مرسدس بنز ۳۰۰ SLR عنوان گران‌ترین خودروی جهان را از آن خود کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر

«مرسدس بنز اس‌ال‌آر اولنهاوت ۳۰۰» (۳۰۰ SLR Uhlenhaut) کوپه به تازگی به قیمت ۱۴۲ میلیون دلار فروخته شده است و به گفته‌ی مرسدس-بنز، اکنون گران‌ترین خودروی تمام تاریخ محسوب می‌شود.

شاید ۱۴۲ میلیون دلار عددی غیرقابل درک باشد. برای تجسم بهتر قیمت این خودرو درنظر بگیرید که نسخه‌ی اصلی «شلبی کبرا» (Shelby Cobra)، که یکی از مهم‌ترین خودروهای اسپرت آمریکایی محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۶ به قیمت ۱۳ میلیون دلار فروخته شد. حتی اگر یک صفر به آخر آن اضافه کنید، باز هم به قیمت مرسدس بنز SLR نمی‌رسد.

گفتنی است پیش از این یک نسخه‌ی تک از رولز رویس با نام «رولز-رویس بوت تیل» (Rolls-Royce Boat Tail) با حدود ۲۸ میلیون دلار عنوان گران‌ترین خودروی خیابانی جهان را از آن خود کرده بود.

مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر
مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر

مرسدس بنز ۳۰۰ SLR Uhlenhaut کوپه محصول سال ۱۹۵۵ میلادی، یکی از دو نسخه‌ی خیابانی از ماشین مسابقه حماسی ۳۰۰ SLR است که نام خالق و مهندس ارشد آن، «رودولف اولنهاوت» (Rudolf Uhlenhaut) را بر خود دارد.

این خودرو به دلیل طراحی و فناوری نوآورانه‌اش که به شکل‌گیری برند مرسدس-بنز و الهام بخشیدن به تولید «اس‌ال گال‌وینگ ۳۰۰» (۳۰۰ SL Gullwing) که خود نمادی به‌یادماندنی است، کمک کرد. گفتنی است همین اتومبیل یکی از مهم‌ترین نمادهای خودرو در جهان محسوب می‌شود و رانندگی با آن در سال ۱۹۵۷ کاملا تجربه‌ای فراتر از زمان را در اختیار می‌گذاشت.

مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر

این خودروی کوپه‌ی کمیاب، بخشی از مجموعه وسایل نقلیه‌ی غیرعمومی متعلق به «مرسدس-بنز کلاسیک» (Mercedes-Benz Classic) بود. در اوایل ماه می، طی حراجی که در موزه‌ی مرسدس-بنز در اشتوتگارت و همراه با حراج گران قیمت «آر اِم ساتبیز» (RM Sotherby’s) برگزار شد، به فروش رفت.

خریدار خودرو که آشکارا مشتاق خودروهای نمادین است، یک کلکسیونر خصوصی، بخشی از گروه منتخب مشتریان مرسدس-بنز و کلکسیونرهای بین‌المللی است که برای شرکت در حراج دعوت شده بودند. آن‌ها توافق کرده‌اند که اتومبیل ۳۰۰ SLR Uhlenhaut Coupe را در مواقع خاص، در معرض بازدید عموم قرار دهند.

مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر
مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر
مرسدس-بنز 300 اس‌ال‌آر

اما دومین کوپه‌ی اصلی ۳۰۰ SLR Uhlenhaut چه شد؟ این خودرو به نام «آبی» (The Blue)، هنوز تحت مالکیت مرسدس-بنز است و در موزه‌ی این شرکت به نمایش گذاشته می‌شود. نسخه‌ی فروخته شده هم «قرمز» (The Red) نام داشت که هر دو بر اساس رنگ طراحی داخلی، انتخاب شده‌اند.

علاوه بر این خودرو موارد دیگری هم در حراج مرسدس-بنز فروخته شد و درآمد حاصل از حراج در نهایت صرف ایجاد صندوق مرسدس-بنز می‌شود که به زیرمجموعه‌های بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های مدارس تقسیم می‌شود.

این صندوق دانشجویان و دانش‌آموزان را به پیگیری پروژه‌های علوم زیست‌محیطی و فناوری‌هایی که از کربن‌زدایی و حفظ منابع زمین حمایت می‌کنند، پیوند و آموزش می‌دهد و آن‌ها را پشتیبانی می‌کند؛ افرادی که می‌توانند رودولف اولنهاوتز آینده‌ی مرسدس-بنز باشند.

عکس‌ها: مرسدس-بنز ۳۰۰ اس‌ال‌آر
Credit: Mercedes-Benz

منبع: Motor Trendبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما