بیش از ۳ تن محموله‌ی جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شد

۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۰ ۱۲ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
پرتاب فضاپیمای سیگنوس با مأموریت NG-14

فضاپیمای رباتیک سیگنوس صبح امروز با موفقیت پرتاب شد تا بیش از ۳ تن تجهیزات علمی و سخت‌افزاری را که شامل توالت جدید ناسا هم می‌شود، به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند.

موشک آنتارس (Antares) نورثروپ گرامن در ساعت ۲۱:۱۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۴:۴۶ به وقت تهران) عملیات پرتاب فضاپیمای «سیگنوس» (Cygnus) مأموریت NG-14 را از ایستگاه فضایی منطقه‌ای میان اقیانوس اطلس در تأسیسات پرواز جزیره‌ی والوپس ویرجینیا انجام داد.

این فضاپیما محموله‌ای ۳۴۵۸ کیلوگرمی را که شامل تجهیزات علمی، توالت آزمایشی تازه، غذا، سخت‌افزار و دیگر وسایل فضانوردان مأموریت اعزام ۶۳ و ۶۴ است، به ایستگاه می‌رساند. این پرتاب پس از تأخیرهای پی‌درپی به دلیل وضعیت جوی و کمتر از ۲۴ ساعت پس از قطع عملیات به دلیل مشکل تجهیزات پشتیبانی زمینی انجام می‌شود.

ابزارهای علمی

همراه با سخت‌افزارها و وسایل لازم فضانوردان، پرتاب امروز برخی از تجهیزات و آزمایش‌های علمی هیجان‌انگیز را هم با خود به ایستگاه می‌برد. یکی از آن‌ها توالت فضایی جدید ناسا است که به طور رسمی با نام «سامانه‌ی سراسری مدیریت پسماند» شناخته می‌شود. فضانوردان ساکن در ایستگاه، این توالت را به منظور آمادگی برای مأموریت‌های اعماق فضا از جمله برنامه‌ی آرتمیس آزمایش می‌کنند.

فضاپیمای سیگنوس همچنین آزمایش‌های دیگری را به ایستگاه می‌رساند. برای نمونه آزمایش رشد تربچه با نام Plant Habitat-02 با هدف گسترش دانش ما درباره‌ی رشد گیاهان و مواد غذایی در فضا انجام خواهد شد. با این آزمایش پژوهشگران شیوه‌ی رشد گیاهان را با شرایط نور و خاک آزمایش می‌کنند که به گفته‌ی ناسا می‌تواند به بهینه‌سازی رشد گیاهان در فضا و همچنین ارزیابی مواد مغذی و طعم آن‌ها کمک کند.

یک آزمایش علمی دیگر به دانشمندان کمک می‌کند تا روش مؤثرتر و ایمن‌تری را برای درمان سرطان توسعه دهند. زیرا به گفته‌ی ناسا آزمایش داروهای بیماری سرطان در ریزگرانش می‌تواند به تشخیص نامزدهای مناسب برای داروهای ایمن، مؤثر و مقرون‌به‌صرفه‌ی درمان سرطان خون و دیگر سرطان‌ها کمک کند و راهگشای درمان باشد.

آزمایشی دیگر از یک دوربین ۳۶۰ درجه‌ی سفارشی که در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۷) به ایستگاه فرستاده شد، استفاده می‌کند تا تجربه‌ی زندگی واقعی درون ایستگاه و حتی مسیرهای فضایی بیرونی را به مردم نشان دهد. یک آزمایش دیگر روندی منحصربه‌فرد را بررسی می‌کند که می‌تواند با تبدیل اوره در ادرار انسان به آمونیاک، آب و انرژی تولید نماید.

علاوه بر این، شرکت «استه لودر» (Estée Lauder) نه یک آزمایش علمی بلکه یک سرم مراقبت پوستی را در این مأموریت به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده و در آنجا فضانوردان از این محصول فضایی با نمای پنجره‌ی ایستگاه عکس می‌گیرند. این یکی از تلاش‌های ناسا برای انجام فعالیت‌های تجاری بیشتر در مدار پایین زمین (LEO) است.

اتصال فضاپیمای سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

اتصال فضاپیمای سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مأموریت‌های قبلی
Credit: NASA

جزئیات پرتاب فضاپیما

پرتاب امروز، پس از تأخیرهای فراوان، قرار بود روز گذشته انجام شود اما این بار هم به دلیل نقص تجهیزات پشتیبانی زمینی، ۲ دقیقه و ۴۰ ثانیه پیش از پرتاب متوقف شد. در نهایت مهندسان با شناسایی مشکل و رفع آن توانستند زمینه‌ی پرتاب امروز را فراهم کنند.

فضاپیمای سیگنوس که توسط شرکت «نورثروپ گرامن» (Northrop Grumman) ساخته شده، مانند شرکت اسپیس‌ایکس تأمین تجهیزات ایستگاه فضایی بین‌المللی را بر عهده دارد. نورثروپ گرامن برای ادای احترام به فضانورد «کالپانا چاولا» (Kalpana Chawla) که به همراه شش فضانورد دیگر در فاجعه‌ی شاتل کلمبیا در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۱ خورشیدی) درگذشت، این فضاپیمای سیگنوس را S.S. Kalpana Chawla نام‌گذاری کرده است. چاولا همچنین در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۶ خورشیدی) به‌عنوان متخصص مأموریت و اپراتور اصلی بازوی رباتیک شاتل کلمبیا به فضا رفت و نخستین زن فضانورد هندی بود.

مأموریت NG-14 نورثروپ گرامن، چهاردهمین پرتاب سیگنوس و سیزدهمین مأموریت این فضاپیما به ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شود.

اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای سیگنوس روز یکشنبه (۱۳ اکتبر) به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد و در آنجا فضانورد ناسا، «کریستوفر کسیدی» (Christopher Cassidy) که فرماندهی مأموریت اعزام ۶۳ را برعهده دارد، بازوی رباتیک ایستگاه را به فضاپیما متصل خواهد کرد و فضانوردان دیگر ساکن در ایستگاه هم پشتیبانی عملیات را برعهده دارند.

بازوی رباتیک ایستگاه پس از گرفتن سیگنوس با کمک تیم کنترل مأموریت در هوستون، فضاپیما را چرخانده و به ایستگاه متصل می‌کند. جایی که تا اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) باقی می‌ماند تا در نهایت با ورود به جو زمین بسوزد.

عکس کاور: پرتاب موشک آنتارس نورثروپ گرامن برای فرستادن فضاپیمای سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

Credit: NASA Wallops/Patrick Black

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما