فضانورد ناسا از ایستگاه فضایی بین‌المللی در انتخابات آمریکا شرکت می‌کند

۵ مهر ۱۳۹۹ | ۲۳:۱۵ ۶ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کاتلین روبینز فضانورد ناسا

فضانورد ناسا که در مأموریت بعدی عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد، قصد دارد از فضا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کند.

«کاتلین روبینز» (Kathleen Rubins) هم‌اکنون در تأسیسات پژوهشی، آموزشی شهرک ستاره‌ها (Star City) در خارج از شهر مسکو روسیه قرار دارد و به همراه دو فضانورد دیگر برای اعزام به ایستگاه فضایی بین‌المللی در اواسط اکتبر (اواخر مهر) آماده می‌شود تا اقامتی شش ماهه را در فضا تجربه کند.

او در خصوص شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «من فکر می‌کنم که رأی دادن برای همه مهم است. اگر ما بتوانیم این کار را از فضا انجام دهیم، پس مطمئنا مردم روی زمین هم می‌توانند آن را انجام دهند. داشتن سهمی در دموکراسی بسیار مهم است و ما افتخار می‌کنیم که بتوانیم از فضا رأی دهیم.»

بیشتر فضانوردان آمریکایی در هوستون زندگی می‌کنند و قانون ایالت تگزاس به آن‌ها اجازه می‌دهد که با استفاده از یک سامانه‌ی رأی‌گیری امن الکترونیکی، از فضا در انتخابات شرکت نمایند. تیم کنترل مأموریت، برگه‌ی رأی الکترونیکی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد و سپس برگه‌ی کامل‌شده توسط فضانوردان را به فرمانداری هوستون تحویل می‌دهد.

فضانوردان ناسا، با وجود فاصله‌ی چند صد کیلومتری از زمین، بسیاری از فعالیت‌های معمول را در جایگاه یک شهروند انجام می‌دهند. برای نمونه در فضا اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را پر می‌کنند یا در انتخابات شرکت می‌کنند. رأی‌گیری در فضا پیش از این هم انجام شده است. از جمله روبینز و «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough) در انتخابات گذشته در سال ۲۰۱۶، رأی خود را از فضا ثبت کرده بودند. اکنون در مأموریت اعزام ۶۴ (Expedition 64) قرار است چنین کاری دوباره انجام شود.

روبینز اما مسؤولیت‌های دیگری هم در ایستگاه بین‌المللی فضایی بر عهده دارد و آزمایش‌های علمی گوناگونی را انجام خواهد داد. او نخستین کسی است که توالی‌یابی DNA را در فضا انجام می‌دهد، قصد دارد روی آزمایش قلب و عروق کار کند و همچنین تحقیقاتی را با استفاده از آزمایشگاه اتم سرد (Cold Atom Lab) ایستگاه فضایی بین‌المللی هدایت خواهد کرد.

علاوه بر این در حالی که در ایستگاه است، بیستمین سال مأموریت‌های انسانی در ایستگاه بین‌المللی فضایی را جشن می‌گیرد و از خدمه‌ی مأموریت تجاری اسپیس‌ایکس که احتمالا در اواخر اکتبر به ایستگاه بروند، استقبال خواهد کرد.

عکس کاور: کاتلین روبینز، فضانورد ناسا

Credit: Andrey Shelepin/GCTC/NASA via AP

منبع: AP

برچسب‌ها :
دیدگاه شما