ناسا اسامی برندگان رقابت طراحی سامانه‌ی تخلیه‌ی بار در ماه را اعلام کرد

۱ آذر ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۰ ۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نخستین طرح برگزیده در چالش ALLGO ناسا

ناسا پنج طرح مربوط به رقابت بالابرهای دروازه‌ای سبک پیشرفته برای عملیات (ALLGO) را انتخاب کرد تا بتواند کاربردی‌ترین آن‌ها را در برنامه‌ی بازگشت به ماه آرتمیس به‌کار بگیرد.

طرح‌های این برندگان شامل پنج مدل چاپ سه‌بعدی می‌شود که در چالش «بالابرهای دروازه‌ای سبک پیشرفته برای عملیات» (Advanced Light Lunar Gunry for Operations) یا به اختصار «آلگو» (ALLGO) انتخاب کرده است. این ایده ها روش‌های بالقوه‌ای را برای تخلیه‌ی مواد موجود در ماه ارائه می‌دهند. چیزی که ناسا در حال بررسی آن است تا بتواند با استفاده در برنامه‌ی آرتمیس برای اکتشاف پایدار استفاده کند.

این چالش به منظور مطالعه‌ی امکان‌سنجی ALLGO ناسا طراحی شده است که طی آن این جرثقیل باید محکم بسته‌بندی و به آسانی در سطح ماه مستقر شود. این چالش توسط GrabCAD به نمایندگی از ناسا اجرا شد.

«کوین کمپتون» (Kevin Kempton) سرپرست مطالعه و بررسی ALLGO در مرکز تحقیقاتی لانگلی ناسا گفت: «تقریبا هر مقاله ایده‌هایی ابتکاری داشت و یک منبع برای اقدامات توسعه‌ای مفهومی آینده در اختیار ناسا می‌گذاشت. من از نتایج چالش و همکاری با GrabCAD تحت تأثیر قرار گرفته‌ام.»

طرح‌های ارائه شده برای این رقابت شامل مدل‌هایی بود که جرثقیل‌های فضایی ناسا را در پیکربندی عملیاتی و با توضیحات دقیق درباره‌ی فرآیندهای بسته‌بندی و استقرار آن نشان می‌داد. با بررسی ۱۳۲ پیشنهاد، ناسا ۲۰ نامزد نهایی را انتخاب و سپس ۵ برنده را بر اساس معیارهای امتیازدهی چالش انتخاب و رتبه‌بندی شده بودند، برگزید.

  • جایزه‌ی نخست: NASAGANTRY2020 ALLGO CS توسط Christie S از نانت، فرانسه که داوران طرح آن را معتبر و به‌عنوان یک مفهوم استقرار ساده و تمیز بیان کردند.
  • جایزه‌ی دوم: ALLGO-GC توسط Anouar Barodi از Cuneo، ایتالیا که طبق نظر داوران طرحی واقع‌بینانه و کارآمد ارائه کرده است.
  • جایزه‌ی سوم: Archie توسط Jouni Huopana از اولونسالو، فنلاند که طرحی مقیاس‌پذیر و دارای قابلیت‌های اضافه را بیان می‌کند.
  • جایزه‌ی چهارم: دروازه‌ی خرپای متورم Tetrahedral توسط Rabah Slimani از الجزایر که به نظر داوران محکم و از نظر سازه‌ای مؤثر است.
  • جایزه‌ی پنجم: ALLGO Tubecrane توسط Ben Marken از کانادا که به طراحی ابتکاری با سه لوله اشاره دارد.

كامپتون افزود: «ناسا این مفاهیم را بیشتر ارزیابی خواهد كرد و بهترین ایده‌ها را در یک نمونه‌ی اولیه با هزینه‌ی كم قرار می‌دهد تا بتوان آن‌ها را با طرح‌های سنتی كه از سازه‌ی سخت استفاده می‌كنند، مقایسه کرد.»

ناسا به‌عنوان بخشی از برنامه اکتشافات ماه قرن ۲۱ خود، ایجاد یک پایگاه پایه در قطب جنوب ماه را تحت برنامه‌ی آرتمیس پیشنهاد کرده است. چنین پایگاهی احتمالا به سیستم‌هایی برای تخلیه و حمل بار از مناطق فرودگاهی که در فاصله ای امن قرار دارند هم نیاز خواهد داشت. بدین ترتیب چالش ALLGO ناسا به مردم این فرصت را داد تا ایده‌های خود را درباره‌ی یک جرثقیل دروازه‌ی متحرک که از اجزای بازشونده تشکیل شده‌اند، توسط مدل‌های توسعه‌یافته به کمک رایانه (CAD) ارائه دهند.

مطالعه‌ی مفهومی ALLGO توسط صندوق نوآوری مرکز در اداره‌ی مأموریت فناوری فضایی ناسا (STMD) پشتیبانی می‌شود. این چالش توسط آزمایشگاه مسابقات ناسا، بخشی از برنامه‌ی جوایز و چالش‌های STMD است که از رقابت‌های عمومی و جمع‌سپاری به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد تحقیق و توسعه‌ی ناسا و دیگر نیازهای مأموریت‌های این آژانس پشتیبانی می‌کند.

عکس کاور: نخستین طرح برگزیده در چالش ALLGO ناسا که با طراحی سه‌پایه و بسته‌بندی مناسب، مورد توجه قرار گرفت.

Credit: GrabCad/Christie S.

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما