همه چیز برای سفر موشک آرتمیس ۱ به ماه آماده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سامانه پرتاب فضایی بر سکوی پرتاب

این‌طور که پیداست با برطرف کردن مشکل فنی و مطلوب بودن آب‌وهوا، همه چیز برای پرتاب موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی به ماه طی مأموریت آرتمیس ۱ آماده است و امروز لحظه‌ای تاریخی در کاوش‌های فضایی نوع بشر رقم می‌خورد.

مأموریت ماه «آرتمیس ۱» (Artemis 1) امروز، شنبه ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) ساعت ۱۴:۱۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (امشب ساعت ۲۲:۴۷ به وقت تهران) با پرتاب موشک SLS از سکوی ۳۹B مرکز فضایی کندی رسما آغاز خواهد شد.

این عملیات پنج روز پس از تلاش اولیه انجام می‌شود که به دلیل مشکلی در سوخت‌رسانی کمتر از یک ساعت پیش از پرتاب متوقف شده بود. هرچند وضعیت آب‌وهوایی هم عامل دیگری برای لغو عملیات بود.

با حل برخی از مشکلات فنی، مقامات ناسا اعلام کردند که وضعیت آب‌وهوا تنها نگرانی اصلی دیگر است، اما در حال حاضر شرایط برای پرتاب روز شنبه و در صورت نیاز روز جایگزین ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد.

«ملودی لوین» (Melody Lovin) افسر آب‌وهوای واحد پرتاب فضایی دلتا ۴۵ نیروی فضایی آمریکا، در این‌باره گفت: «انتظار ندارم که آب‌وهوا در پنجره‌های پرتاب درنظر گرفته شده، یک عامل بازدارنده باشد.»

طبق اعلام او، برای ابتدای پنجره‌ی پرتاب روز شنبه ۶۰ درصد آب‌وهوای خوب پیش‌بینی شده است که با پیشروی در فرصت ۲ ساعته، شرایط تا ۸۰ درصد بهبود می‌یابد. با این وجود، احتمال بارش پراکنده و ابرهای ضخیم، نگرانی‌های اصلی آب‌وهوایی برای پرتاب هستند.

وضعیت خوب آب و هوا سکوی پرتاب موشک مأموریت آرتمیس 1

وضعیت آب‌وهوا برای پرتاب SLS خوب است.
Credit: NASA/Keegan Barber

ناسا در ساعات آینده هم مجددا وضعیت آب‌وهوا را بررسی خواهد کرد تا از شرایط ایمن برای شروع سوخت‌رسانی به موشک ۳۲ طبقه، با ۷۳۶ هزار گالن مایع پیشران کرایوژنیک (فوق سرد) در حدود ساعت ۰۵:۴۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۴:۱۵ به وقت تهران) اطمینان یابد.

در اولین تلاش برای پرتاب در ۲۹ آگوست (۷ شهریور) شرایط نامساعد آب‌وهوایی، عملیات را حدود یک ساعت با وقفه مواجه کرد.

آرتمیس ۱ نخستین پرواز آزمایشی تحت برنامه‌ی آرتمیس ناسا محسوب می‌شود که برای بازگرداندن بشر به ماه تا نیمه‌ی این دهه و ایجاد حضور پایدار انسانی روی آن سازماندهی شده است.

این مأموریت بدون سرنشین، ضمن محک زدن SLS به‌عنوان قدرتمندترین موشک ناسا تا کنون، فضاپیمای «اوریون» (Orion) را برای برای سفری ۳۷ روزه به دور ماه می‌فرستد تا ایمن بودن مدار و شرایط آن را برای مأموریت‌های سرنشین‌دار بسنجد.

قرار است آرتمیس ۲ به‌عنوان اولین ماموریت دارای خدمه، در سال ۲۰۲۵ عازم ماه شود و یک سال بعد طی مأموریت آرتمیس ۳، فضانوردان روی قمر زمین فرود بیایند.

به گفته‌ی «جرمی پارسونز» (Jeremy Parsons) معاون سامانه‌های زمینی اکتشافی ناسا، موشک ۹۸ متری و کپسول اوریون برای تلاش پرتاب روز شنبه روشن شده‌اند و وضعیت همه‌ی سیستم‌ها برای شمارش معکوس نهایی، خوب به نظر می‌رسد.

اولین فرصت پرتاب به این دلیل متوقف شده بود که به‌نظر می‌رسید یکی از چهار موتور اصلی شرایط رسیدن به دمای پایین مورد نظر، ۲۵۱- سانتی‌گراد را ندارد. یک حسگر معیوب در موتور باعث این مشکل شد و اکنون ناسا ابزارهای پشتیبان تهیه کرده است تا مطمئن شود که موتورها به اندازه‌ی کافی برای پرتاب سرد هستند.

مهندسان پرتاب همچنین نشت هیدروژن مایع را برطرف کرده‌اند و یک مشکل کوچک را هم که طی شمارش معکوس در دریچه‌ی خروجی بوستر مرکزی SLS ایجاد شده بود، رفع کرده‌اند.

بدین ترتیب تیم مأموریت آرتمیس ۱ آماده است تا گام مهمی در مسیر گسترش قلمرو حضور انسان بردارد.

عکس کاور: سامانه‌ی پرتاب فضایی همراه با فضاپیمای اوریون بر سکوی پرتاب
Credit: NASA/Eric Bordelon

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما