فضاپیمای اسیریس رکس ناسا عملیات ذخیره‌سازی نمونه‌ی بنو را آغاز می‌کند

۶ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از فرآیند ذخیره‌سازی نمونه‌ی سطح سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس ناسا

فضاپیمای اسیریس رکس آماده است تا امروز ۲۷ اکتبر (۶ آبان) نمونه‌ی زیادی را که هفته‌ی گذشته از سیارک بنو جمع‌آوری کرده بود برای محافظت در مسیر بازگشت به زمین، در کپسول بازگردانی قرار دهد.

در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) تیم مأموریت اسیریس رکس (OSIRIS-REx) تصاویری را دریافت کرد که نشان می‌داد سر بازوی جمع‌آوری نمونه بیش از حداقل تعیین شده که ۲ اونس (۶۰ گرم) بود، مواد سیارکی از سطح بنو (Bennu) جمع کرده است و البته به نظر می‌رسید که برخی از این ذرات به آرامی در حال فرار از سر این بازو که TAGSAM نام دارد، بودند.

یک درپوش مایلار (Mylar) روی بازوی TAGSAM به مواد سیارکی اجازه می‌دهد که به آسانی وارد آن شوند و باید پس از عبور ذرات بسته شود. اما طی عملیات نمونه‌برداری، سنگ‌های بزرگتری که از طریق این درپوش به داخل TAGSAM عبور نکرده‌اند، مانع بسته شدن آن شده‌اند و بدین ترتیب قطعاتی از نمونه به بیرون نشت می‌کند.

از آنجا که این نخستین رویداد جمع‌آوری نمونه از سطح بنو توسط اسیریس رکس بسیار موفقیت‌آمیز بوده است، اداره‌ی مأموریت‌های علمی ناسا با کمک تیم مأموریت تلاش می‌کند ذخیره‌سازی نمونه در کپسول بازگردانی (SRC) را که در ابتدا برای ۲ نوامبر (۱۲ آبان) برنامه‌ریزی شده بود، سرعت دهد تا جلوی از دست رفتن نمونه‌های بیشتر را بگیرد.

«دانته لورتا» (Dante Lauretta) پژوهشگر اصلی اسیریس رکس در دانشگاه آریزونا گفت: «فراوانی موادی که از سطح بنو جمع‌آوری کرده‌ایم، تصمیم‌گیری سریع‌تر برای ذخیره‌سازی نمونه را میسر کرده است. اکنون به طور شبانه‌روزی برای سرعت بخشیدن به انجام این کار تلاش می‌کنیم تا بتوانیم هر چه بیشتر از این نمونه‌ها برای بازگشت به زمین محافظت نماییم.»

بر خلاف دیگر مأموریت‌های فضاپیما، از جمله عملیات نمونه‌برداری که به طور خودکار و طی یک فرمان کلی انجام می‌شود، ذخیره‌ی نمونه در کپسول، به صورت مرحله‌به‌مرحله صورت می‌گیرد و نیاز به بررسی و نظارت تیم دارد. تیم دستورهای اولیه را برای آغاز ذخیره‌سازی به فضاپیما می‌فرستد و هنگامی که هر مرحله کامل شد، تصاویر و تله‌متری را به تیم ارسال می‌کند تا گام بعدی انجام شود.

با فاصله‌ی فعلی، رسیدن سیگنال‌ها بین اسیریس رکس و زمین حدود ۱۸٫۵ دقیقه طول می‌کشد و بنابراین ارتباط برای فرمان هر مرحله ۳۷ دقیقه زمان نیاز دارد. در طول مراحل این عملیات، تیم مأموریت به طور پیوسته ترازبندی بازوی TAGSAM را ارزیابی می‌کند تا اطمیان حاصل کند که این بازو به درستی در کپسول بازگردانی (SRC) قرار گرفته است.

یک مرحله‌ی تصویربرداری تازه هم برای مشاهده‌ی مواد در حال فرار از سر جمع‌کننده و بررسی اینکه هیچ ذره‌ای مانع روند جمع‌شدن نیست، به این فرآیند افزوده شده است. تیم مأموریت پیش‌بینی می‌کند که روند انباشت نمونه، چندین روز به طول می‌انجامد تا در نهایت کل نمونه برای سفر امن به فضاپیما ذخیره‌سازی شود.

«توماس زوربوچن» (Thomas Zurbuchen) دستیار علوم ناسا گفت: «من به کار شگفت‌انگیز تیم اسیریس رکس و مفوفقیت در این مرحله افتخار می‌کنم. این مأموریت موقعیت خوبی دارد و آن‌ها برای محافظت از این محموله‌ی گرانبها همه‌ی کارها را با یک برنامه‌ریزی سریع انجام داده‌اند.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فرآیند ذخیره‌سازی نمونه‌ی سطح سیارک بنو توسط فضاپیمای اسیریس رکس ناسا

Credit: NASA/University of Arizona, Tucson

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه