آخرین آزمایش آتش ایستای اَبَرموشک SLS ناسا با موفقیت انجام شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
آخرین آزمایش آتش داغ اَبَرموشک «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) ناسا

اَبَرموشک SLS ناسا که برای کاوش‌های ماه و مریخ آماده می‌شود، آخرین آزمایش آتش ایستای هر چهار موتور RS-25 خود را طی فرآیند «راه‌اندازی سبز» با موفقیت انجام داد.

هسته‌ی مرکزی آزمایش آتش ایستای موشک شامل مخازن هیدروژن مایع و اکسیژن مایع، چهار موتور RS-25 و رایانه‌ها، قطعات الکترونیکی و اَویونیک است که به عنوان مغز موشک عمل می‌کنند.

این آتش داغ که در ۱۸ مارس (۲۹ اسفند) ساعت ۱۶:۳۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۱:۰۷ به وقت تهران) انجام شد، آخرین آزمایش از مجموعه آزمایش‌های معروف به «راه‌اندازی سبز» (Green Run) بود. اصطلاح «سبز» به سخت‌افزارهای جدید و آزمایش نشده‌ای اشاره دارد که با هم کار می‌کنند تا موشک را روشن کنند. مفهوم «راه‌اندازی» هم با توجه به این گفته می‌شود که در این آزمایش‌ها برای نخستین بار همه‌ی اجزا به‌طور هم‌زمان عمل می‌کنند.

در این آزمایش، چهار موتور RS-25 به مدت ۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه روشن شدند و بدین ترتیب مرحله‌ی اصلی موشک ۷۰ متری SLS، در حالی که به پایه‌ی سکوی مرکز فضایی استنیس (Stennis) ناسا ثابت شده بود، ۷٫۱۱۷ مگانیوتن (۱٫۶ میلیون پوند) نیروی رانش ایجاد کرد. آزمایش داغ شامل بارگذاری ۲٫۶ میلیون لیتر (۷۳۳ هزار گالن) اکسیژن مایع و هیدروژن مایع در هنگام شمارش معکوس به همراه آتش‌زنی و روشن کردن موتورهاست.

موشک «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (Space Launch System) در حقیقت ابتدا برای پروژه‌ی آرتمیس ۱ (Artemis I) ناسا آماده می‌شود و پیش از این هم آزمایش‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. این برنامه نخستین سری از مأموریت‌های پیچیده‌تری است که مجموعه‌ی موشک SLS و فضاپیمای اوریون را به‌عنوان یک واحد یکپارچه، پیش از پروازهای سرنشین‌دار به ماه آزمایش می‌کند.

هرچند اسپیس‌ایکس هم برای توسعه‌ی سامانه‌ی پرتاب مخصوص خود با نام استارشیپ تلاش می‌کند اما SLS تنها موشکی است که می‌تواند فضاپیمای «اوریون» (Orion) را به همراه فضانوردان و تجهیزات به ماه بفرستد.

عکس کاور: نمایی از آخرین آزمایش آتش داغ اَبَرموشک «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) ناسا

Credit: NASA

منبع: SciTechDailyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما