خطر زباله‌های فضایی راهپیمایی فضایی ناسا را به تعویق انداخت

۱۰ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سنسور تشخیص زباله‌های فضایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

ساعاتی پیش، ناسا پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر تهدید احتمالی ایمنی فضانوردان توسط برخی از زباله‌های فضایی نزدیک، راهپیمایی فضایی را که قرار بود امروز در بیرون از ایستگاه مداری بین‌المللی انجام شود، به تعویق انداخت.

هنوز مشخص نیست که این زباله‌ها از کجا می‌آیند اما این تأخیر حدود دو هفته پس از آن رخ می‌دهد که روسیه یکی از ماهواره‌های خود را در مدار منفجر کرد و هزاران قطعه‌ی خطرناک ایجاد کرد که ایستگاه فضایی بین‌المللی را تهدید می‌کند.

«کایلا بارون» (Kayla Barron) و «توماس مارش‌برن» (Thomas Marshburn) فضانوردان ناسا آماده بودند تا امروز حدود ساعت ۰۷:۱۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۴۰ به وقت تهران) با پوشیدن لباس فضایی، محدوده‌ی داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کنند تا آنتن بیرونی ایستگاه را جایگزین کنند. در صورت انجام، این پنجمین راهپیمایی فضایی برای مارشبرن و نخستین تجربه برای بارون محسوب می‌شد.

پیش از اینکه آن‌ها بتوانند وارد قفل هوا شوند، پرسنل ناسا در تیم کنترل مأموریت، راهپیمایی فضایی را متوقف کردند. «مارک وانده هی» (Mark Vande Hei) دیگر فضانورد ساکن در ایتسگاه به پایگاه کنترل مأموریت گفت: «این زندگی واقعی است، گاهی شرایط این‌گونه پیش می‌رود و من واقعا خوشحالم که شما همکاران مراقب ایمنی ما هستید.»

ناسا هم درباره‌ی لغو این عملیات اعلام کرد که زمان کافی برای ارزیابی صحیح خطر ایجاد شده برای فضانوردان توسط زباله‌های فضایی وجود ندارد و بنابراین آژانس تصمیم گرفت تا این فعالیت برون‌ایستگاهی را تا اطلاع بعدی به تعویق بیندازد.

این دومین بار در دو هفته‌ی گذشته است که زباله‌های فضایی برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی را تغییر می‌دهند. در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) فضانوردان داخلی ایستگاه زودتر از معمول توسط پایگاه زمینی بیدار شدند زیرا پس از انجام آزمایش موشک ضد ماهواره (ASAT) توسط روسیه، به آن‌ها گفته شد که در محل خود پناه بگیرند.

روسیه با استفاده از نوعی موشک جنبشی، یکی از ماهواره‌های خود را منفجر و حداقل ۱۷۰۰ قطعه زباله‌ی فضایی قابل ردیابی و هزاران قطعه‌ی کوچک‌تر ایجاد کرد که قابل ردیابی نیستند. با توجه به اینکه این ماهواره نسبتا نزدیک به ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال گردش بود، ابری از زباله‌های فضایی به‌صورت دوره‌ای از نزدیکی این آزمایشگاه مداری زمین عبور کرد.

ناسا اعلام نکرد که آیا زباله‌های فضایی که راهپیمایی فضایی امروز را به تعویق انداخته‌اند، مربوط به همان آزمایش ماهواره است یا خیر، اما در عین حال از گفته‌های آژانس این‌طور برداشت می‌شود که این تأخیر اثر زیادی بر فعالیت‌های ایستگاه نخواهد داشت و «زمان‌بندی و عملیات فعلی ایستگاه فضایی به آسانی می‌تواند تأخیر روی داده در این راهپیمایی فضایی را برطرف کنند.»

گفتنی است در ماه‌های گذشته هم برخورد یک زباله‌ی فضایی کوچک به بازوی ایستگاه فضایی بین‌المللی آسیب زده بود و خطر زباله‌های فضایی روزبه‌روز به یک نگرانی جدی‌تر برای سلامت فضانوردان در مدار زمین تبدیل می‌شود.

عکس کاور: حسگر تشخیص زباله‌های فضایی (SDS) در بخش بیرونی ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: iGoal Animation/NASA

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه