نیسان برق ساختمان‌های خود را از خودروی مراجعان تأمین می‌کند

۲۰ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۵ ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پاویون نیسان در یوکوهاما ژاپن

شرکت نیسان قصد دارد بخشی از برق خودروهای الکتریکی مراجعان به ساختمان‌های این شرکت را ذخیره و از آن برای تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز خود استفاده کند.

اگر نیسان بتواند طبق برنامه‌ریزی پیش برود، ممکن است مراجعان به ساختمان‌های این شرکت نیازی به پرداخت هزینه‌ی پارکینگ نداشته باشند. زیرا این امکان وجود دارد تا خودروی الکتریکی مشتریان، به جای هزینه‌ی پارکینگ بخشی از انرژی خود را به اشتراک بگذارد.

این خودروساز، نمایشگاهی را در پاویون خود (the Pavilion) در یوکوهامای ژاپن راه‌اندازی کرده که به مشتریان امکان می‌دهد تا هزینه‌ی پارکینگ خود را با ارسال برق از خودروهای الکتریکی از جمله خودروی لیف، به ساختمان تأمین کنند. بنابراین مشتریان برای بازدید از این نمایشگاه نگران هزینه‌ی رفت‌وآمد نخواهند بود.

به گزارش اتوبلاگ، این کار در حقیقت نمایشی از فناوری اشتراک انرژی و ذخیره‌ی الکتریسیته‌ی نیسان است. برای نمونه در آینده می‌توان از خودروهای الکتریکی برای تأمین انرژی خانه‌ها و زیرساخت‌های شهری در هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی استفاده کرد. این نمایشگاه که تا ۲۳ اکتبر (۲ آبان) ادامه خواهد داشت، فناوری خودروهای متصل به شبکه‌ی اینترنت و خودروهای نیمه‌خودکار را نیز به نمایش می‌گذارد.

نتایج استفاده از برق خودروهای الکتریکی (EV) برای تأمین انرژی ساختمان بسیار گسترده‌تر خواهد بود. برای نمونه در آینده، صاحبان ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها می‌توانند از مراجعان بخواهند که برای حذف یا تخفیف هزینه‌ی پارکینگ بخشی از برق خودروی الکتریکی خود را به اشتراک بگذارند.

اگرچه به هر حال باید در جایی هزینه‌ی برق خودرو را بپردازند (هرچند با استفاده از سلول‌های خورشیدی می‌توان از این هزینه نیز کاست) و از سویی برخی از مناطق برای کاهش ازدحام شهری همچنان دریافت پول پارکینگ را ادامه خواهند داد؛ اما زمانی که این «پرداخت با الکتریسیته» معقول و کارآمد باشد می‌تواند هزینه‌ی رفت‌وآمد را کاهش دهد و به تأمین انرژی ساختمان نیز کمک کند.

عکس کاور: پاویون نیسان در یوکوهاما | Credit: Nissan

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما