ارسال ماهواره‌های کوچک به مریخ گام تازه‌ی ناسا برای کاوش سیاره‌ی سرخ است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از مأموریت ماهواره‌های کوچک اسکپید

یک مأموریت برای اعزام ماهواره‌های کوچک به مریخ، توجه ناسا را جلب کرده است و می‌تواند گام تازه و ارزان‌تری برای کاوش سیاره‌ی سرخ باشد.

ناسا اعلام کرد که مأموریت «کاوشگران گریز و شتاب پلاسما و دینامیک» (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers) که به اختصار «اسکپید» (EscaPADE) نامیده می‌شود، با موفقیت بازبینی این آژانس را در مرحله‌ی نقطه‌ی تصمیم کلیدی C پشت سر گذاشته که باعث می‌شود امکان طراحی نهایی و ساخت تجهیزات آن وجود داشته باشد.

اسکپید به‌عنوان بخشی از «برنامه‌های کوچک نوآورانه‌ی ناسا برا کاوش سیاره‌ای» (SIMPLEx) به مدار مریخ خواهد رفت و قصد دارد برهم‌کنش مغناطیس این سیاره با باد خورشیدی و چگونگی اثرگذاری آن بر فرار گازها از جو مریخ را بررسی کند.

این مأموریت در ابتدا قرار بود سال ۲۰۲۲ به‌عنوان محموله‌ی ثانویه در مأموریت «سایکی» (Psyche) پرتاب شود. بدین ترتیب که دو ماهواره‌ی کوچک اسکپید ضمن سفر کاوشگر سایکی، به سمت مریخ رها می‌شدند. اما چون تصمیم‌گیری برای تغییر مدار کاوشگر سایکی به گونه‌ای بود که دیگر امکان حمل اسکپید وجود نداشت، ناسا یک سال پیش طی بررسی اولیه‌ی طرح آن را از مأموریت سایکی حذف کرد.

با این وجود از ماه ژوئن و هنگامی که شرکت خصوصی «راکت لب» (Rocket Lab) همکاری خود را با آزمایشگاه علوم فضایی (SSL) دانشگاه برکلی کالیفرنیا به‌عنون طراح این مأموریت، آغاز کرد و در مسیر توسعه‌ی یک بستر ماهواره‌ای بر پایه‌ی ماهواره‌ی فوتون (Photon) قرار گرفت، این مأموریت آغاز دوباره‌ای داشت؛ هرچند سرنوشت نهایی آن به مرحله‌ی نقطه‌ی تصمیم کلیدی C وابسته بود.

«راب لیلیس» (Rob Lillis) پژوهشگر اصلی مأموریت اسکپید گفت: «ما برای گذر از این مرحله و حرکت به سمت طرح‌های نهایی، مونتاژ، آزمایش، پرتاب و سفر به سوی مریخ بسیار هیجان‌زده هستیم.»

«پیتر بک» (Peter Beck) مدیر اجرایی راکت لب هم خاطرنشان کرد: «اسکپید مأموریتی نوآورانه است که نشان می‌دهد علوم پیشرفته‌ی میان‌سیاره‌ای اکنون تنها با بخشی از هزینه‌های سنتی دردسترس است و ما خوشحالیم که فوتون چنین امکانی را فراهم کرده است و موافقت ناسا را برای ادامه‌ی مسیر کسب کرده‌ایم.»

در حالی که مرحله‌ی نقطه‌ی تصمیم کلیدی C معمولا جایی که ناسا هزینه و برنامه‌ی مأموریت را تأیید می‌کند اما این آژانس هنوز هزینه‌ی اسکپید را اعلام نکرده است. تا کنون دیگر مأموریت‌های SIMPLEx شامل مأموریت «جانوس» (Janus) به کمربند سیارک‌ها و مدارگرد «پیشگام ماه» (Lunar Trailblazer) حدود ۵۵ میلیون دلار هزینه داشته است. اما هنوز نه راکت لب و نه SSL شرایط قرارداد خود را اعلام نکرده‌اند.

با وجود آنکه راکت لب فضاپیما را برای اسکپید می‌سازد اما پرتاب را انجام نخواهد داد. ناسا به دنبال یک فرصت پرتاب مشترک برای این مأموریت در ژانویه‌ی ۲۰۲۴ است که امکان می‌دهد فضاپیما ۱۱ ماه بعد به مریخ برسد. طبق برنامه‌ریزی دو مأموریت دیگر SIMPLEx هم از خدمات پرتاب مشترک استفاده خواهند کرد که به گفته‌ی «آلن زاید» (Alan Zide) مدیر اجرایی مأموریت، به دلیل کاهش هزینه‌ها خواهد بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مأموریت ماهواره‌های کوچک اسکپید که بر پایه‌ی ماهواره‌ی فوتون راکت لب برای اعزام به مریخ طراحی شده‌اند.

Credit: Rocket Lab

منبع: Space Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما