

موربیوس

تصویری از شهر نیویورک نشان داده می‌شود که شامل ساختمانی است که نوشته روی آن نسبت به سایر نشانه‌ها درخشان‌تر است. آزمایشگاه افق در داستان‌های کمیک، جایی است که بسیاری از فناوری‌های پیشرفته مارول از آن سرچشمه می‌گیرند و دارای افرادی مانند پیتر پارکر، تیبریوس استون و مطمئنا مایکل موربیوس است. این احتمال وجود دارد که موربیوس با بازی جرد لتو در نسخه لایو اکشن، به عنوان محققی در آزمایشگاه افق فعالیت کند.

۲۶. بهبودی معجزه‌آسای جرد لتو 

موربیوس

تریلر دوم موربیوس، از نماهایی متضاد استفاده می‌کند تا نشان دهد که هجوم خفاش‌ها باعث بهبود جسمانی معجزه آسای مایکل شده است. در تصویر اول، بنکرافت و موربیوس با هم دیده می‌شوند. لباس‌های او نشان می‌دهند که این تصویر ادامه صحنه قبلی (معاینه ستون فقرات) است اما حالا الکترودهایی را می‌بینیم که روی قفسه سینه مایکل تعبیه شده‌اند. مایکل از ضعیف‌ترین حالت خود به موربیوسی با ظاهری جدید و با سلامت جسمانی بالا تبدیل شد و وضعیت نامناسب او، حداقل در ظاهر، از بین رفت. در هر صورت، این تصاویر، تغییر و تحولی به سبک تصاویر قبل و بعد تبلیغاتی و مناسب بارگذاری در اینستاگرام هستند.

۲۵. قدرت‌های جدید سونار موربیوس (و مطالعاتی درباره خفاش‌ها)

موربیوس

مایکل موربیوس سرانجام متوجه شد که یک شکم شش تکه، تنها عارضه جانبی درمان غیر‌متعارف او نیست. از جمله قدرت‌های جدید موربیوس، یک حالت سونار‌ مانند است و او چشم‌هایش سفید می‌شود و امواج تیره از بدنش به بیرون می‌تابد. موربیوس مانند خفاشی که با استفاده از امواج صوتی حرکت می کند، می‌تواند محیط اطراف خود را با انتشار ارتعاش، حس کند که این خصوصیت با حس قوی شخصیت او در کمیک‌های مارول مطابقت دارد. جرد لتو توانایی سونار خود را تست می‌کند و در کنارش، یک سلول پر از خفاش را می‌بینیم که نشان می‌دهد دکتر موربیوس هنوز در حال بررسی چگونگی تحول خود است. در یک یادآوری و اشاره جالب، عصاهای قدیمی موربیوس را می‌بینیم که کنار دیوار هستند و نشان از این دارند که حال دکتر چقدر بهتر است.

۲۴. موربیوس قدرت و سرعت افزایش‌یافته خود را آزمایش می‌کند 

موربیوس

مایکل موربیوس مانند هر دانشمند محترم دیگری در کمیک‌بوک‌ها، عادت دارد که در یک دستگاه ضبط صوت شخصی، مشاهدات خود را بیان کند و در این‌جا متوجه می‌شویم که تغییر شکل و حالت او منجر به افزایش شدید قدرت و سرعتش شده است و می‌بینیم که یک تابوت را به راحتی بلند می‌کند (احتمالا هر کسی حتی برای یک بار هم که شده، میز کار خود را در دفترش جا به جا کرده است). موربیوس توانایی‌ مسیریابی با استفاده از پژواک‌ صوت را دارد که از مهارت‌های جدید این شخصیت است اما افزایش قدرت و چابکی او در منبع اولیه مارول نیز وجود داشت.

۲۳. رادار خفاشی موربیوس در سراسر شهر پخش می‌شود

موربیوس

اصطلاح رادار خفاشی برای یک دانشمند برنده جایزه نوبل بسیار ابتدایی به نظر می‌رسد اما این نامی است که موربیوس برای تکنیک پژواک صوتی خود از آن استفاده می‌کند. این صحنه، میزان گستردگی قدرت‌های او را نشان می‌دهد و این امواج سیاه در سراسر شهر پخش می‌شوند. آیا موربیوس با اسکن کل نیویورک، قصد دارد یک دشمن را پیدا کند؟ این قدرت واقعا قابل توجه است و باید ببینیم آیا در طول فیلم ثابت می‌ماند یا خیر.

۲۲. جلوه‌های گرافیکی و کامپیوتری تغییر و تحول موربیوس، بهتر به نظر می‌رسند

موربیوس

کارهای گرافیکی و کامپیوتری در اولین تریلر موربیوس خوب بودند اما دومین تبلیغ سونی ثابت می‌کند که این ۲ سال وقفه، برای تحول جرد لتو مفید بوده است. چشمان سفید‌شده، صورت پوشیده از رگ، گوش‌های چروکیده و هاله‌ی دود مانند او، جزئیات و اصالت بیشتری به این تحولات می‌افزایند و در عین حال، شبیه به دگرگونی‌های گرگینگی فیلم‌های ترسناک کلاسیک هستند. تبدیل یک انسان به خون آشام، همیشه و حتی با استانداردهای فیلم‌های کمیک نیز دشوار بوده است اما فیلم موربیوس، این تغییر را تا حد ممکن جذاب جلوه می‌دهد.

۲۱. موربیوس پرواز می‌کند (و از دست پلیس فرار می‌نماید)

موربیوس

موربیوس که حالا می‌داند چه کارهای دیگری می‌تواند انجام دهد، با قرار گرفتن در جلوی قطار متروی در حال حرکت و جولان دادن در میان تونل‌های زیرزمینی، به پرواز درمی‌آید. متاسفانه پرواز او به زیبایی پرواز کاپیتان مارول یا ویژن نیست. موربیوس به عنوان یک خون آشام زنده مانند خفاش در هوا می‌چرخد اما نمی‌تواند از شهری به شهر دیگر و در میان ابرها اوج بگیرد. با این حال، حداقل کرایه مترو پرداخت نمی‌کند. این قدرت از مهارت موربیوس در کمیک‌های مارول ناشی می‌شود اما توجه داشته باشید که مایکل در این صحنه لباس نارنجی خود را پوشیده است. شاید او از این قدرت برای فرار از زندان استفاده می‌کند.

۲۰. لوگوی شرکت اسکارپ فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز در آسمان شهر

موربیوس

نیمه اول تریلر جدید موربیوس خالی از ارجاعات مرد عنکبوتی است اما بقیه تریلر بی‌امان به این مسئله می‌پردازد و با نمایی از افق شهر شروع می‌شود که در آن، نام اسکارپ به وضوح بر روی یکی از ساختمان‌ها می‌درخشد. اسکارپ، بخش مهمی از داستان مرد عنکبوتی و متعلق به نورمن آزبورن (خود گرین گابلین) است و به عنوان خانه همه انواع علوم پیشرفته شناخته می‌شود و ساختمان آن معمولا در خیابان‌های نیویورک قرار دارد. مشخص نیست که این تصویر صرفا یک اشاره پنهان به داستان مرد عنکبوتی است یا این که اسکارپ در طرح موربیوس ظاهر خواهد داشت اما با توجه به ارتباطات و پیوندهای علمی شخصیت اصلی، احتمال می‌رود که این برج مشهور از عناصر مهم فیلم باشد.

به طور عجیبی، لوگوی اسکارپ با لوگوی استفاده شده در فرنچایز مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز سونی که در آن، اندرو گارفیلد در نقش پیتر پارکر بازی می‌کرد، مطابقت دارد. آیا داستان موربیوس در دنیای مرد عنکبوتی شگفت انگیز اتفاق می‌افتد؟ فعلا چندان مطمئن نیستیم.

۱۹. کیسه‌های خون اطراف موربیوس، محدودیت‌های او را نشان می‌دهند

موربیوس

مارتین بنکرافت به معشوق خود گفته بود که این تغییر شکل خون آشامانه جدید، محدودیت‌هایی در پی دارد و در ادامه، تریلر موربیوس مایکل را نشان می‌دهد که در احاطه کیسه‌های خون است و تلاش می‌کند تا تمایلات خون آشامانه خود را مهار کند. این تصویر اشاره به تمایل جدید موربیوس به خون و قدرت اراده او برای اجتناب از گاز گرفتن گردن دیگران دارد. آیا مایکل فقط از طریق اهدای خون می‌تواند تشنگی خود را برطرف کند؟ یا او به دنبال منبع تازه‌تری خواهد رفت؟ در کمیک‌های مارول، موربیوس هر چه بیشتر از خون دوری کند ضعیف‌تر می‌شود و اراده و خودکنترلی او نیز سست می‌گردد. به نظر می‌رسد همین موضوع درباره نسخه جرد لتو نیز صادق باشد.

۱۸. موربیوس جرد لتو برای اولین بار طعم خون را می‌چشد

موربیوس

موربیوس اعتراف می‌کند که پس از انجام آن آزمایش، حالا مجبور به شکار افراد و مصرف خون است و تریلر به محل قبلی کشتی کانتینری بازمی‌گردد. شخصیت جرد لتو یک مرد مسلح را با چنگال‌هایش تکه تکه می‌کند، سپس با کنجکاوی، خون او را از نوک انگشتان خود لیس می‌زند، انگار که می‌خواهد بگوید: «خیلی هم بد نیست…» تریلر تدوینی هوشمندانه دارد اما این دو نما در یک خط زمانی نیستند. موربیوس در حین درگیری‌ لباس به تن دارد ولی هنگامی که خون نوک انگشتانش را می‌چشد، برهنه است. با این وجود، این تصویر ممکن است اولین باری را نشان دهد که موربیوس نوشیدنی مورد علاقه جدید خود را امتحان می‌کند، زیرا او در این‌جا هنوز نسبتا ضعیف و ژولیده به نظر می‌رسد.

۱۷. بنکرافت از موربیوس جدید می‌ترسد

موربیوس

پیش از این دیدیم که مارتین بنکرافت، عاشقانه به شریک زندگی خود که از آنا پرستاری می‌کرد، خیره شده بود. در نمایی متضاد، بنکرافت را می‌بینیم که با وحشت تمام، به موربیوس تحول‌یافته نگاه می‌کند و می‌پرسد: «مایکل؟» تا ببیند آیا او همان مردی است که می‌شناخت یا خیر. در این لحظه موربیوس سعی دارد همان مردی به نظر برسد که مارتین دوستش داشت و مارتین نیز در تلاش است تا در پس ظاهر هیولایی موربیوس، ذات انسانی وی را پیدا کند.

۱۶. جرد هریس در نقش مربی موربیوس

موربیوس

تریلر موربیوس در نهایت، تصویری واضح از شخصیت جرد هریس که حکم پدر مایکل موربیوس را دارد نشان می‌دهد. او از لتو که هودی بر تن دارد می‌پرسد: «آیا می‌توانی کنترلش کنی؟» معلوم است که مایکل ماهیت واقعی خود را به این مرد نشان داده و پیوند عمیقی بین آن‌ها برقرار است و همین موضوع به این نظریه که هریس همان دکتر اولیه در فلش‌بک‌های تریلر موربیوس است، دامن می‌زند اما فعلا هیچ تاییدیه‌ای مبنی بر این که جرد هریس (طبق شایعات) نقش امیل نیکوس را بازی می‌کند اعلام نشده است.

۱۵. صحنه جنایت مترو خشونت موربیوس را نشان می‌دهد 

موربیوس

در ادامه‌، یک صحنه جنایت کثیف و شلوغ در مترو را می‌بینیم که در آن، سایمون استرود و چهره جدیدی در تریلر موربیوس، ال مادریگال با بازی آلبرتو رودریگز در حال بررسی شرایط هستند. تحقیقات این دو به عنوان ماموران اف‌بی‌آی نشان می‌دهد که موربیوس مسئول این جنایت زیرزمینی است (به هر حال جرد لتو بود که آخرین بار در حال پرواز در جلوی قطار مترو با لباس زندانش دیده شده بود) اما سرنخ بعدی نشان می‌دهد که همه چیز لزوما آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست.

۱۴. اشارات پنهان مرتبط با گربه سیاه و کرگدن در روزنامه دیلی باگل

موربیوس

در ادامه اشارات مخفی به داستان مرد عنکبوتی، مایکل موربیوس صفحه اول روزنامه دیلی باگل را باز می‌کند و در آن، گزارشی از دستگیری خودش به دلیل قتل خون آشامانه می‌بیند. باگل روزنامه کلاسیک مرد عنکبوتی است که ریاست آن را جونا جیمسون بر عهده دارد و اخبارش کاملا و به شدت ضد اسپایدی هستند. لوگوی اسکارپ موربیوس شبیه مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز بود اما دیلی باگل موارد مشابه بیشتری نسبت به لوگو، با سه‌گانه مرد عنکبوتی سم ریمی به اشتراک می‌گذارد.

هم‌چنین صفحه اول به ۲ شخصیت شرور مرد عنکبوتی اشاره کرده است. تیتر «کرگدن فراری» در بالای صفحه، اشاره به الکسی سیتسویچ دارد. البته به نظر می‌رسد که داستان تیتر درباره یک حیوان فراری باغ وحش باشد تا آن کرگدن ابرشرور. دیلی باگل در گوشه سمت چپ بالا، با تیتر «گربه سیاه – دوست یا دشمن؟» در واقع یادآور فلیسیا هاردی، دزد و همکار پیتر پارکر در کمیک‌های مارول است. در این قسمت، باگل بر خلاف تیتر مرتبط با کرگدن، به وضوح به شخصیت گربه سیاه مارول اشاره می‌کند و در واقع، وجود او را در دنیای مرد عنکبوتی سونی تایید می‌نماید.

۱۳. پلیس در تعقیب موربیوس 

موربیوس

مجموعه‌ای از صحنه‌های تریلر موربیوس، ماموران اف‌بی‌آی را در تعقیب و ردیابی مایکل به تصویر می‌کشد که توسط زوج پویای استرود و رودریگز رهبری می‌شوند. این تعقیب و گریز مطمئنا پس از دستگیری موربیوس و فرار متعاقب او به داخل تونل‌های سیستم متروی نیویورک آغاز می‌شود.

۱۲. فیلم موربیوس به رویدادهای ونوم اشاره می‌کند

موربیوس

تریلر موربیوس که پیش از این به هر دو دنیای مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد گریزی زده بود، به ونوم تام هاردی نیز می‌پردازد و رودریگز در صحنه‌ای می‌گوید: «از آن زمان، چنین چیز خوبی در سانفرانسیسکو نداشته‌ایم». با این جمله متوجه می‌شویم که پیوندی غیرقابل انکار بین مایکل موربیوس جرد لتو و ادی براک تام هاردی وجود دارد. فعلا غیرممکن است که بتوانیم حدس بزنیم شروران سونی به کدام یک از نسخه‌های مرد عنکبوتی مرتبط هستند اما حداقل می‌توانیم استنباط کنیم که داستان موربیوس در همان دنیای ونوم اتفاق می‌افتد، البته احتمالا.

۱۱. موربیوس یک کارت تلفن دارد (آیا چنین است؟) 

موربیوس

استرود یک خفاش کاغذی تا شده را در صحنه قتل در دست می‌گیرد که در نگاه اول، به نظر می‌رسد که کارت تلفن موربیوس باشد اما قطعا مایکل موربیوس فردی نیست که کسی را بکشد و سپس سرنخی برای پلیس‌ها به جای بگذارد تا دنبالش بروند. آیا ممکن است فرد تحول‌یافته خفاشی دیگری در اطراف شهر نیویورک در کمین باشد و مرتکب جنایاتی شود که موربیوس به خاطر آن‌ها تحت تعقیب است؟

۱۰. آیا لوکسیاس کراون با بازی مت اسمیت قاتل است؟ 

موربیوس

هر دو تریلر موربیوس به طرز مشکوکی نسبت به لوکسیاس کراون با بازی مت اسمیت مرموز بوده‌اند و تریلر جدید نیز صرفا تصویری از او را که قبلا دیده شده بود به نمایش می‌گذارد. در کمیک‌های مارول، کراون یک خون آشام زنده و بسیار شبیه موربیوس اما یک قاتل بی‌رحم است. با توجه به تلاش‌های سونی برای پنهان کردن اسمیت، شاید نسخه لایو اکشن لوکسیاس، مقصر و عامل اصلی مرگ‌های سریالی شهر باشد. به عنوان مدرکی بر این ادعا، باید گفت که در تک شات لوکسیاس در تریلر، او در در ایستگاه مترو قرار دارد، همان ایستگاهی که پیش‌تر میزبان صحنه جنایت اف‌بی‌آی بود.

۹. مرد عنکبوتی توبی مگوایر هم قاتل است؟

موربیوس

یکی دیگر از نماهایی که در تریلر اصلی موربیوس به نمایش درآمد، جایی بود که جرد لتو از کوچه‌ای گذر می‌کند و پشت سر او، گرافیتی مرد عنکبوتی قرار دارد که کلمه قاتل با اسپری بر روی آن نوشته شده است. این تصویر را می‌توان به عنوان اشاره‌ای به مرد عنکبوتی تام هالند تعبیر کرد که آخرین بار با میستریو درگیر بود اما گرافیتی اسپایدی موجود در این قاب، به وضوح نسخه توبی مگوایر است و در واقع ادامه دهنده هجوم درهم و برهم ارجاعات به دنیای عنکبوتی، فیلم‌های ریمی و دنیای سینمایی مارول است که در سراسر فیلم موربیوس پراکنده شده‌اند. این نقاشی خیابانی می‌تواند یک پیام مخفی باشد یا هنرمند تصویرگر آن می‌تواند مسافری از چندجهانی باشد یا شاید سونی تمام ارجاعات مرد عنکبوتی را بدون توجه به این که چقدر منطقی به نظر می‌رسند، در فیلم موربیوس گنجانده باشد.

۸. شخصیت ولچر با بازی مایکل کیتون می‌خواهد ارتباط خود را حفظ کند – ظهور شش شرور

موربیوس

شرایط کم‌کم گیج‌کننده و احمقانه می‌شود. تریلر دوم موربیوس با اضافه کردن موردی به به انبوه اشارات گذشته خود به دنیای سینمایی مارول، تصویری کوتاه از مایکل کیتون در نقش آدریان تومز (ولچر در فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد هم‌زمان با موربیوس دستگیر می‌شود. حضور ولچر نشان می‌دهد که داستان فیلم موربیوس در دنیای سینمایی مارول اتفاق می‌افتد اما اشارات تریلر به فیلم ونوم: بگذارید کارنیج بیاید ثابت می‌کند که اگر شخصیت جرد لتو با ونوم تام هاردی در ارتباط باشد، این مسئله درست نیست.

تلاش برای پی بردن به مکانیزم چندجهانی سونی در این مرحله، گیج‌کننده است اما چیزی که واضح‌تر است، حضور احتمالی شش شرور با توجه به فضای تریلر موربیوس است. هنگام دستگیری، ولچر فریاد می‌زند و به موربیوس پیشنهاد می‌کند: «ارتباط خودت را حفظ کن.» این جمله می‌تواند به این معنی باشد که تومز در حال ساخت تیمی از ابرشروران است و می‌خواهد این خون آشام زنده را هم به جمع اعضای گروه جدیدش اضافه نماید.

۷. موربیوس دلش را به دریا می‌زند 

موربیوس

در یک صحنه زیبای بصری، موربیوس از بالکن می‌پرد تا از تکنیک سر خوردن خون آشامانه خود استفاده کند و در هاله‌ای از دود بنفش و سیاه به پیش می‌رود. این صحنه ثابت می‌کند که فیلم موربیوس سونی از قدرت شخصیت اصلی خود برای ارائه یک ابرقهرمان منحصر به فرد در مارول، نهایت استفاده را می‌کند.

۶. آیا موربیوس برای محافظت از مارتین از زندان فرار می‌کند؟

موربیوس

موربیوس در مکانی با نور قرمز قرار دارد و مارتین بنکرافت نیز در حال تماشای اوست. افسرانی مسلح به این مکان یورش می‌برند اما موربیوس آزادانه با مهاجمان مقابله می‌کند و از گلوله‌هایی که در مقایسه با سرعت این خون آشام زنده، آهسته حرکت می‌کنند، جاخالی می‌دهد. موربیوس پس از این که متوجه می‌شود بدن جدیدش به خون زیادی نیاز دارد ظاهرا سعی می‌کند خود را به زندان بیاندازد اما پس از به خطر افتادن امنیت مارتین، مجبور به فرار می‌شود. این صحنه اکشن همچنین سبک مبارزات وحشیانه و خشونت‌آمیز موربیوس را به نمایش می‌گذارد. او روی چهار دست و پا حرکت می‌کند و با چنگال‌های تیز خود به دشمنان ضربه می‌زند.

۵. آیا سایمون استرود با موربیوس همکاری می‌کند؟

موربیوس

در یک صحنه احتمالا مهم، استرود به موربیوس می‌گوید: «جان آن‌ها را نجات بده و به کسی صدمه نزن.» این لحظه و این جمله نشان می‌دهد که استرود علی‌رغم رهبری تحقیقات درباره قتل‌های این خون آشام، خوبی‌ها و احساسات درون موربیوس را حس می‌کند و شاید تا حدی متوجه شده باشد که او آن فردی نیست که آن‌ها دنبالش هستند. این زوج معمولا در کمیک‌بوک‌های مارول با یک‌دیگر همراه هستند. بنابراین همکاری بالقوه آن‌ها در سینما نشانگر رابطه پویای معمول و همیشگی موربیوس و استرود است.

۴. لوکسیاس کراون یک دکتر را شکار می‌کند؟

موربیوس

چهره‌ای نامعلوم، دکتری را در بیمارستان گیر می‌اندازد و خون گلوی او را می‌مکد. یک بار دیگر، تریلر، خون‌آشام و قاتل فیلم را به عنوان شخصیتی نامشخص نشان می‌دهد اما حمله به یک پزشک همکار، حتی در طرز فکر جدید خونین او نیز، به دور از شخصیت مایکل است. آیا مقصر واقعی، کراون لوکسیاس با بازی مت اسمیت است که از قدرت خون آشامانه خود برای گرفتن طعمه استفاده می‌کند؟

۳. موربیوس انبوهی از خفاش‌ها را احضار می‌کند (تغییر قدرت او نسبت به کمیک‌ها؟)

موربیوس

موربیوس تحول‌یافته که احتمالا در مرکز پلیس نگهداری می‌شود، دسته عظیمی از خفاش‌ها را احضار کرده و کنترل می‌کند. این قدرت از کمیک‌های مارول ریشه نمی‌گیرد و نیرویی احتمالا جدید در لیست مهارت‌های نسخه لایو اکشن موربیوس است. البته مطمئن نیستیم که او در این صحنه واقعا خودش روی حیوانات تاثیر می‌گذارد یا خیر.

۲. بهترین تصویر تریلر از ظاهر هیولایی موربیوس

موربیوس

توانایی موربیوس برای تغییر شکل خود به خون‌آشام‌ و خروج از این حالت، مانند قدرت احضار خفاش‌ها، مخصوص دنیای سینمایی است و جرد لتو در طول تریلر فیلم، به خون‌آشام‌ و دوباره به انسان تبدیل می‌شود. این تصویر بهترین نمایی است که تا به حال از مایکل موربیوس در حالت هیولایی مشاهده کرده‌ایم. این صحنه وحشتناک به نوعی جنبه ترسناک فیلم موربیوس را تایید می‌کند و بسیار تاثیرگذارتر از تریلر اول به نظر می‌رسد.

۱. شوخ‌طبعی موربیوس درباره ونوم، طنز و ارتباطات مشترک جهان آن‌ها را نشان می‌دهد

موربیوس

جرد لتو بار دیگر با اثبات این که موربیوس و ونوم یک جهان مشترک دارند، گروهی از تبهکاران را دستگیر می‌کند و این جمله را به زبان می‌آورد: «من ونوم هستم، بیخیال، شوخی کردم.» این صحنه علاوه بر ارائه نمونه دیگری از شوخ طبعی مایکل، نشان می‌دهد که ونوم به عنوان یک مراقب و محافظ معروف در طول جدول زمانی موربیوس شناخته می‌شود. علاوه بر این، موربیوس را در حال مبارزه با جرم و جنایت می‌بینیم و می‌فهمیم که جرد لتو، علاوه بر قدرت نمایی و فرار از پلیس، زمانی را هم برای فعالیت‌های ابرقهرمانی اختصاص می‌دهد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حلو مجید

    اون نقاشی روی دیوار به نظرم اسپایدرمن اندرو گارفیلد میتونه باشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه