توالت ۲۳ میلیون دلاری ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رود

۵ مهر ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۰ ۶ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سرویس بهداشتی جدید ناسا

ناسا این هفته سیستم توالت تازه‌ای را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد تا پیش از مأموریت‌های آینده به ماه یا مریخ ازجمله برنامه‌ی آرتمیس، آن را آزمایش کند.

ناسا برای ساخت سیستم توالت فضایی جدید که با عنوان «سامانه‌ی مدیریت سراسری پسماند» (Universal Waste Management System) یا UWMS شناخته می‌شود، ۲۳ میلیون دلار هزینه کرده است. این سیستم ۵۴ درصد کوچکتر و ۴۰ درصد سبک‌تر از توالتی است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌کار می‌رود.

این توالت روز ۲۹ سپتامبر (۸ مهر) به‌عنوان بخشی از یک مأموریت عادی تأمین تجهیزات و سوار بر کپسول باری سیگنوس (Cygnus) نورثروپ گرامن به ایستگاه خواهد رفت.

در ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان عملکرد این توالت را در محیط ریزگرانش آزمایش می‌کنند. به گفته‌ی «ملیسا مک‌کینلی» (Melissa McKinley) مدیر پروژه‌ی کاهش لجستیک سامانه‌های کاوش پیشرفته‌ی ناسا، این توالت در کنار سیستم توالت فعلی در گره ۳ ایستگاه که با نام Tranquility شناخته می‌شود، نصب خواهد شد.

«کریس کسیدی» (Chris Cassidy) و «ایوان واگنر» (Ivan Vagner) فضانوردان مأموریت اعزام ۶۳ (Expedition 63) از هم‌اکنون آماده‌سازی ایستگاه برای نصب این توالت جدید را آغاز کرده‌اند. طبق اعلام ناسا، خدمه از بازوی رباتیک Canadarm2 برای اتصال فضاپیمای باری سیگنوس به ایستگاه استفاده می‌کنند.

مک‌کینلی درباره‌ی سیستم تازه اشاره داشت: «این توالت به منظور استفاده در کاوش‌های فضایی و بر اساس طراحی قبلی توالت پروازهای فضایی ساخته شده است. کلید اصلی بخش کاوش در این طرح، بهینه‌سازی جرم و حجم و مصرف برق است که همگی از اجزای بسیار مهم طراحی یک فضاپیما هستند.»

بخش‌های مختلف توالت جدید ناسا

بخش‌های مختلف توالت جدید ناسا
Credit: NASA

طراحی پیشرفته‌ی این توالت فضایی، شامل یک قیف ادرار و صندلی است که برای راحتی جنسیت‌های گوناگون بهینه شده است. این دستگاه همچنین یک جداکننده‌ی دوپره‌ای تیتانیومی ساخته شده با چاپ سه‌بعدی دارد که یک جریان هوایی قوی ایجاد می‌کند تا نقش گرانش روی زمین را برای کشیدن ادرار و فضولات داشته باشد.

طراحی تیتانیوم همچنین نسبت به سیستم فعلی پیش‌تصفیه‌ی ادرار فضانوردان، که عمل جمع‌آوری و تصفیه‌ی ادرار پیش از پردازش و بازیافت به آب اصلاح‌شده را انجام می‌دهد، بهبود می‌یابد.

ارتفاع این توالت پیشرفته تقریبا ۷۱ سانتی‌متر (۲۸ اینچ) است که با توالت‌های فرنگی کوچک استفاده شده در خودروهای کاروانی قابل مقایسه است. این توالت همچنین به جای کلید روشن و خاموش که در مدل‌های فعلی ایستگاه وجود دارد، دارای یک سیستم آغاز خودکار است.

نمایی نزدیک از لوله‌ی ادرار توالت تازه‌ی ناسا

نمایی نزدیک از لوله‌ی ادرار توالت تازه‌ی ناسا
Credit: NASA

طی سه سال آینده، سیستم تازه در سرویس بهداشتی ایستگاه به طور مرتب توسط فضانوردان استفاده و آزمایش خواهد شد تا از کارکرد همه‌چیز طبق برنامه اطمینان حاصل شود. به گفته‌ی مقامات ناسا، پیش از پرتاب به فضا، این سیستم در محیط‌های شبیه‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایش شده است.

عکس کاور: نمایی از توالت جدید ناسا هنگام آزمایش در مرکز فضایی جانسون

Credit: NASA

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه