فضانوردان مأموریت کرو-۲ اسپیس‌ایکس برای بازگشت به زمین آماده می‌شوند

۱۶ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کپسول سرنشین‌دار اندور دراگون اسپیس‌ایکس در مأموریت کرو-2

در حالی که ابتدا قرار بود فضانوردان از زمین راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند، حالا تأخیر چندباره‌ی برنامه باعث شد تا ناسا تغییری در زمان‌بندی مأموریت‌ها ایجاد کند و اکنون نخست فضانوردان مأموریت کرو-۲ ساکن در ایستگاه به زمین بازمی‌گردند.

مأموریت کرو-۲ (Crew-2) اسپیس‌ایکس طبق برنامه‌ریزی قرار است ساعت ۱۳:۰۵ منطقه‌ی زمانی شرقی روز ۷ نوامبر (۱۶ آبان ساعت ۲۰:۳۵ به وقت تهران) از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شود و ۰۷:۱۴ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۴:۴۴ به وقت تهران) روز ۸ نوامبر (۱۷ نوامبر) در سواحل فلوریدا به زمین برسد.

با بازگشت کپسول کرو-۲ دراگون اسپیس‌ایکس، ۱۹۹ روز مأموریت «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough) و «مگان مک‌آرتور» (Megan McArthur) فضانوردان ناسا به همراه «آکیهیکو هوشیده» (Aki Hoshide) فضانورد آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن و «توماس پسکی» (Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا در ایستگاه فضایی پایان می‌یابد.

علاوه بر فضانوردان، فضاپیمای اسپیس‌ایکس ۲۴۰ کیلوگرم تجهیزات و آزمایش‌های علمی انجام شده را به زمین بازمی‌گرداند. جدایش این کپسول دراگون که به احترام یکی از شاتل‌های فضایی، «اندور» (Endeavor) نام گرفته است به‌طور خودکار انجام خواهد شد و سپس یک مانور گردش پیرامون ایستگاه را برای عکس‌برداری از آن انجام می‌دهد.

پس از پایان مانور، کپسول سرنشین‌دار دراگون برای فرود در یکی از هفت منطقه‌ی احتمالی فرود در اقیانوس اطلس در خلیج مکزیک آماده می‌شود. پیش از بازگشت کرو-۲ و با درنظر گرفتن شرایط آب‌وهوایی و عملیات بازیابی، تیم‌های ناسا و اسپیس‌ایکس از هفت محدوده‌ی درنظر گرفته شده برای فرود، یکی را به‌عنوان اصلی و یکی را به‌عنوان پشتیبان انتخاب خواهند کرد. همچنین در صورتی که شرایط آب‌وهوایی برای برنامه‌ریزی اولیه مطلوب نباشد، ناسا و اسپیس‌ایکس یک فرصت پشتیبان دیگر هم در ۸ نوامبر در اختیار خواهند داشت.

پیش از این قرار بود ابتدا مأموریت کرو-۳ به فضا پرتاب شود و سپس مأموریت کرو-۲ بازگردد اما تأخیر چند باره در مأموریت به دلیل شرایط آب‌وهوایی و سپس مشکل پزشکی یکی از خدمه باعث شد تا ناسا برنامه‌ی این دو مأموریت را تغییر دهد.

پرتاب کپسول سرنشین‌دار کرو-۳ دراگون سوار بر موشک فالکون ۹ از مجتمع پرتاب ۳۹A مرکز فضایی کندی، هم‌اکنون برای ساعت ۲۱:۰۳ منطقه‌ی زمانی شرقی چهارشنبه ۱۰ نوامبر (پنج‌شنبه ۱۹ آبان ساعت ۰۴:۳۳ در ایران) برنامه‌ریزی شده است تا حدود یک روز بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی بپیوندد.

کرو-۲ که با گذر از یک خطر به ایستگاه فضای رسید، دومین مأموریت عملیاتی از شش مأموریت سرنشین‌دار مشترک ناسا و اسپیس‌ایکس است و به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی سرنشین‌دار تجاری این آژانس فضایی انجام می‌شود.

عکس کاور: کپسول سرنشین‌دار اندور دراگون در مأموریت کرو-۲ ناسا و اسپیس‌ایکس
Credit: NASA

منبع: SciTechDaily

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه