۱۰ فضانورد تازه در بهترین زمان ممکن به ناسا پیوستند

۱۹ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
10 فضانورد جدید ناسا در سال 2021

ناسا این هفته اولین گروه فضانوردان جدید خود پس از سال ۲۰۱۷ را اعلام و ۱۰ نفر را برای آموزش در مرکز فضایی جانسون در هیوستون طی دو سال آینده و فعالیت به‌عنوان فضانورد آژانس، استخدام کرد.

«رید وایزمن» (Reid Wiseman) روز دوشنبه طی مراسمی که در فرودگاه نزدیک مرکز فضایی جانسون برای استقبال از نامزدهای فضانوردی جدید برگزار شد، گفت: «این دوران طلایی پروازهای فضایی انسان است.»

او که اکنون رییس دفتر فضانوردی ناسا است، در آگوست ۲۰۰۹ برای برنامه‌ی انتخاب فضانوردان انتخاب شده بود. در آن زمان قرار بود شاتل فضایی بازنشسته شود، بنابراین نه او و نه هیچ یک از همکلاسی‌هایش با وسیله‌ی نقلیه‌ی آمریکا به فضا پرواز نمی‌کردند و اکثر آن‌ها نخستین پرواز فضایی خود را با فضاپیمای سایوز روسیه انجام می‌دادند.

علاوه بر این، در آن زمان هیچ طرح منسجمی برای کاوش اعماق فضا وجود نداشت. ناسا هدفی کلی برای «سفر به مریخ» داشت که با عنوان «سفر به ناکجا» تمسخر می‌شد. کلاس‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ هم با عدم قطعیت مشابهی روبه‌رو بودند.

اکنون اما ناسا فضاپیمای «کرو دراگون» (Crew Dragon) اسپیس‌ایکس را در اختیار دارد تا چهار نفر را هم‌زمان به مدار پایین زمین بفرستد و طی دو سال آینده، فضاپیمای «استارلاینر» (Starliner) بوئینگ هم در این مسیر قرار می‌گیرد.

تا اواسط دهه‌ی ۲۰۲۰ فضاپیمای «اوریون» (Orion) ناسا هم وارد فعالیت خواهد شد. همچنین اسپیس‌ایکس در حال توسعه‌ی وسیله‌ی نقلیه‌ی غول‌پیکر «استارشیپ» (Starship) خود برای فرود روی ماه و کرات دیگر مانند مریخ است. پیش از این هرگز در تاریخ ناسا این همه فضاپیمای سرنشین‌دار دردسترس نبوده است.

در حالی که ناسا با حضور فضانوردان تحقیقات پرجنب‌وجوشی در ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد، یک روند کاملا منسجم هم برای اکتشاف ماه طی برنامه‌ی آرتمیس در جریان است و بنابراین بسیاری از ۱۰ نفری که روز دوشنبه در آشیانه‌ی تعمیرونگهداری T-38 ناسا روی سن رفتند، احتمالا در ۱۰ یا ۱۵ سال آینده روی ماه قدم خواهند گذاشت.

وایزمن که فرآیند انتخاب این برگزیدگان را رهبری کرده است، خاطرنشان کرد که آژانس به دنبال افرادی با طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها است که می‌توانند همه چیز را از رشد کریستال‌های پروتئین در ایستگاه فضایی تا حفاری برای آب در سطح ماه انجام دهند.

بیست‌وسومین گروه از نامزدهای فضانوردی ناسا

گروه شماره ۲۳ نامزدهای آموزش فضانوردی ناسا
Credit: CollectSpace

او در مصاحبه‌ای پس از مراسم معرفی فضانوردان گفت: «ما همیشه به دنبال افراد باهوش و فداکار در زمینه‌های فعلی آن‌ها هستیم. ما به بازیکنان یک تیم نیاز داریم، افرادی که می‌دانیم می‌توانیم به ایستگاه فضایی یا سطح ماه بفرستیم و با تیم کنار بیایند. و می‌خواهیم بدانیم که وقتی شما را انتخاب می‌کنیم، انگیزه و مهارت لازم برای انجام کار را دارید. این افراد همگی حلال مشکلات پیچیده و همگی بازیکنان یک تیم هستند.»

بر این اساس نامزدهای جدید فضانوردی با سوابق گوناگون، از خلبان آزمایشی کلاسیک گرفته تا حفاری نفت و دوچرخه سواری پیست قهرمانی ملی، به ناسا آمده‌اند. اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که هر یک از این ۶ مرد و ۴ زن که در رده‌ی سنی ۳۲ تا ۴۵ سال و همگی با رزومه‌های بسیار چشمگیر هستند، آموزش را تکمیل کنند و فضانورد کامل شوند، اما یک چیز روشن است که آن‌ها در یک زمان بسیار مناسب به ناسا می‌پیوندند.

برای انتخاب این کلاس تازه از فضانوردان در سال ۲۰۲۱، ناسا همچنین به دنبال انتخاب گروه متنوعی از مردم بود که نماینده‌ی کل کشور باشند. فضانوردان جدید از سراسر آمریکا، از پورتوریکو تا آلاسکا با پیشینه‌های قومی مختلف به مرکز آموزش آمده‌اند.

وایزمن گفت: «ما واقعا می‌خواهیم هر کودکی که در آمریکا بزرگ می‌شود به دفتر فضانوردی ناسا نگاه کند و آینده‌ی خود را در آن ببیند. این برای ما بسیار مهم است. ما این بار بسیار خوش‌شانس بودیم که یک گروه فوق‌العاده و متنوع از نامزدها داشتیم که از آزمایش‌ها بیرون آمدند و موفق شدند.»

ناسا این جدیدترین گروه فضانوردان را از میان بیش از ۱۲۰۰۰ متقاضی انتخاب کرد. به گفته‌ی وایزمن از بین آن‌ها ۵۰۰ نفر وجود داشتند که او به راحتی می‌توانست برای فضانورد شدن انتخاب کند. ناسا اما اختیار گزینش ۱۰ نفر را داشت که در نهایت این ۱۰ فضانورد در جایگاه بهتری نسبت به بقیه قرار گرفتند. این آژانس احتمالا در سال ۲۰۲۵ زمانی که برنامه‌ی آرتمیس شروع به توسعه‌ی فعالیت می‌کند، گروه دیگری از فضانوردان را انتخاب خواهد کرد.

عکس کاور: ۱۰ فضانورد جدید ناسا در سال ۲۰۲۱
Credit: NASA

منبع: Ars Technica

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه