اکنون احتمالا بهترین زمان برای خریدن کارت گرافیک است

۲۹ تیر ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۰ ۲۸ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خریدن کارت گرافیک

اگر پیگیر قیمت جهانی کارت گرافیک‌ها باشید، بدون شک متوجه روند نزولی قیمت این قطعات شده‌اید. طی ماه‌های گذشته به دلیل سقوط قیمت رمز‌ارزها، تقاضا برای خریدن کارت گرافیک تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. بنابراین اگر طی ماه‌های گذشته به دنبال فرصت مناسبی برای خریدن کارت گرافیک بوده‌اید، به نظر می‌رسد هم‌اکنون بهترین زمان برای چنین کاری است. در ادامه به دلایل این توصیه می‌پردازیم.

زودتر از رونق دوباره‌ی رمزارزها دست‌به‌کار شوید

از نظر تاریخی، بازار بیت‌کوین در طول زمان در چرخه‌های رونق و رکود عمل کرده است. باقی رمز‌ارزها به شدت به عملکرد بیت‌کوین وابسته هستند. همانطور که می‌دانید، بخش مهمی از افزایش قیمت کارت گرافیک‌ها به دلیل تقاضای بالا برای استفاده در زمینه‌ی استخراج بود. اما حالا که قیمت این ارزها سقوط کرده‌اند، استخراج آن‌ها برای بخش بزرگی از کاربران دیگر صرفه‌ی اقتصادی ندارد و در نتیجه قیمت کارت گرافیک هم به دلیل افزایش عرضه، کاهش یافته است.

خریدن کارت گرافیک

اگرچه برخی می‌گویند که بیت‌کوین دیگر هیچوقت به اوج برنمی‌گردد، اما بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که دیر یا زود روند صعودی قیمت بیت‌کوین بار دیگر آغاز می‌شود. به عبارت دیگر ممکن است در آینده‌ی نزدیک تقاضا برای خریدن کارت گرافیک به منظور استخراج رمز‌ارزها دوباره افزایش پیدا کند. با وجود اینکه مدیران اتریوم قصد دارند استخراج این ارز با کارت گرافیک را غیرممکن کنند، ولی گفته می‌شود در نهایت این کارت گرافیک‌ها می‌توانند برای استخراج دیگر ارز‌های ارزشمند مورد استفاده قرار بگیرند.

اما در هر صورت با توجه به اینکه فعلا بازار کریپتو در رکود قرار دارد، باید برای ارتقای کارت گرافیک سیستم خود هرچه زودتر دست به کار شوید.

احتمال انفجار در بازار زیرساخت‌های هوش مصنوعی

در کنار نگرانی در مورد بازار رمز‌ارزها، باید به پیشرفت حیرت‌انگیز سیستم‌های هوش مصنوعی هم اشاره کنیم که روز‌به‌روز بازار مربوط به این موضوع بزرگ‌تر می‌شود. کارت گرافیک‌ها برای پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی نسبت به پردازنده‌های معمولی عملکرد بسیار بهتری دارند و در نتیجه در این زمینه مورد استفاده‌ی گسترده قرار می‌گیرند.

خریدن کارت گرافیک

طبق گزارش‌های منتشر شده، طی چند سال آینده تقاضا برای استفاده از کارت گرافیک‌ها برای آماده‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی به طور قابل توجهی بیشتر خواهد شد. بنابراین با توجه به اینکه بحران کمبود تراشه‌ها ظاهرا ادامه‌دار خواهد بود، شرکت‌های ثروتمند می‌توانند بخش بزرگی از کارت گرافیک‌ها را خریداری کنند و در نهایت تعداد کمتری از این قطعات به دست کاربران معمولی می‌رسد. کاهش عرضه هم طبیعتا منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

منتظر نسل بعدی باشید یا همین الان بخرید؟

با توجه به اینکه همواره مدل‌های جدید کارت گرافیک‌ها راهی بازار می‌شوند، برخی کاربران ترجیح می‌دهند بعد از عرضه‌ی مدل‌های جدید دست به انتخاب بزنند. در این میان اگر از کارت گرافیک قدیمی استفاده می‌کنید و مدت‌هاست که به دنبال خریدن کارت گرافیک جدیدی هستید، با خریدن نسل‌های فعلی که قیمت مناسبی پیدا کرده‌اند می‌توانید تا سال‌ها از توان بالای آن‌ها بهره‌مند شوید.

هیچکس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند اما بر اساس روندهای تاریخی، قیمت‌ کارت‌ گرافیک‌ها معمولا ثبات چندانی ندارند ولی در حال حاضر قیمت آن‌ها منطقی است. بنابراین اگر کارت گرافیک سیستم شما بسیار قدیمی شده و همین امروز کارت گرافیک جدید بخرید، به احتمال زیاد از این کار پشیمان نخواهید شد.

اما اگر منتظر نسل جدید کارت گرافیک‌ها هستید، ممکن است به دلیل افزایش قیمت دلار در ایران، تورم جهانی، کمبود تراشه، افزایش تقاضا برای استخراج رمز‌ارز و سیستم‌های هوش مصنوعی، امکان خرید کارت گرافیک موردنظر خود را از دست بدهید. شاید هم چنین اتفاق‌هایی رخ ندهد و همه چیز بر وفق مراد پیش برود. بنابراین با توجه به احتمالات مربوط به وضعیت اقتصادی ایران و قیمت جهانی کارت گرافیک، باید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما