احتمال پرتاب موشک آرتمیس ۱ در روز جمعه وجود دارد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موشک و فضاپیمای مأموریت آرتمیس 1 بر سکوی پرتاب

ناسا همچنان روی مشکلی که امروز پرتاب موشک و فضاپیمای مأموریت آرتمیس ۱ را با تأخیر مواجه کرد، کار می‌کند تا ضمن تعیین علت آن، پنجره‌ی پرتاب بعدی را تعیین کند.

مشکل نشت سوخت هیدروژن در موتور یک خطر بالقوه محسوب می‌شود و این چیزی است که ناسا به خوبی از آن آگاه بود. به همین دلیل هم پس از طولانی شدن روند رفع مشکل، با اطمینان تصمیم به توقف عملیات پرتاب موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی گرفت.

این اولین باری است که این موضوع به‌صورت واقعی آشکار می‌شود و طی آن تیم پرتاب برای رساندن دمای یکی از چهار موتور RS-25 به سطح تعیین شده برای برخاست، با مشکل مواجه شد.

«مایک سارافین» (Mike Sarafin) مدیر مأموریت آرتمیس، گفت: «هنگامی که بارگیری سوخت را در مرحله‌ی اصلی و مرحله‌ی بالایی موشک انجام دادیم، نشت آغاز شد. در بررسی آمادگی پرواز، درباره‌ی نشت در موتور صحبت کرده بودیم و به‌خوبی می‌دانستیم که این یک خطر بالقوه برای پرتاب محسوب می‌شود.»

پیش از پرتاب، هیدروژن فوق سرد مایع در موتور چرخانده می شود تا با تغییر دما، آن را برای پرتاب آماده و از شوک حرارتی جلوگیری کند. سه موتور از چهار موتور طبق انتظار عمل می‌کردند، اما موتور شماره ۳ با نشت هیدروژن شرایط غیرعادی را تجربه کرد.

علاوه بر این مشکل، متخصصان مشکل دیگری را در دریچه‌ی هواگیری مخزن داخلی مشاهده کردند و به گفته‌ی سارافین، این مجموعه مشکلات باعث لغو عملیات امروز شد.

او با بیان اینکه ناسا هنوز تاریخ جدیدی را برای پرتاب موشک آرتمیس ۱ تعیین نکرده است، گفت: «قبل از هر چیز به تیم فرصت استراحت می‌دهیم و سپس فردا دوباره بازمی‌گردیم و آنچه را امروز آموختیم ارزیابی می‌کنیم تا با توجه به شرایط گزینه‌های موجود را پیش ببریم.»

اما علاوه بر مشکلات فنی، شرایط آب‌وهوایی هم در توقف مأموریت امروز نقش داشتند. در ابتدای پنجره‌ی پرتاب، عملیات به دلیل بارندگی متوقف بود و سپس در طول عملیات با خطر رعدوبرق همراه شد و باعث تأخیر حدود یک ساعته در عملیات سوخت‌رسانی شد.

«بیل نلسون» (Bill Nelson) مدیر ناسا هم با اشاره به اینکه توقف عملیات پرتاب، بخشی پیش‌بینی شده از مأموریت‌های فضایی است، گفت: «وقتی با یک عملیات پرخطر مانند پرواز فضایی سروکار دارید، باید همین کار را انجام دهید. با این کار ریسک را کم و تا حد ممکن مأموریت را ایمن می‌کنید.»

به گفته‌ی او چنین روندی برای آزمایش سیستم‌ها و برای اطمینان از ایمن بودن آن‌ها در زمان مأموریت آرتمیس ۲ که انسان را با خود به مدار ماه خواهد برد، ضروری است.

نلسون با اشاره به پرواز فضایی خود همراه با فضانورد «هوت گیبسون» (Hoot Gibson) در دهه‌های گذشته که عملیات پرتاب آن چهار بار متوقف شد، افزود: «با نگاهی به گذشته می‌بینیم که پس از پنجمین تلاش به مأموریتی عالی دست یافتیم. درصورتی که اگر هر یک از آن چهار تلاش متوقف نمی‌شد، ممکن نبود.»

طبق اعلام مایک سارافین، با وجود ادامه‌ی بررسی اطلاعات عملیات امروز، پنجره‌ی پرتاب روز جمعه هنوز یک گزینه‌ی احتمالی است. او گفت: «ما واقعا به زمان نیاز داریم تا به همه‌ی داده‌ها نگاه کنیم و گزینه‌های پیش رو را تعیین کنیم.»

پرتاب امروز تا حد زیادی به دلیل مشکل در یکی از چهار موتور موشک متوقف شد اما مقامات ناسا اعلام کردند که فکر نمی‌کنند مشکل به خود موتور مربوط باشد، بلکه اشکال در فرآیند تغذیه‌ی موتورها با هیدروژن مایع است که برای خنک کردن موشک استفاده می‌شود.

مدیران این مأموریت بعدازظهر روز سه‌شنبه (شامگاه سه‌شنبه به وقت تهران) برای ارزیابی مراحل بعدی و تعیین زمان تلاش‌های بعدی گفت‌وگو خواهند کرد. احتمال تعویق مأموریت به مدت بیشتری هم وجود دارد، از جمله در صورت نیاز به تعمیر اساسی‌تر، موشک به ساختمان مونتاژ بازخواهد گشت.

عکس کاور: موشک و فضاپیمای مأموریت آرتمیس ۱ بر سکوی پرتاب
Credit: NASA

منابع: NASA, CNNبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما