پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ به سوی ماه با تأخیرهای جدیدی مواجه شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موشک آرتمیس 1 در ساختمان مونتاژ

در حالی که انتظار می‌رفت «تمرین لباس خیس» موشک آرتمیس ۱ در این ماه انجام شود، حالا ناسا از تعویق برنامه و درنتیجه پرتاب نخستین مأموریت ماه آرتمیس ناسا خبر داده است.

اجرایی شدن مأموریت «آرتمیس ۱» (Artemis 1) ناسا که به‌عنوان نخستین پرواز برنامه‌ی آرتمیس شناخته می‌شود، با تأخیر مواجه شده است. ناسا روز چهارشنبه ۲ فوریه (۱۳ بهمن) اعلام کرد که «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) و کپسول «اوریون» (Orion) تا ماه مارس روی سکوی پرتاب ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا نخواهند رفت.

«مایک بولگر» (Mike Bolger) مدیر برنامه‌های سیستم‌های زمینی کاوش در مرکز فضایی کندی ناسا گفت: «در نهایت، زمانی که سخت‌افزار پرواز و تیم آماده شدند، این مجموعه را به فضا پرتاب خواهیم کرد.»

مقامات آژانس درباره‌ی این تأخیر خاطرنشان کردند: «اگرچه تیم‌های فعال در برنامه‌ی آرتمیس، روی هیچ مشکل عمده‌ای کار نمی‌کنند، ناسا برای تکمیل فعالیت‌های داخل ساختمان مونتاژ (VAB) پیش از نخستین پرتاب، زمان بیشتری را اضافه کرده است.»

«تام ویتمیر» (Tom Whitmeyer) معاون مدیر توسعه‌ی سیستم‌های اکتشافی ناسا گفت: «در حالی که تیم هنوز تاریخ جدیدی را برای اجرایی شدن روند پرتاب اعلام نکرده است، اکنون ما اواسط ماه مارس را درنظر داریم. ما کمی به پایان مراحل آماده‌سازی نزدیک‌تر می‌شویم و سپس در موقعیت بهتری خواهیم بود تا بتوانیم تاریخ مشخصی را اعلام کنیم.»

هنگامی که راه‌اندازی سکوی پرتاب با موفقیت کامل شد، گام بعدی در مسیر پرتاب، «تمرین لباس خیس» (Wet Dress Rehearsal) خواهد بود. این فرآیند باعث می‌شود که تیم مأموریت هر مرحله از پرتاب (به جز خود پرتاب) ازجمله سوخت‌رسانی به موشک را شبیه‌سازی کند.

بدین ترتیب هم‌اکنون علت این تأخیر ترکیبی از عوامل مختلف برای مأموریت پیچیده‌ای مانند آرتمیس است. به گفته‌ی ویتمایر «این کار از لحاظ لجستیکی بسیار دشوار است.»

بولگر هم گفت: «ما این کار را با دقت انجام می‌دهیم و به پیشرفتی که داشته‌ایم افتخار می‌کنیم. طی ماه‌های گذشته، تیم آزمایش‌های قابل توجهی را با سخت‌افزار سامانه‌ی پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون انجام داده است. آن‌ها عناصر پرواز را در ساختمان مونتاژ روی هم نصب کرده‌اند، انرژی هر دو را تأمین کرده‌اند، نرم‌افزار پرواز و سیستم‌های ارتباطی مأموریت را آزمایش کرده‌اند و اکنون در حال نصب و آزمایش سیستم‌های پایان پرواز پرتابگر هستیم.»

به گفته‌ی او، علاوه بر اینکه تیم می‌خواهد در روند اجرای برنامه دقیق باشد، مأموریت با مشکلات کوچکی مانند همه‌گیری کرونا و همچنین دمای بسیار سرد اخیر در فلوریدا مواجه شده است.

بولگر افزود: «آخر هفته‌ی گذشته ما تا حدودی تحت تأثیر دمای سرد قرار گرفتیم. ساختمان مونتاژ وسیله‌ی نقلیه، یک محیط بسیار بزرگ است و گرم نمی‌شود. هرچند در بیشتر مواقع در ساختمان مونتاژ، ما تحت تأثیر محیط اطراف نیستیم و می‌توانیم از آن عبور کنیم اما گاهی دما روی برخی از چسب‌ها اثرگذار است.»

اگرچه تاریخ جدید راه‌اندازی سخت‌افزار آرتمیس ۱ هنوز مشخص نیست، اما «مارک سارافین» (Mike Sarafin) مدیر مأموریت آرتمیس ۱ گفت: «اگر پرتاب تا آوریل یا می به تعویق بیفتد، پنجره‌ی پرتاب مأموریت از ۸ تا ۲۳ آوریل (۱۹ فروردین تا ۳ اردیبهشت) و از ۷ تا ۲۱ می (۱۷ تا ۳۱ اردیبهشت) خواهد بود.»

آرتمیس ۱ نخستین مأموریت برنامه‌ی آرتمیس ناسا و بدون سرنشین خواهد بود. این آژانس درنظر دارد در نهایت به‌عنوان بخشی از یک هدف بلندمدت برای حضور پایدار در ماه، انسان را به آن بازگرداند. از زمان آخرین مأموریت آپولو در سال ۱۹۷۲ این نخستین باری خواهد بود که بشر روی ماه قدم خواهد گذاشت.

عکس کاور: مجموعه‌ی سخت‌افزار آرتمیس ۱ در ساختمان مونتاژ
Credit: NASA/Frank Michaux

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما