بالگرد «نبوغ» از چالش سرمای شدید شب مریخ به سلامت گذشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ از نگاه دوربین باکیفیت مست‌کم-زد مریخ‌نورد پشتکار

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ (Ingenuity) روی سیاره‌ی سرخ یک گام بلند دیگر برداشت و توانست شب اول تنهایی خود را به سلامت در سرمای سخت مریخ سپری کند.

ناسا سپری کردن موفق شب نخست را «یک نقطه عطف مهم» برای مأموریت بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ می‌داند. زیرا دمای سطح دهانه‌ی جزرو (Jezero) که نبوغ در آن قرار دارد، تا منفی ۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم کاهش می‌یابد.

بالگرد نبوغ که ۱۸ فوریه (۱ اسفند) به همراه مریخ‌نورد پشتکار به مریخ رسید، در روزهای گذشته طی ۶ مرحله از شکم پشتکار بیرون آمد و در سطح سیاره‌ی سرخ تنها شد. پیش از این مریخ‌نورد از آن محافظت می‌کرد اما اکنون بالگرد نبوغ برای زنده ماندن در سرمای شدید مریخ به بخاری‌های داخلی خود وابسته است که انرژی آن به کمک باتری‌ها و سلول‌های خورشیدی تأمین می‌شود.

بالگرد کوچک نبوغ از نگاه دوربین خطرسنجی مریخ‌نورد پشتکار

بالگرد کوچک نبوغ از نگاه دوربین خطرسنجی مریخ‌نورد پشتکار
Credit: NASA/JPL-Caltech

«می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت: «این اولین باری است که نبوغ به تنهایی در سطح مریخ قرار می‌گیرد اما اکنون می‌دانیم که سیستم گرمایی و تأمین انرژی بالگرد برای زنده ماندن در یک شب سرد به‌خوبی کار می‌کند و این یک پیروزی بزرگ برای تیم مأموریت است.»

بالگرد نبوغ پیش از سپری کردن شب نخست و پس از بیرون آمدن از دل مریخ‌نورد پشتکار، چشم خود را هم به جهان گشوده و ۳ آوریل (۱۳ فروردین) نخستین عکس رنگی خود را گرفته است. این عکس با وضوح پایین که به‌تازگی منتشر شده، چرخ‌های پشتکار و سطح مریخ را اندکی پس از قرارگیری موفق «نبوغ» روی آن نشان می‌دهد.

نخستین نگاه بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ به سیاره‌ی سرخ

نخستین نگاه بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ به سیاره‌ی سرخ
Credit: NASA/JPL-Caltech

طی چند روز آینده مریخ‌نورد پشتکار کاملا از بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ فاصله می‌گیرد و به مکانی به نام «ون زیل اورلوک» (Van Zyl Overlook) در دهانه‌ی جزرو می‌رود که دید خوبی از میدان هوایی درنظر گرفته شده برای نبوغ دارد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، نبوغ به‌زودی و حدود ۱۱ آوریل (۲۱ فروردین) نخستین پرواز کنترل‌شده را در سیاره‌ای دیگر انجام می‌دهد.

هدف این مأموریت فقط نشان دادن توانایی پرواز در جو رقیق مریخ است. به گفته‌ی مقامات ناسا اگر این بالگرد مریخ‌پیما طی یک ماه فعالیت خود، ۵ پرواز برنامه‌ریزی شده داشته باشد، مأموریت‌های آینده به مریخ می‌توانند شامل هلیکوپتر هم باشند تا به‌عنوان دستیار و جست‌وجوگری برای مریخ‌نوردها فعالیت کنند.

عکس کاور: بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ از نگاه دوربین باکیفیت مست‌کم-زد مریخ‌نورد پشتکار

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: CBS News, Space



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ دیدگاه
 1. وحید

  اگه انیمیشن Walee رو دیده باشین، دقیقاً آینده بشر رو نشون می‌ده، جالبه.
  سیستم همینه، قدرتمند ها باقی میمونند، ضعیف ها از بین میرن.
  مریخ مسکونی می‌شود، پولدارها مهاجرت می‌کنند، فقیر ها در زمین خفه میشوند.
  چند قرن بعد، اکونومی طبیعی میشه و دوباره انسان ها به زمین برمی‌گردن

 2. آروین

  کی گفته مریخ جو نداره؟یه جو خیلی رقیق داره و صوفان های قدرتمندی هم میاد اونجا .پدیده سایه هم هیچ ربطی به وجود یا نبود جو نداره و بر اثر نور ایجاد میشه.به نظرم شما باید یکم نطالعتو بیشتر کنی.این نظریه های توطئه رو هم بشنو و باور نکن

 3. مادر

  کرات هدفمند ایجا شده اند.ما دسترسی و علم آنها را نداریم.همه دنیا با نظم و هدفمند آفریه شده اند.ما نتونستیم تا حالا دسترسی پیداکنیم.حتی اینا به ماه و مریخم نرفتن همش چرت میگن.مریخ چون جو نداره نه باد ایجاد میشه نه اینکه سایه تشکیل میشه.روی کره زمین عکس میگیرن و مردمو گول میزنن.حالا شاید فضا رفته باشن ولی کره ای نرفتن.

  1. aria

   چرت پرت نگو
   خودتم نمیدونی فازت چیه

 4. ارش

  تنها نیستیم و به نظر من مهمترین دلیل اینکه نزدیک نیم قرنه دولتها دارن انکار میکنن که فضاییا نیومدن زمین اینه که احتمالا خدای فضاییا با خدای ما تفاوت داره شاید

 5. مهدی بزرگ حیدری

  باسلام
  این تلسکوپ‌ها از طریق چه آدرسی میتونیم از شما خریداری کنیم

  1. بهزاد

   فروشگاه دیجی کالا

 6. hami

  خیلی بعیده! ولی چیزی که ذهن یه آدم معمولی مثل من رودرگیرمیکنه اینه که تواین جهان به این بزرگی که سروته نداره ماتنهاییم؟!خب قصده خداچی بوده ازاین آفرینش

  1. محمد

   هدف ما هستیم و هدف رسیدن به خداست و لقا پروردگار تمام هستی برای انسان آفریده شده است

 7. فایزه ابهری

  یه سنگ شبیه فسیل سرپایان توی اولین عکس سلفی نبوغ دیده میشه

  1. محمد

   پس سنگهای آسمانی و خود ماه که به دلیل پستی بلندی سطحشون چه جوری دارای سایه هستند!جو هم ندارند.!!!جو چه ربطی به سایه داره واقعا؟!!!!

 8. فایزه ابهری

  سلام .توی سلفی سفینه نبوغ ،اولین عکس ،سمت چپ نبوغ ، یکی ازسنگهاشبیه فسیل یکی ازسرپایانه. احتمالا یافقط یه تشابهه، ( بصورت تصادفی سنگه شبیه فسیله)، یادرمریخ هم حیات وجودداشته!!

  1. hami

   خیلی بعیده! ولی چیزی که ذهن یه آدم معمولی مثل من رودرگیرمیکنه اینه که تواین جهان به این بزرگی که سروته نداره ماتنهاییم؟!خب قصده خداچی بوده ازاین آفرینش

   1. کاربر

    اونجا اصلا مریخ نیست.از صبح ماهواره هم نشون میده و افتخار میکنه.مریخ جو نداره پس سایه هم تشکل نمیشه توش.هرعکسی دیدید که سایه ایجاد شده وهمچنین باد میاد وپرچمی رو تکون میده اونجازمینه…مریخ نه سایه داره نه باد…والا…یه مدتم زمینای ماه رو میخروختن به این آدمای خوش باور.

  2. محقق

   نشون میده اونجا مریخ نیست زمینه????????

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما