ناسا فضانوردان نخستین مأموریت عملیاتی خصوصی به ایستگاه فضایی را تأیید کرد

۱۵ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فضانوردان مأموریت Ax-1 مشغول تمرین بی وزنی

پس از گذراندن دوره‌های آموزشی چند ماهه، ناسا و شرکای بین‌المللی آن، اعضای خدمه‌ی نخستین مأموریت فضانوردی خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را که توسط آکسیوم اسپیس انجام می‌شود، تأیید کردند.

نخستین مأموریت عملیاتی کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که توسط شرکت «آکسیوم اسپیس» (Axiom Space) برنامه‌ریزی شده و «مأموریت آکسیوم ۱» (Axiom Mission 1) یا Ax-1 نام دارد، قرار است چهارشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین ۱۴۰۱) از سکوی ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا و توسط موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس پرتاب شود. خدمه‌ی Ax-1 سوار بر کپسول تلاش دراگون سرنشین‌دار (کپسول کرو دراگون ایندیور) به ایستگاه فضایی می‌روند. پس از ۱۰ روز در مدار قرار داشتن، خدمه‌ی Ax-1 در سواحل فلوریدا به زمین بازخواهند گشت.

فضانوردان نخستین مأموریت آکسیوم اسپیس (اَکسیِم اسپیس) «مایکل لوپز-الگریا» (Michael López-Alegría)، «لری کانر» (Larry Connor)، «مارک پتی» (Mark Pathy) و «ایتان استیبه» (Eytan Stibbe) هستند. لوپز-الگریا که در اسپانیا به دنیا آمده و در کالیفرنیا بزرگ شده است، یک فضانورد پیشین ناسا بوده و در مأموریت Ax-1 به‌عنوان فرمانده خدمت خواهد کرد. کانر از دیتون اوهایو به‌عنوان خلبان حضور خواههد داشت و پتی از کانادا و استیبه از اسرائیل هم متخصصان این مأموریت خواهند بود. این چهار نفر قرار است پیش از بازگشت به زمین، هشت روز را در آزمایشگاه مداری زمین به انجام فعالیت‌های علمی، آموزشی و تجاری بگذرانند.

«فیل مک‌آلیستر» (Phil McAlister) مدیر پروازهای فضایی تجاری ناسا گفت: «این نقطه عطف مهم دیگری در تلاش‌های ما برای ایجاد اقتصاد مدار پایین زمین (LEO) است. برای این اعضای خدمه آکسیوم آرزوی سفرهای ایمن دارم و امیدوارم که زمان خود را در فضا سودمند و لذت‌بخش بگذرانند.»

جزئیات فعالیت‌های مأموریت پیشنهادی هنوز در دست بررسی است و پیش از پرواز تأیید خواهد شد. آکسیوم قبلا یک مجموعه‌ی تحقیقاتی ریزگرانشی را نشان داده بود که خدمه‌ی Ax-1 قصد دارند در مدار زمین با مشارکت سازمان‌های گوناگون انجام دهند. این پژوهش توسط آزمایشگاه ملی ISS آمریکا پشتیبانی می‌شود.

لوپز-الگریا گفت: «هدف خدمه‌ی Ax-1 این است که استانداردی را برای همه‌ی مأموریت‌های فضانوردی خصوصی آینده، از نظر آمادگی و حرفه‌ای بودن، تعیین کنند. من به‌عنوان فرمانده، به کاری که اعضای این مأموریت انجام در مسیر آمادگی سفر فضایی و فعالیت‌های معنادار در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام داده‌اند، افتخار می‌کنم و خوشحالم که می‌بینم آن‌ها همان استانداردهای ضروری همه‌ی فضانوردانی را که از زمان اعزام ۱ (Expedition 1) به این ایستگاه پرواز کرده‌اند، برآورده می‌کنند. Ax-1 بر حجم عظیمی از فعالیت‌های علمی و توسعه‌ای متمرکز است و ما اکنون مشتاقانه منتظر نهایی کردن این برنامه‌ی پرواز هستیم.»

فضانوردان مأموریت Ax-1

به ترتیب از چپ: لری کانر خلبان مأموریت، مایکل لوپز-الگریا فرمانده مأموریت، مارک پتی و ایتان استیبه
Credit: Axiom Space

خدمه‌ی Ax-1 از آگوست ۲۰۲۱ در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون و دیگر تأسیسات ناسا آموزش دیده‌اند تا با سیستم‌های ایستگاه، امکانات علمی و روندهای اضطراری آن آشنا شوند. خدمه همچنین با شرکای بین‌المللی ایستگاه فضایی ناسا در آژانس فضایی اروپا، و همچنین با پیمانکار پرتاب یعنی اسپیس‌ایکس در تأسیسات آن در هاوثورن کالیفرنیا و نقاط دیگر برای این مأموریت آموزش دیده‌اند.

تیم‌های عملیاتی ناسا و مأموریت آکسیوم در ماه دسامبر شبیه‌سازی‌های مشترکی را برای آشنایی با مراحل دینامیکی پرواز فضانوردان خصوصی به و از ایستگاه فضایی آغاز کردند. این شبیه‌سازی‌های مشترک برای آماده‌سازی برای پرتاب ادامه خواهد یافت.

ناسا همچنان به پیشروی سریع و تلاش‌های خود برای ایجاد یک اقتصاد قوی در مدار پایین زمین ادامه می‌دهد. این آژانس اخیرا از انتخاب آکسیوم اسپیس برای آغاز مذاکرات دومین مأموریت فضانوردی خصوصی خبر داد. این آژانس همچنین شرکت‌هایی را برای توسعه‌ی طراحی ایستگاه‌های فضایی و دیگر مقاصد تجاری در مدار پایین زمین برگزید.

پیش از این همکاری‌های تازه، ناسا در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ آکسیوم اسپیس را برای طراحی و توسعه‌ی ماژول‌های تجاری برای اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب کرد. آکسیوم اخیرا بررسی طراحی اولیه‌ی دو ماژول و همچنین بررسی طراحی حیاتی ساختار اولیه‌ی ماژول‌ها را با مشارکت ناسا تکمیل کرده است. سخت‌افزار پرواز برای نخستین ماژول آکسیوم هم‌اکنون در حال ساخت است.

برای بیش از ۲۱ سال، ناسا از حضور پیوسته‌ی انسان در مدار پایین زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی پشتیبانی کرده است. اکنون هدف این آژانس ایجاد یک بازار قوی و تجاری در مدار پایین زمین با همکاری بخش خصوصی صنعت است که ناسا یکی از مشتریان بالقوه‌ی آن به‌شمار می‌رود.

این استراتژی خدمات لازم دولت را با هزینه‌ای کمتر تأمین می‌کند و آژانس را قادر می‌سازد تا بر مأموریت‌های آرتمیس خود به ماه برای آماده‌سازی سفر به مریخ تمرکز کند و در عین حال همچنان به استفاده از مدار پایین زمین به‌عنوان محل آموزش و آزمایش برای مأموریت‌های اعماق فضا ادامه دهد.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت Ax-1 مشغول تمرین بی‌وزنی
Credit: Axiom Space

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه