۱۰ وسیله که در دوران شیردهی به آن‌ها نیاز دارید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
معرفی وسیله‌های دوران شیردهی

دوران شیردهی یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی یک کودک است و چالش‌های مختلفی را برای والدین و به‌خصوص مادران به‌وجود می‌آورد. اگر نوزاد زیر دو سال دارید یا به‌زودی صاحب فرزند می‌شوید، این مقاله برای شماست. در ادامه، وسیله‌های دوران شیردهی را به شما معرفی می‌کنیم، که هم راحتی و سلامت والدین و هم نوزادان را افزایش می‌دهند. ممکن است تعدادی از این وسایل «مانند بالش شیردهی» برای شما ناآشنا باشند، درصورتی که استفاده از آن‌ها،‌ لحظه‌های بهتری را برای شما می‌سازند.

۱. شیشه شیر

یکی از مهم‌ترین و آشناترین وسیله‌های دوران شیردهی، شیشه شیر است. چه فرزندتان از شیر مادر تغذیه کند و چه از شیر خشک، به هر حال به شیشه شیر نیاز پیدا می‌کنید. این وسیله به شما این امکان را می‌دهد که شیر مادر را برای چند ساعت ذخیره و نگهداری کنید. اگر شاغل هستید یا به هر دلیلی نمی‌توانید همیشه پیش فرزندتان باشید، داشتن یک شیشه شیر، کارتان را راحت‌تر می‌کند.

همچنین درصورتی که از شیر خشک استفاده می‌کنید، این وسیله به خاطر سایز و طراحی‌ای شبیه به سینه‌ی مادر، بهترین انتخاب است. علاوه بر آن، با استفاده از شیشه شیر، می‌توانید میزان تغذیه‌ی کودک خود را با دقت بالایی کنترل کنید. از آن‌جایی که این وسیله برای تغذیه‌ی کودک استفاده می‌شود، بالا بودن کیفیت آن اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل باید در هنگام خرید، به استانداردهای لازم توجه کافی داشته باشید.

۲. محافظ سینه

اگر تجربه شیر دادن به نوزاد را داشته باشید، می‌دانید که نوک سینه در دوران شیردهی می‌تواند ملتهب یا زخم شود. گاهی اوقات نوزاد، سینه را به دندان می‌گیرد و گاهی شست‌وشوی زیاد سینه برای رعایت بهداشت، می‌توانند دلیل این موضوع باشد. محافظ سینه یکی از وسیله‌های دوران شیردهی است که این مشکل را برای شما حل می‌کند.

با استفاده از این محافظ که به آن رابط سینه نیز می‌گویند، می‌توانید از زخم شدن سینه جلوگیری کنید. همچنین از آن‌جایی که نوزاد سینه‌ی مادر را به صورت مستقیم نمی‌مکد، دیگر نیازی به شست‌وشوی مداوم نیست، و فقط باید محافظ سینه را به‌خوبی تمیز کنید.

۳. شیردوش

شیردوش از مهم‌ترین وسیله‌های دوران شیردهی

اگر شما هم شاغل هستید یا به هر دلیلی، نیاز به ذخیره‌ و نگهداری شیر دارید، تا زمانی که در دسترس نیستید نیز، فرزندتان بتواند از شیر مادر تغذیه کند؛ شیردوش یکی از ضروری‌ترین وسیله‌های دوران شیردهی برای شما است.

با استفاده از این وسیله می‌توانید شیر را از سینه‌ی مادر پمپاژ و داخل ظرف مورد نظرتان بریزید. با توجه به مقدار استفاده و بودجه‌ای که دارید، می‌توانید شیردوش‌ مورد نیاز خود را انتخاب کنید. فراموش نکنید که کیفیت مواد استفاده‌شده در ساخت محصول را حتما در نظر بگیرید.

۴. فدر غذاخوری

نوزادان تقریبا بعد از ۶ ماهگی می‌توانند در کنار شیر خشک یا شیر مادر، غذای کمکی نیز بخورند. فدر غذاخوری یک وسیله‌ی کوچک است که این کار را برای شما راحت‌تر می‌کند. از آن‌جایی که فدر شبیه سینه‌ی مادر و پستانک طراحی شده است، نوزاد به‌راحتی آن را قبول می‌کند.

با استفاده از این وسیله، می‌توانید غذاهای مختلف را به فرزند خود بدهید و دیگران نگران خفگی و گیر کردن غذا در گلویشان نباشید. تنها کافی است مقدار مناسبی از خوراکی مورد نظرتان را به‌صورت له‌شده یا کاملا ریز در داخل آن بریزید و سپس در دهان نوزاد بگذارید. هنگام خرید فدر غذاخوری، از باکیفیت بودن جنس آن اطمینان حاصل کنید.

۵. بالش شیردهی

بالش شیردهی یک وسیله‌ی مهم و کارآمد برای دوران شیردهی است. این بالش، به والدین کمک می‌کند تا در هنگام شیر دادن به نوزاد، هم برای نوزاد و هم برای خودشان، شرایط راحت‌تری را به وجود بیاورند. این بالش، از کمر و گردن والدین مراقبت می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون احساس خستگی، کمردرد و گردن‌درد، برای مدت طولانی‌تری به فرزند خود شیر دهند.

همچنین استفاده از این بالش باعث می‌شود که نوزاد نیز در موقعیت درستی قرار بگیرد؛ و مانع از رفلاکس شیر شود. از آن‌جایی که پوست نوزاد بسیار حساس است و بالش شیردهی نیز با بدن او در تماس است، در هنگام خرید باید به جنس آن توجه کنید تا باعث حساسیت نشود.

۶. کاور شیردهی

گاهی نیاز است که در مهمانی یا بیرون از خانه، در حضور دیگران به کودک خود شیر دهید. این کار ممکن است برای شما سخت باشد، به‌خصوص اگر در جمع شلوغی باشید. کاور شیردهی، یک وسیله‌ی کاربردی است که در این مواقع به کمک شما می‌آید. این کاور با پوشاندن بدن، حریم شخصی مناسبی را در مکان‌های عمومی برای شما می‌سازد.

۷. پستانک

پستانک برای دوران شیردهی

باوجود این‌که از پستانک نمی‌توانید در فرایند شیردهی و تغذیه‌ی کودک استفاده کنید، اما یکی از وسایلی است که راحتی و آسایش بیشتری را برای والدین فراهم می‌کند. از آن‌جایی که طراحی این محصول، شبیه به سینه‌ی مادر است، نوزدان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنند و باعث آرام شدن آن‌ها می‌شود.

فراموش نکنید که:

  • استفاده‌ی زیاد از این وسیله و به مدت طولانی،‌ می‌تواند باعث وابسته شدن کودک به پستانک شود و بهتر است تنها در ۶ ماه اول، گاهی از آن استفاده شود.
  • پستانک جایگزین مناسبی برای شیر مادر نیست، بنابراین در صورتی که فرزند شما گرسنه است، به هیچ عنوان از پستانک استفاده نکنید، زیرا تاثیری در سیر شدن او ندارد.
  • هنگامی که کودکتان بی‌قراری می‌کند، در قدم اول با در آغوش گرفتن و نوازش او را آرام کنید و در صورت ادامه یافتن، از پستانک استفاده کنید.

۸. پد سینه

ترشح شیر یکی از مشکلات مادران در این دوره است و گاهی آن‌قدر زیاد است،‌ که باعث کثیف شدن لباس مادر می‌شود. استفاده از پد سینه، راه‌حل کاربردی و ساده‌ای برای این مسئله است. این پدها به‌راحتی ترشحات را جذب می‌کنند و مانع از مرطوب شدن لباس زنان می‌شوند. برخی از این پدها یک‌بار مصرف هستند و استفاده از آن‌ها بی‌دردسرتر است، و برخی از آن‌ها قابل شست‌وشو‌ و به‌صرفه‌تر‌اند و می‌توانید بارها از آن‌ها استفاده کنید.

۹. گرم‌کن شیشه شیر

گرم‌کن شیشه شیر، جایگزین روش‌های سنتی گرم کردن شیر است، که می‌تواند سرعت و راحتی کار والدین را افزایش دهد. این وسیله معمولا به شکلی طراحی شده است، که به طور یکنواخت و سریع شیشه‌های شیر را گرم می‌کند؛ بنابراین دیگر نیازی به انتظار طولانی برای گرم شدن شیر ندارید. علاوه بر آن، گرم‌کن شیشه شیر معمولا دارای گزینه‌ی تنظیم دما است، که به والدین اجازه می‌دهد تا دمای مناسب را برای تغذیه‌ی فرزند خود انتخاب کنند. اگر شاغل هستید و وقت کمی دارید، یا راحتی برایتان اولویت بالایی دارد،‌ این وسیله می‌تواند به شما کمک کند.

۱۰. استریل‌کننده‌ی شیشه شیر

همان‌طور که می‌دانید، حفظ تمیزی و بهداشت شیشه شیر، یکی از مهم‌ترین کارهاست؛ زیرا در صورت بی‌توجهی به آن، ممکن است نوزاد به بیماری مبتلا شود.

استریل‌کننده شیشه شیر یکی از وسایل دوران شیردهی است، که به والدین کمک می‌کند تا شیشه‌های شیر را به طور کامل استریل کرده و از عفونت‌ها و باکتری‌های ممکن جلوگیری کنند. با استفاده از این وسیله، می‌توانید مطمئن باشید که شیشه‌ی شیر، آماده‌ی استفاده برای تغذیه‌ی نوزاد شما است.

علاوه بر آن، استریل‌کننده معمولاً دارای قابلیت‌هایی مانند تنظیم زمان و دمای استریل‌سازی است، که به والدین اجازه می‌دهد به طور دقیق تنظیمات مورد نیاز خود را انتخاب کنند. همچنین بعضی از آن‌ها می‌توانند به‌طور همزمان چند شیشه را کاملا تمیز کنند.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما