کاوشگر اینسایت ناسا پس از پایان طوفان مریخی به وضعیت عادی بازگشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
گردوغبار نشسته بر روی سطوح کاوشگر اینسایت ناسا

کاوشگر مریخ اینسایت ناسا اثرات طوفان گردوغبار اخیر را زدوده است و این موضوع احتمالا به فضاپیما امکان می‌دهد تا چند ماه دیگر به جمع‌آوری اطلاعات علمی ادامه دهد.

سطح‌نشین «اینسایت» (InSight) 7 ژانویه (۱۷ دی) وارد حالت ایمن (Safe Mode) محافظتی شد و پس از یک طوفان گردوغبار بزرگ که مانع از جذب نور کافی به پنل‌های خورشیدی کاوشگر برای تأمین انرژی شد، ابزارهای خود را به‌طور موقت خاموش کرد. این فضاپیما ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) از حالت ایمن خارج شد و همه چیز اکنون به حالت عادی بازگشته است.

اینسایت در حالی از خواب موقت برمی‌خیزد که بالگرد «نبوغ» (Ingenuity) هم چندی پیش پس از گذر از طوفان نوزدهمین پرواز خود را انجام داد. مقامات ناسا در به‌روزرسانی سه‌شنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) نوشتند: «چند هفته پس از پایان طوفان گردوغبار در مریخ، پنل‌های خورشیدی سطح‌نشین اینسایت ناسا تقریبا به اندازه‌ی پیش از طوفان نیرو تولید می‌کنند.»

هرچند این احتمالا فقط یک فرصت موقت است، زیرا اینسایت در طولانی‌مدت توان خود را در نبرد با گردوغبار از دست می‌دهد. در واقع سطح انرژی به‌دست آمده اکنون باید به فرودگر امکان دهد تا تابستان به کار علمی خود ادامه دهد. پیش از رفتن به حالت ایمن، کاوشگر به یک کشف هیجان‌انگیز زیر سطح مریخ دست یافته بود.

گردوغبار نشسته بر روی سطوح کاوشگر اینسایت ناسا

گردوغبار نشسته بر روی سطوح کاوشگر اینسایت ناسا

اینسایت که نام آن کوتاه‌شده‌ی عبارت «کاوش‌های درونی با استفاده از بررسی‌های لرزه‌ای، زمین‌شناختی و انتقال گرما» (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy, and Heat Transport) است، در نوامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۷) در نزدیکی استوای مریخ فرود آمد تا به دانشمندان کمک کند ساختار و ترکیب داخلی سیاره‌ی سرخ را درک کنند. فرودگر این کار را عمدتا با شناسایی و مشخص کردن مریخ‌لرزه‌ها انجام داده است.

اعضای تیم مأموریت همچنین از ابزار ارتباطی اینسایت برای ردیابی دقیق انحراف محور چرخش مریخ استفاده می‌کنند که اطلاعاتی درباره‌ی هسته‌ی سیاره به دست می‌دهد. اینسایت یک کاوشگر گرمای حفاری هم حمل می‌کند اما این حفار کوچک نتوانست به اندازه‌ی کافی در مریخ عمیق شود تا داده‌های جریان گرمای مورد نظر را ثبت کند و بدین ترتب مأموریت آن پایان یافت.

مأموریت اولیه‌ی اینسایت یک سال مریخ طول کشید که حدود ۶۸۷ روز زمینی است. فرودگر در حال حاضر در طول یک مأموریت طولانی، که تا پایان سال ۲۰۲۲ پشتیبانی می‌شود، فعالیت می‌کند. اعضای تیم اینسایت تلاش خواهند کرد تا کاوشگر را از خط پایان عبور دهند، اگرچه این موفقیت چندان تضمین شده نیست.

در به‌روزرسانی تیم مأموریت آمده است: «با تکمیل همه‌ی اعداف علمی مأموریت اولیه، اکنون هدف این است که فضاپیما بتواند تا پایان مأموریت طولانی‌اش در دسامبر فعالیت کند. یک گردباد گذرا که گردوغبار را می‌زداید یا یک طوفان گردوغبار تازه که تجمع گردوغبار را افزایش می‌دهد، می‌توانند برنامه‌ی زمانی را تغییر دهند.»

عکس‌ها: گردوغبار نشسته بر روی سطوح کاوشگر اینسایت ناسا در ۱۳ فوریه ۲۰۲۲ (۲۴ بهمن ۱۴۰۰)
Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما