ناسا تلاش بعدی برای پرتاب موشک آرتمیس ۱ را اواخر آبان انجام می‌دهد

۲۱ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
بازگردانی مجموعه‌ی موشک و فضاپیمای آرتمیس 1 به ساختمان مونتاژ

پس از وقفه‌های طولانی و چندین بار لغو پرتاب، ناسا تاریخ تازه‌ای را برای آغاز رسمی مأموریت آرتمیس ۱ و پرتاب موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی به مدار ماه تعیین کرده است.

طبق اعلام ناسا اولین گام برای فرستادن موشک غول‌پیکر SLS به فضا می‌تواند ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) صورت بگبرد و این آژانس اکنون مجموعه‌ی جدیدی از تاریخ‌های پرتاب احتمالی را برای مأموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ به اطراف ماه اعلام کرده است.

انتقال مجموعه‌ی موشک SLS و فضاپیمای «اوریون» (Orion) به سمت سکوی پرتاب در ساعات آغازین ۴ نوامبر (۱۳ آبان) آغاز خواهد شد. طبق برنامه‌ریزی تلاش برای پرتاب ۱۴ نوامبر در یک پنجره‌ی پرتاب شبانه و ۶۹ دقیقه‌ای صورت می‌گیرد که از ساعت ۱۲:۰۷ بامداد منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۳۷ به وقت تهران) آغاز خواهد شد.

آرتمیس ۱ شامل یک کپسول بدون سرنشین اوریون است که با موشک قدرتمند سامانه‌ی پرتاب فضایی (SLS) راهی مدار ماه خواهد شد. این مجموعه تا کنون چندین بار به سکوی پرتاب منتقل شده و در مجموعه‌ای از تمرین‌های لباس خیس که برای شبیه‌سازی شرایط پرتاب صورت می‌گیرد، آزمایش شده است.

به‌نظر می‌رسید آرتمیس ۱ در ماه آگوست یا سپتامبر (مرداد یا شهریور) فرصت پرواز داشته باشد اما برخی مشکلات فنی و در ادامه وقوع طوفان «ایان» (Ian) باعث شد تا برای رفع نقص و محافظت از پرتابگر و فضاپیما، این مجموعه به ساختمان مونتاژ بازگردانده شود. اکنون بازرسی‌های ناسا نشان می‌دهد که موشک تقریبا آماده‌ی پرتاب است.

این آژانس در این زمینه گفت: «تیم‌های فنی، روند استاندارد تعمیر و نگهداری را برای تعمیر آسیب‌های جزئی به عایق روی سیستم حفاظت حرارتی و همچنین شارژ یا تعویض باتری‌های موشک، محموله‌های ثانویه و نیز سیستم خاتمه‌ی پرواز پیش می‌برند.»

اما تاریخ اعلام شده‌ی ۱۴ نوامبر کاملا قطعی نیست. پرتاب موفقیت‌آمیز به آب‌و‌هوای مناسب و عملکرد خوب سیستم‌های موشک بستگی دارد. به همین دلیل ناسا فرصت‌های پرتاب پشتیبان را برای ۱۶ و ۱۹ نوامبر (۲۵ و ۲۸ آبان) درخواست کرده است تا در صورت لغو تاریخ اولیه، امکان ادامه‌ی فعالیت‌ها وجود داشته باشد.

اگر آرتمیس ۱ طبق برنامه در ۱۴ نوامبر به پرواز درآید، فضاپیمای اوریون کمی بیش از ۲۵ روز را در مدار ماه مستقر خواهد بود تا توانایی‌های خود را برای حمل خدمه‌ی انسانی در مأموریت آرتمیس ۲ به نمایش بگذارد و در نهایت ۹ دسامبر (۱۸ آذر) به زمین بازگردد.

ناسا امیدوار است که این تلاش سرانجام بتواند به‌طور جدی، چیزی که این آژانس آن را عصر آرتمیس می‌نامد، را آغاز کند.

عکس کاور: بازگردانی مجموعه‌ی موشک و فضاپیمای آرتمیس ۱ به ساختمان مونتاژ (VAB)
Credit: NASA/Joel Kowsky

منبع: CNet

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه