۶ اتفاق فیلم «آواتار: راه آب» که آن را از نسخه‌ی اصلی هیجان‌انگیزتر می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
آواتار: راه آب

از اولین سفر به دنیای پاندورا ۱۳ سال گذشته، اما آنچه که هم اکنون در رابطه با فیلم جدید «آواتار: راه آب» به گوش می‌رسد، باعث شده که فکر کنیم فیلم جدید کامرون، هیجان انگیزتر از فیلم اصلی خواهد بود.

دنباله‌ی دوم آواتار که دست اندرکاران فیلم یک دهه برای تهیه کردنش زمان داشتند، باید در نوع خود فیلمی بی‌نظیر و تکان دهنده باشد، زیرا تاکنون سطح توقعات بینندگان در رابطه با این فیلم به شدت افزایش پیدا کرده و لذا این فیلم باید داستان‌های متنوع‌تر و هیجان انگیزتری را برای جلب نظر مثبت مخاطبان در خودش جای دهد.

«آواتار» یعنی همان فیلمی که توانست به الگویی برای فیلم‌های علمی-تخیلی مدرن تبدیل شود، از سال ۲۰۰۹ تاکنون به عنوان فیلمی پیشگامانه در نظر گرفته می‌شود که به مضامین و موضوعات مهمی نظیر مسائل زیست محیطی و انسانیت پرداخته و به همین دلیل توانست توجه مخاطبان را جلب نماید. با اینکه فیلم اصلی توانست به الگویی برای فیلم‌سازی قرن بیست و یکم تبدیل شود، اما آنچه که در مورد «آواتار ۲» به گوش می‌رسد نشان می‌دهد که داستانی بسیار بزرگ‌تر و عجیب‌تر از آن چیزی که تصورش را می‌کنید در راه است.

جیمز کامرون در سال ۲۰۰۶ عنوان کرد که اگر اولین فیلم آواتار موفق شود، کار بر روی دنباله‌های آن را آغاز خواهد کرد. پس از اینکه فیلم «آواتار» رکوردهای باکس آفیس را شکست و فراتر از آنچه که بسیاری از مردم آن زمان توقع داشتند پیش رفت، کار بر روی دنباله‌های بعدی آغاز شد و قطعا «آواتار ۲» اولین دنباله از این مجموعه به حساب می‌آید. قرار بود که این فیلم در طول سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اکران شود، اما در سال ۲۰۲۲ اولین تریلر این دنباله منتشر گردید. این دنباله که «آواتار راه آب» نام دارد قرار است در دسامبر ۲۰۲۲ اکران شود و گویا داستان ناوی‌ها را پس از درگیری آن‌ها با RDA روایت خواهد کرد.

با توجه به اینکه در فیلم قبلی بازیگران پرستارهای به ایفای نقش پرداخته‌اند و از تصاویری نفس‌گیر و فناوری‌ای باورنکردنی برای ایجاد دنیای بیگانه‌ی پاندورا استفاده شده، جیمز کامرون باید برای خلق دنباله‌ای ارزشمند و مهیج‌تر، پا را فراتر بگذارد و به چیزی ورای آنچه که در فیلم قبلی به تصویر کشیده شد فکر کند. فیلم «آواتار: راه آب» که توسط یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان دنیای هالیوود در حال ساخته شدن است. یعنی همان کارگردانی که فیلم‌هایی مانند «بیگانه»، «ترمیناتور» و «تایتانیک» را ساخته، قطعا به یکی از جاه طلبانه‌ترین فیلم‌های این کارگردان بدل خواهد شد. این فیلم به واسطه‌ی تکنولوژی مدرن فیلم‌سازی، گروه بازیگران با استعدادی که روز به روز در حال بیشتر شدن هستند و داستان‌های زیادی که برای گفتن دارد، قطعا می‌تواند مخاطبان را شگفت‌زده کند.

سیگورنی ویور در نقش کری در فیلم «آواتار ۲: راه آب»

آواتار: راه آب

شاید یکی از نمادین‌ترین بازیگرانی که در فیلم‌های علمی-تخیلی زیادی به ایفای نقش پرداخته، سیگورنی ویور باشد. پس از اینکه این بازیگر توانست در سایر فیلم‌های علمی-تخیلی جیمز کامرون خوش بدرخشد، بسیاری از مخاطبان امیدوار بودند که ویور زنده باشد و دوباره برای ایفای نقش در آواتار ۲ به این دنباله بازگردد. قطعا کاراکتر او به گونه‌ای است که می‌تواند داستان‌های هیجان انگیز فیلم «آواتار: راه آب» را بیشتر کند و مخاطبین بیشتری را به سمت این دنباله جذب نماید.

در فیلم «آواتار»، سیگورنی ویور در ابتدا نقش دکتر گریس آگوستین، بیگانه شناس مشهوری را ایفا می‌کرد که یکی از مغزهای متفکر پشت برنامه‌ی آواتار به حساب می‌آمد. خاطرات او که پس از برداشتن جراحات مهلک جان خود را از دست داد و قادر نبود از طریق درخت ارواح به بدن آواتار خود بازگردد، توسط اکوسیستم به هم پیوسته پاندورا جمع‌آوری شد و بعدها برای متحد کردن سیاره در برابر RDA مورد استفاده قرار گرفت. پس از اینکه قرار شد دنباله‌ی دوم این فیلم ساخته شود، بسیاری بر این باور بودند که سیگورنی ویور در نقش دکتر آگوستین به «آواتار ۲» بازخواهد گشت.

با این حال، مشخص شد که این بار او نقش یک ناوی به نام کری، دختر خوانده‌ی قهرمان‌های داستان، جیک سالی و نیتیری را بازی خواهد کرد. قطعا انتخاب او برای این نقش باعث شده که تماشاگران به شدت گیج شوند زیرا آن‌ها نمی‌دانند که کری چه نقشی را در این فیلم بر عهده خواهد داشت و آیا دکتر آگوستین همچنان به گونه‌ای به دنباله‌ی دوم بازخواهد گشت یا خیر. صرف نظر از این امر، بازیگر با استعدادی مانند سیگورنی ویور که پس از حضورش در فیلم «شکارچیان ارواح: افتر لایف» دوباره به ژانر علمی تخیلی بازگشته، قطعا می‌تواند در درخشش میراث پاندورا نقش پررنگی را ایفا نماید.

کواریچ با بازی استفان لانگ قرار است در نقش یک ناوی بازگردد

آواتار: راه آب

قطعا شخصیت منفی یک فیلم باید شخصیتی منحصربه‌فرد باشد و استیون لانگ توانست در فیلم «آواتر» به مردی تبدیل شود که همه در نقش سرهنگ مایلز کواریچ از او متنفر بودند. برخلاف سیگورنی ویور که قرار است در قالب یک کاراکتر جدید به فیلم بازگردد، گویا کواریچ می‌خواهد کار ناتمام خود را به پایان برساند و راه جدیدی برای ادامه راه خود در پاندورا بیابد. در حالی که این اتفاق آن هم در فیلم‌های جیمز کامرون آن‌قدرها عجیب به نظر نمی‌رسد، اما هنوز سوالاتی در این خصوص مطرح می‌شود که چگونه قرار است کاراکتری که ظاهرا مرده دوباره به این فیلم بازگردد.

فرمانده امنیتی RDA در پاندورا، سرهنگ مایلز کواریچ، با حمله به قبیله اماتیکایا، درگیری بین قبایل را تشدید کرد. در واقع این کاراکتر که لانگ به ایفای نقشش پرداخته در تلاش برای تفرقه افکندن در بین ناوی‌های پاندورا و در هنگام حمله به درخت ارواح با اصابت تیر کشته شد. با این حال، به لطف برنامه‌ی آواتار، کواریچ دوباره احیا گردید آن هم در قالب یک آواتار خالی که خاطرات انسانی کواریچ در مغزش کاشته شده بودند. اکنون سرهنگ کواریچ و نیروهای RDA برای جنگ دیگری در پاندورا آماده می‌شوند زیرا هم اکنون مستعمره و مرکز تسلیحاتی جدیدی دارند و می‌توانند برای جنگ بعدی آماده شوند.

RDA با سلاح‌های بیشتر و سربازهای آواتار بازمی‌گردد

آواتار: راه آب

استفاده‌ی بیش از حد از فناوری مدت‌هاست که به یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های «آواتار» تبدیل شده است. هر چند که سلاح‌های فوق‌العاده قدرتمند RDA، سلاح‌هایی تخیلی هستند و ریشه در واقعیت ندارند اما فناوری نشان داده شده در این فیلم به اندازه دنیای بیگانه پاندورا و کاراکترهای خاص و بی‌نظیرش جذابیت دارند و به چشم بینندگان خوش می‌آیند. از آنجایی که مشخص شده ساکنان پاندورا از توانایی‌های بسیار بیشتری نسبت به آنچه RDA تصور می‌کرده برخوردار هستند، تصور اینکه RDA برای جبران خسارت‌های قبلی خود دست به انجام چه کارهایی خواهد زد نه تنها هیجان انگیز خواهد بود بلکه در نوع خود ترسناک به حساب خواهد آمد.

با وجود ابتانیوم و منابع بی‌شمار پاندورا که ارزشمندترین منابع جهان به شمار می‌آیند، RDA برای رسیدن به این منابع، انسان‌های زیادی را به خطر خواهد انداخت. در مصاحبه‌ای که با جان لاندو، تهیه کننده‌ی این فیلم انجام شد او بیان کرد که این ارتش با ناوگانی به مراتب مسلح‌تر به پاندورا باز خواهند گشت تا دارایی ارزشمندی را که از دست داده بودند باز پس بگیرند. دنباله‌ی «آواتار: راه آب» که به روایت داستان یک مستعمره جدید به نام بریجهد و یک کارخانه چاپ سه بعدی شوم می‌پردازد که آینده سیاره‌ی ما را تهدید می‌کند، قطعا نبردهای بیشتر و مهیج‌تری را در خود خواهد داشت و در آن شاهد سکانس‌های عجیب‌تر و هیجان انگیزتری خواهیم بود.

رونال با بازی کیت وینسلت یک قهرمان اکشن است

آواتار: راه آب

در آواتار ۲، کیت وینسلت پس از دو دهه دوباره با کامرون همکاری می‌کند. او که در فیلم «تایتانیک» جیمز کامرون در نقش رز ظاهر شده بود، برای اولین بار در سیاره‌ی پاندورا در نقش یک ناوی به ایفای نقش خواهد پرداخت. این فیلم که در آن قرار است بازیگران پرستارهای به ایفای نقش بپردازند قرار است همان‌طور که کامرون انتظار دارد به دنباله‌ای تبدیل شود که حتی از فیلم اول هم بیشتر بدرخشد و با توجه به این امر که این کارگردان ۱۳ سال است که بر روی داستان فیلم کار می‌کند چنین چیزی دور از ذهن نیست.

در فیلم «آواتار: راه آب»، وینسلت نقش رونال را بازی می‌کند، یک رهبر وفادار و نترس که یکی از قبیله‌های ناوی را هدایت می‌کند. او برای خانواده و خانه‌اش ارزش قائل است و اگر لازم باشد تا پای جان برای آینده پاندورا و مردم قبیله متکاینا خواهد جنگید. فیلم «آواتار: راه آب» که به عنوان یک فیلم تماما اکشن توصیف می‌شود، این پتانسیل را دارد که آدرنالین بینندگان را بالا ببرد و به فیلمی کاملا هیجان انگیز تبدیل شود. علاوه‌براین، با توجه به بازی احساسی و بی‌نظیری که رز از خود در فیلم «تایتانیک» به نمایش گذاشت قطعا می‌توان انتظار داشت که همکاری مجدد کامرون با او به فیلمی فوق‌العاده و جاودانه تبدیل خواهد شد که همانند سایر آثار کامرون خوش خواهد درخشید.

جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری استفاده شده در فیلم آواتار ۲

آواتار: راه آب

زمانی که اولین فیلم «آواتار» در سال ۲۰۰۹ به نمایش در آمد سرزمین پاندورا که از لحاظ بصری متمایز و چشمگیر بود توانست توجه مخاطبان و منتقدین را جلب نماید زیرا در آن زمان در هر فیلمی از چنین جلوه‌های ویژه‌ی انبوهی استفاده نمی‌شد. این فیلم توانست استانداردهای جدیدی را برای استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری و خلق صحنه‌های خیره کننده ایجاد نماید بنابراین هیچ کس فکر نمی‌کرد که جیمز کامرون بتواند فیلمی را خلق نماید که از این لحاظ در مرتبه‌ی بالاتری نسبت به فیلم اصلی قرار داشته باشد. با این حال، تریلر فیلم «آواتار: راه آب» شک و شبهات موجود در این زمینه را برطرف کرده و خبر از جلوه‌های پیشرفته‌ی بیشتری می‌دهد.

در این دنباله، دنیای خیالی پاندورا به همان اندازه‌ی فیلم اول زیبا و خطرناک به نظر می‌رسد و از وجود کاراکترهایی بهره می‌برد که نسبت به فیلم اول ملموس‌تر هستند و گویا جلوهای انسانی‌تر و طبیعی‌تر به خود گرفته‌اند. جیمز کامرون به امید اینکه بتواند بهترین عملکرد خود را ارائه دهد و آب‌های عجیب پاندورا را به نحوی واقعی ارائه نماید، سال‌ها تلاش کرده تا این فناوری را تکمیل کند، حتی دوربین‌های خود را به نحوی آماده کرده تا بتواند در فیلم دوم، دنیای زیر آب پاندورا را هم فیلم‌برداری کند و حالا با توجه به تریلر این فیلم می‌توان به جرات گفت که «آواتار: راه آب» توانسته دنیای زیر آب پاندورا را به زیبایی به تصویر بکشد و زیبایی‌های این منطقه‌ی پررمز و راز را به خوبی به مخاطبان نشان دهد.

بنابراین حالا که هنرمندان توانسته‌اند فریم به فریم اقیانوس‌ها را به نحوی فیلم‌برداری کنند که مواج به نظر برسند، به جرات می‌توان گفت که انجام هر کاری در دنیای پاندورا عملی و امکان پذیر است. برای کسانی که در جنگل‌های انبوه پاندورا گم شده‌اند و تشنه‌ی فیلم بعدی هستند، قطعا «آواتار: راه آب» می‌تواند معجزه‌ای باشد که سال‌هاست در انتظارش هستند.

آیا دنباله‌های آواتار مانند ارباب حلقه‌ها خواهند بود

آواتار: راه آب

چیزی که می‌توان در رابطه با کارگردان فیلم «ارباب حلقه‌ها» بیان کرد این بود که او به کیفیت بسیار بالا پایبند بود و لذا از جایی به بعد ساخت دنباله‌های این فرنچایز را متوقف کرد زیرا درست همانند کامرون می‌خواست فیلم‌هایی با کیفیت بسیار بالا را خلق نماید. واقعیت دیگری که می‌توان به آن اعتراف کرد این است که جیمز کامرون دنباله‌های خود را با اندازه و مقیاس فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» مقایسه می‌کند و می‌خواهد فیلم‌هایش به همان اندازه جاه طلبانه باشند زیرا او معتقد است تک تک دنباله‌های آواتار باید به سبک خاص خود مخاطبان را شگفت زده کنند. قطعا می‌توان گفت که توقعات او بیش از حد بالا هستند، اما اگر بخواهیم از منظری دیگر به سخنان او بنگریم باید بگوییم که کامرون داستان نویس برجسته‌ای است و لذا همواره تمام تلاش خود را کرده تا ایده‌های بزرگش را به واقعیت تبدیل نماید.

زمانی که فیلم‌برداری برخی از صحنه‌ها در «ارباب حلقه‌ها» غیرقابل فیلم‌برداری به نظر می‌رسید، جکسون توانست با استفاده از جلوه‌های بصری خیره کننده تمام این صحنه‌ها را به واقعیت تبدیل کند. بنابراین کامرون هم آرزو دارد که همین کار را انجام دهد و درست همانند جکسون تمام دنباله‌ها را به نحوی بدیع و دلپذیر و خیره کننده خلق نماید تا تماشاگران از تماشایشان لذت ببرند.

او در یکی از مصاحبه‌هایش گفته من نمی‌خواهم فقط فیلم بسازم. بلکه می‌خواهم فیلم‌های باارزشی را خلق کنم. درست همانند سری فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها». در حقیقت این سری فیلم‌ها الگوی من هستند و من می‌خواهم دنباله‌های فیلم «آواتار» همانند آن‌ها باارزش باشند. بنابراین به جرات می‌توانم بگویم که دنباله‌ی بعدی «آواتار راه آب» داستان بسیار بزرگ‌تری برای تعریف کردن دارد و من ایمان دارم که این فیلم نه تنها می‌تواند انتظارات مرا به عنوان کارگردان برآورده نماید بلکه می‌تواند توقعات مردم را نیز برطرف کند و به فیلمی به یاد ماندنی درست همانند فیلم اول تبدیل شود.

با توجه به اینکه ساخت فیلم دوم «آواتار» بیش از یک دهه زمان برده می‌توان انتظار داشت که سخنان کامرون درست باشند. زیرا جهان و کاراکترهای پاندورا به نحو عجیبی تکامل یافته‌اند و شاید چنین تکاملی برای مخاطبان جالب و سرگرم کننده به نظر بیاید. هر چند هیچ‌کس نمی‌داند که دنباله‌های آواتار به کدام سمت و سو پیش خواهند رفت اما قطعا ما در هر کدام از آن‌ها شاهد سورپرایزهای جدیدی خواهیم بود. البته همه چیز به عملکرد «آواتار ۲» بستگی دارد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. Amin

    وقتی قسمت اول فیلم رو دیدم به نظرم خیلی فیلم متوسطی بود ولی اون همه فروش داشت . اخیرا هم مرد عنکبوتی بخاطر جو سازی ها اینقدر فروشش زیاد شد ولی اصلا چنگی به دل نمیزد . به نظرم قسمت دوم آواتار اگه نصف فیلم اول هم فروش کنه هنر کرده .

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما