ایلان ماسک سرمایه‌گذاری در شرکت رقیب خود را بررسی می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ماسک Synchron

شرکت نورالینک که توسط ایلان ماسک تأسیس شد، از سال ۲۰۱۶ روی موضوع کاشت تراشه مغزی کار می‌کند. این شرکت پیش‌تر از پیشرفت خود در این موضوع خبر داد و حتی ویدیویی را نیز از یک میمون ماکاک به نام پاجر منتشر کرد که با ذهن خود بازی ویدیویی Pong را انجام می‌داد، اما هنوز این شرکت پروژه‌ی کاشت تراشه مغزی را روی انسان‌ها آغاز نکرده است. اکنون، طبق گزارش رویترز، ماسک در هفته‌های اخیر با شرکت رقیب نورالینک یعنی Synchron تماس گرفته تا درباره سرمایه‌گذاری احتمالی با آن‌ها صحبت کند.

هنوز مشخص نیست که ماسک چه پیشنهادی به آن‌ها داده است. اینکه آیا او قصد همکاری دارد یا روی این پروژه به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کند فعلا معلوم نیست، زیرا هیچ یک از مسئولان این شرکت نسبت به این خبر واکنشی نشان ندادند. گزارش رویترز نیز همچنین می‌گوید که این قضیه قطعی نیست و Synchron هنوز تصمیم نگرفته که پیشنهاد ماسک را بپذیرد یا خیر.

شرکت نورالینک سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ به دنبال گرفتن تأییدیه‌های لازم برای انجام آزمایشات انسانی است. در ژانویه سال جاری، این شرکت شروع به جستجوی مدیر کارآزمایی بالینی کرد که بر آزمایش کاشت تراشه مغزی خود بر روی انسان نظارت کند. با این حال، هنوز این اتفاق نیفتاده و FDA هنوز فاش نکرده که شرکت نورالینک تا چه اندازه در روند انجام این آزمایش مصمم است.

ماسک Synchron

اما رقیب نورالینک یعنی شرکت Synchron در ماه جولای اولین کاشت تراشه روی یک بیمار آمریکایی را انجام داده‌ است. در واقع این شرکت توانست تراشه مغزی خود را روی یک بیمار آمریکایی دارای مشکلاتی در توانایی حرکت کردن و صحبت کردن مورد استفاده قرار دهد تا وی بتواند تنها با فکر کردن صفحات وب‌ را مرور کند. این شرکت پیش از آن همچنین، تراشه‌ی خود را روی چهار بیمار در استرالیا کاشته بود و ظاهرا بعد از استفاده از این فناوری، آنها هیچ گونه عارضه خاصی نداشتند. آن‌ها می‌توانستند به لطف این تراشه‌ی کاشته شده، پیام‌ بفرستند و خرید آنلاین انجام دهند.

همانند شرکت نورالینک، شرکت Synchron نیز امیدوار است که به افراد دارای محدودیت حرکتی توانایی کنترل دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها را با استفاده ذهن خود بدهد. از این طریق آن‌ها می‌توانند برخی از کارهای شخصی مانند چک کردن ایمیل و پیام فرستادن را به تنهایی انجام دهند.

البته باید اشاره کنیم که ماسک در گذشته نیز با سایر رقبای نورالینک گفتگوهایی کرده است. رویترز می‌گوید که او در سال ۲۰۲۰ با شرکت توسعه‌دهنده‌ی تراشه‌های مغزی Paradromics مذاکراتی انجام داد، اما این مذاکرات در نهایت راه به جایی پیدا نکرد.

منبع: Engadgetبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما