ناسا برای دفاع از زمین یک سیارک را با فضاپیما هدف قرار می‌دهد

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰ ۱۷ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرحی گرافیکی از فضاپیمای دارت ناسا و سیارک دوتایی دیدیموس

با مشخص شدن تاریخ آغاز مأموریت، فضاپیمای دارت ناسا که برای برخورد شدید به یک سیارک و تغییر سرعت مداری آن طراحی شده است، به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود.

مأموریت فضایی متفاوت ناسا که «آزمایش تغییر مسیر سیارک دوتایی» (Double Asteroid Redirection Test) یا به اختصار «دارت» (DART) نام گرفته، قرار است ساعت ۲۳ نوامبر ساعت ۱۹:۲۰ (ساعت ۰۲:۵۰ بامداد ۳ آذر به وقت ایران) پرتاب شود.

پرتاب دارت بخشی از تلاش برای دفاع سیاره‌ای محسوب می‌شود و به گفته‌ی ناسا به آژانس‌های فضایی جهان کمک می‌کند تا دریابند که مسیر سیارک‌های بالقوه خطرناک برای زمین را چگونه منحرف کنند. پیش از این مانور ناسا نشان داد که برخورد چنین سیارک‌هایی به زمین می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

در حقیقت DART یک طرح دفاع سیارکی با نام روش برخورد جنبشی را آزمایش می‌کند که در آن یک یا چند فضاپیما از جلو در مسیر سیارکی که در حال نزدیک شدن است، قرار می‌گیرند تا با یک برخورد شدید شیوه‌ی حرکت سنگ فضایی را تغییر دهند.

هدف مأموریت جدید ناسا در این زمینه، یک سیارک دوتایی با نام «دیدیموس» (Dydimos) است. این جرم در حقیقت از دو صخره‌ی فضایی تشکیل شده که به صورت جفت حرکت می‌کنند و شامل یک سیارک بزرگ‌تر با قطر حدود ۷۸۰ متر و یک جرم قمر-مانند کوچک‌تر با قطر حدود ۱۶۰ متر است.

ناسا قصد دارد جرم کوچک‌تر را هدف قرار دهد و امیدوار است طی این عملیات سرعت سیارک به اندازه‌ای کاهش یابد که تلسکوپ‌های زمینی بتوانند اثرات برخورد را با جزئیات مطالعه کنند.

ماموریت DART

طرحی گرافیکی از چگونگی برخورد دارت ناسا به قمر سیارکی دیدیموس
Credit: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

به گفته‌ی «لیندی جانسون» (Lindley Johnson) افسر دفاع سیاره‌ای ناسا، این مأموریت کاربرد روش برخورد جنبشی را در عمل نشان خواهد داد و می‌تواند تأیید کند که چنین روشی حداقل برای منحرف کردن سیارک‌های کوچک کارآمد است.

فضاپیمای دارت قرار است سوار بر موشک «فالکون ۹» (Falcon 9) اسپیس‌ایکس از پایگاه هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شود. به گفته‌ی ناسا پس از جدا شدن از پرتابگر، فضاپیما حدود یک سال در فضا حرکت می‌کند و پس از پیمودن نزدیک به ۱۱ میلیون کیلومتر، در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) به دیدموس برخورد خواهد کرد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فضاپیمای دارت در یک مأموریت انتحاری با سرعت سرسام‌آور تقریبا ۲۴ هزار کیلومتر بر ساعت با سطح سیارک برخورد می‌کند و همان لحظه کاملا نابود می‌شود اما طبق اعلام ناسا، چنین برخورد شدیدی آشکارا بر سیارک اثر می‌گذارد و باعث می‌شود تا به اندازه‌ی کسری از یک درصد از سرعت آن کاسته شود.

هرچند این تغییر اندک است اما برای چند دقیقه دوره‌ی مداری سیارک را کندتر خواهد کرد و به ستاره‌شناسان امکان می‌دهد تا تأثیر این برخورد را مطالعه کنند. علاوه بر این یک فضاپیمای همراه مأموریت دارت هم که توسط آژانس فضایی ایتالیا و با همکاری آژانس فضایی اروپا اداره می‌شود و «ماهواره‌ی سبک ایتالیا برای تصویربرداری از سیارک‌ها» (Light Italian CubeSat for Imagine Asteroids) یا «لیسیاکیوب» (LICIACube) نام گرفته، در نزدیکی سیارک پرواز خواهد کرد تا از نزدیک اثرات برخورد را ثبت کند.

ناسا به دقت همه‌ی اجرام نزدیک به زمین را که می‌توانند در فاصله‌ی ۱٫۳ واحد نجومی (۱٫۳ برابر فاصله‌ی زمین تا خورشید) از سیاره‌ی ما قرار بگیرند، زیر نظر دارد. این آژانس تا کنون بیش از ۸۰۰۰ سیارک با قطر بیش از ۱۴۰ متر کشف کرده است. این اجرام به اندازه‌ای بزرگ هستند که برای نمونه در صورت برخورد به آمریکا می‌توانند یک ایالت کامل را از بین ببرند. هم‌اکنون طبق اعلام ناسا هیچ یک از این اجرام تا یک قرن آینده تهدیدی برای زمین محسوب نمی‌شوند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای دارت ناسا و سیارک دوتایی دیدیموس
Credit: ESA

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۴ دیدگاه
 1. Avatar حمید

  فیزیک

 2. Avatar حمید

  سلام و عرض ادب خدمت همه ی دوستان این مطلب از نظر بنده که سالهاس فیکزیک خوانده ام یه کم نامتعارف و غیر منطقی میباشد دوست عزیزمون فرمودند که فضا پیمای ما از زمین تا سیارک یک سال فاصله دارد ولی سیارک تا صد سال آینده برای زمین خطری ایجاد نمیکند در صورتی که سرعت سیارک بیشتر از فضا پیما میباشد به نظر شما این نظریه منطقی میباشد

 3. Avatar رضا

  ناسا اگر تو ایران بود.و جواب مسئولین:(بودجه نداریم خدا خودش درستش میکنه)

 4. Avatar استیون

  اینکار فوق‌العاده جالب و ارزشمنده. میخوان با اینکار از سیاره مون در برابر برخورد اجرام فضایی خطرناک محافظت کنن. اگه اینکار بجا انجام نمیگرفت اون اجرام فضایی بالاخره طی قرن‌ها و یا حداکثر هزاره های آینده به سیاره زمین برخورد میکردن و مناطق زیادی( با تخریب کامل مناطقی در حد کل کشور ایران) رو کن فیکون می‌کرد
  حالا معلوم شد که بهترین و زیباترین و عاقلانه ترین کار بشریت ، دقیقا تلاش و سرمایه گذاری در عرصه فضایی هست، بعدش تولید تکنولوژی‌های دیگه

 5. Avatar AK25789

  سلام، دمشون گرم حداقل این کارهاش درسته، چون این سیارک به زمین بربوخوره تمومه خیلی ها نابود میشه،مگه دایناسورها چطوری از بین رفتن همینطوری دیگه، ولی ایکاش بتونن کلا نابودش کنن، هرچه خب هنوز خیلی دوره ححساب کنید سال دیگه تابستان این فضاپیما بهش میرسه،اگه واقعا بدونن که ۱۰۰درصد به زمین میخوره حتما نابودش میکنن

 6. Avatar علی

  دوست فیزیک دانم حماقت را سرچشمه نا امیدیست
  من فیزیک مکانیک خواندم وتو میفهمی یعنی چی
  با چشم ببین اما دنبال تلسکوپ نرو تلسکوپ دیدت را محدود وعلمت را ناقص می‌کند از دوربین دو چشمی١٠. ۵۰ استفاده وبا ۱منشور ساد آنالیز کن شاید ابو علی سینا شوی
  در زمن ازمن به شما نصیحت شیطان شنوا وخدا آگاه ومهربان است

 7. Avatar علی

  با هنوززررر نفهمید دید
  آمریکا میخاد بجای سلا اتمی که هزینه داره براش ۱سیارکورسلاج کنه
  سیارک ۷۶۰ متری میتونه تهران تا بوشهر تهران تا فزای قره باغ تهران تا نیشابور زاهد آن را یا خاک یکسان کننههه
  اون وقت کی بو کی بود شهاب سنگ شیطان بزرگ است…..

 8. Avatar بنده خدا

  به نظر من غلو کرده

 9. Avatar عرفان

  سلام
  از زمین در برابر چی محافظت کنه؟

 10. Avatar رضا

  ای بابا این آمریکایی ها با همه چی کار دارن چیکارش دارین سنگ کوچولو داره راه خودشو میره اونوقت اینا میخوان از راه بدرش کنن حالا خوبه که دوتا هم اسکورت داره وگرنه اگه تنها گیرش میاوردن لابد یجوری میزدنش که پودر بشه

 11. Avatar راضیه السادات

  واااای خیلی هیجان انگیزه. 😍

 12. Avatar جواد

  جل الخالق اینقدرپیشرفت مایه شگفتی هست ماهم از۱۰۰۰سال پیش میگیم اونا ازصدسال اینده

 13. Avatar Farhad

  با سلام ، از نظر من با توجه به تجربه علمی خودم و دانش فیزیک چنانچه این برخورد سیارک را منهدم نکند ،پس از مدت زمان کوتاهی مجددا به همان سرعت و مدار گردش میرسد زیرا او تابع اثر گرانشی است ،پس در تاثیر این گرانش مجددا ترمیم‌خواهدشد مگر اینکه منهدم شود . ،.
  من سالیان مدیدی است که میخواهم یکدستگاه تلسکوپ درجه دو کاربری (از نوع آماتوری دو رده بالاتر ) باشد خریداری کنم اما نزدیک به هفت سال است که تماما تلاش خودرا برای این خرید میکنم ولی امکان اینکه بخرم ندارم ، آیا ما مردم تحت ستم ایران مستحق این زندگی بوده‌ایم ولی ثروت مارا دیگر کشورها برای رفتن به فضا وتحقیق فضایی باید خرج کنند ، ؟ در قرن ۲۱ شعار همه دمکراسی است ،ولی به عقیده من بگذارید این سیارکها با زمین برخورد کنند، شاید این لازمه این کره خاکی و حیاتش است ، و شاید مانند دوران گذشته دایناسورها ی غول پیکر همنوع خوارها از میان بروند ،

  1. Avatar محمد

   فرهاد ایمیل دارین؟