چطور در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ عکس‌های خانوادگی جذاب بگیرید

۲۹ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

دورهمی‌های خانوادگی و دیدوبازدید را می‌توان یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های نوروز دانست. این دورهمی‌ها می‌تواند فرصتی عالی برای ثبت عکس‌های خانوادگی باشد. البته گرفتن عکس خانوادگی با گوشی‌های هوشمند امروزه چیز عجیبی نیست و در سایر روزهای سال هم چنین کاری می‌کنیم. ولی نوروز می‌تواند بهانه‌ای باشد تا در این فرایند بازنگری کرده و تلاش کنیم عکس‌های حرفه‌ای‌تر و بهتر ثبت کنیم که برای همیشه در خاطرات خانوادگی ما بمانند. در این مقاله سعی شده تا از تجربیات چندین عکاس حرفه‌ای استفاده کنیم و توصیه‌هایی را برای ثبت یک چند عکس خانوادگی عالی و به‌یادماندنی ارائه کنیم.

عکس‌های رسمی را در ابتدا بگیرید

قبل از شروع عکاسی، بهتر است برنامه خود برای عکاسی را با خانواده در میان بگذارید. شاید آن‌ها هم ایده‌های جالبی برای ژست عکاس دسته‌جمعی شما داشته باشند. سعی کنید باقی اعضا هم نقش فعالی در این فرایند عکاسی داشته باشند. بهتر است ژست‌های دسته‌جمعی و رسمی را در ابتدا انجام دهید. در ابتدای عکاسی تمام افراد حوصله و انرژی بیشتری دارند و احتمالاً به توصیه‌های عکاس بیشتر عمل می‌کنند. هرچه جلوتر می‌روید، احتمالاً متوجه خواهید شد که عکس‌ها ماهیت خودمانی و صمیمی‌تر پیدا می‌کنند.

بعد از اتمام این مرحله، اجازه دهید هرکس در حال خودش باشد. کودکان را اصلاً محدود نکنید. اجازه دهید به بازی و فعالیت مشغول باشند و به‌عنوان عکاس، منتظر کشف و ثبت لحظات خاص و به‌یادماندنی بمانید. خیلی‌ها این عکس‌های طبیعی و به اصطلاح یکهویی را بیشتر می‌پسندند.

اجازه دهید کودکان کودکی کنند

عکاس‌های باتجربه معتقدند که نباید خیلی تلاش کنید تا کودکان دستورالعمل‌های عکاسی شما را جدی بگیرند و یا اینکه آن‌ها را وادار کنید کار خاصی انجام دهند. در واقع، اگر در عکس خانوادگی شما چند کودک هم وجود دارند، باید یاد بگیرید که خود را همراه آن‌ها کنید، نه اینکه آن‌ها را مجبور به کار خاصی کنید.

برای عکاسی از کودکان خیلی اوقات بهتر است آن‌ها را به حال خودشان رها کنید و سپس عکس‌هایی کاملاً طبیعی از کارهای جالب و بامزه آن‌ها بگیرید. تنها کافی است کمی صبر بیشتری به خرج دهید، کودکان خودشان بهترین سوژه‌های عکس را در اختیارتان می‌گذارند.

اگر والدین هم در عکس حضور دارند، بازی کردن آن‌ها با کودکان هم می‌تواند سوژه خیلی جالبی برای عکاسی باشد. مطمئن باشید حین بازی آن‌ها می‌توانید صحنه‌های خیلی خاص و زیبایی را شکار کنید.

مراقب آب‌وهوا باشید

اگر قصد دارید در فضای باز عکاسی کنید، حتماً وضعیت‌ آب‌وهوا را بررسی کنید. اعضای خانواده احتمالی تمایلی به عکاسی در هوای بارانی، خیلی سرد و یا حتی خیلی گرم نداشته باشند. این امر به خصوص در مورد کودکان صدق می‌کند.

خودتان هم در عکس باشید

شاید برای شما هیچ‌چیز تلخ‌تر از این نباشد که بعد از عکاسی در تعطیلات و مشاهده عکس‌ها، متوجه شوید که خودتان در هیچ‌کدام از عکس‌ها حضور ندارید! جذابیت اصلی عکس‌های خانوادگی به این است که تمام اعضا در آن حاضر باشند. بنابراین یادتان باشد که حتماً خودتان هم در عکس‌ها حضور داشته باشید. برای این کار توصیه می‌کنیم از سه‌پایه و حالت زمان‌سنج دوربین‌ها استفاده کنید.

ساعات طلایی را از دست ندهید

اگر می‌خواهید در فضای باز عکاسی کنید، باید در نظر داشته باشید که چند ساعت بعد از طلوع آفتاب و کمی قبل از غروب آفتاب، بهترین ساعات برای عکاسی هستند و به اصطلاح به آن‌ها «ساعات طلایی» گفته می‌شود. نور محیط در این ساعات برای عکس خانوادگی فوق‌العاده است.

از عناصر نوروز استفاده کنید

اگر می‌خواهید عکس شما حال‌وهوای نوروزی داشته باشد، چه چیز بهتر از اینکه عناصری مثل هفت‌‌سین در عکس حضور داشته باشند؟ البته منظور ما این نیست که تمام عکس‌ها لزوماً در کنار سفره هفت‌سین باشند، ولی حضور حتی برخی از این عناصر هم می‌تواند حس‌وحال بهتری به عکس خانوادگی شما ببخشد.

نزدیک شوید، سرها را به هم نزدیک کنید و مثلث بسازید

اگر می‌خواهید عکس جذابی بگیرید، باید کادر عکستان را با افراد و سوژه‌ها پر کنید. برای این کار، ۳ توصیه کلی می‌توان مطرح کرد:

  • به‌‌خوبی به سوژه‌ها نزدیک شوید و بخش کافی کادر را با سوژه‌(ها) پر کنید.
  • به افراد حاضر در عکس بگویید که سر های خود را به یکدیگر نزدیک کنند
  • اگر عکس گروهی هست، سعی کنید که همانند عکس زیر، سر سوژه‌ها به شکل مثلثی باشد.

خلاق باشید

به عنوان عکاس، از هر خلاقیتی استفاده کنید. این خلاقیت ممکن است مربوط به ژست عکاسی، چینش محیط و یا حتی تنظیمات مربوط به نوردهی دوربین شما باشد. عکس‌های خلاقانه خیلی اوقات به‌یادماندنی می‌شوند، چراکه خارج از چارچوب همیشگی یک عکس خانوادگی هستند.

دوربین همیشه همراهتان باشد

برنامه‌ریزی و آمادگی قبلی برای عکاسی عالی است. ولی چنین چیزی همیشه امکان پذیر نیست. علاوه بر این، این باور اشتباه است که برای ثبت عکس‌های خانوادگی مناسب همه چیز باید از قبل آماده باشد. توصیه می‌کنیم دوربین همیشه همراهتان باشد تا در صورت ایجاد موقعیت‌های عکاسی مناسب، آن‌ها را دست ندهید.

این نکته به خصوص برای عکاسی از کودکان اهمیت دارد. هنگام گرفتن عکس خانوادگی یادتان باشد که خودتان را هم‌سطح سوژ‌ه‌ها کنید. برای مثال، اگر از یک کودک عکس می‌گیرید، باید بنشینید و خودتان را هم سطح او کنید تا حس و ابعاد عکس واضح و طبیعی‌تر باشد. بهتر است دوربین هم‌سطح چشم‌های سوژه باشد. اگر از جمع خانوادگی عکس می‌گیرید و آن‌ها نشسته هستند، شما نباید ایستاده باشید، چراکه عکس شما از بالا به پایین می‌شود. یکی از مزایای دوربین‌های گوشی‌های هوشمند این است که قابلیت حمل بسیار بالایی دارند و به راحتی می‌توانید گوشی را هم سطح سوژه کرده و عکاسی کنید.

از هر ژست چند عکس بگیرید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از تماشای عکس‌ها به خودتان بگویید ای کاش عکس‌های بیشتری با این ژست گرفته بودم و یا اینکه یکی از عکس‌ها بنا به هر دلیلی چندان خوب نباشد. پیشگیری از این مشکل کار سختی نیست. از هر ژست و موقعیت چندین عکس بگیرید. در برخی عکس‌ها دوربین را عمودی و گاهی اوقات هم افقی بگیرید. برای بعضی عکس‌ها به سوژه نزدیک‌تر شوید و در برخی هم فاصله بیشتری بگیرید. این کارها باعث می‌شود تا در انتها گزینه‌های بیشتری برای انتخاب و ویرایش داشته باشید. عکس‌های اضافه را هر زمان می‌توانید پاک کنید.

در محیط خانه عکاسی کنید

عکاسی در فضای باز می‌تواند مزایایی مثل چشم‌انداز و یا نور بهتر را به همراه داشته باشد، اما عکاسی در فضای خانه حس و حال و صمیمیت خیلی بیشتری دارد و به نظر می‌رسد این عکس‌ها ماندگارتر باشند. علاوه بر این، خیلی از اتفاقات و لحظات خاص، بازی کردن‌ها، خنده‌ها، حضور مهمان‌ها و … در محیط خانه رخ می‌دهند و عکاسی از آن‌ها می‌تواند خیلی جالب باشد.

یادتان باشد، چشم‌ها دریچه‌ای به روح هستند

شاید برایتان پیش آمده باشد که به خودتان بگویید باید این نگاه را برای همیشه در ذهنم داشته باشم، یا اینکه باید از این نگاه عکس می‌گرفتم. ثبت احساسات از طریق چشم‌ها احتیاج به تمرین زیادی دارد، بنابراین اگر موفق نشدید عکس‌های خیلی خوبی بگیرید، ناامید نشوید. برای انجام این کار، این چند نکته را در خاطر داشته باشید:

از لنز تله‌فوتو استفاده کنید. این ویژگی در برخی از تلفن‌های هوشمند امروزی هم وجود دارد. یعنی دوربین شما به‌اندازه‌ای زوم باشد که بدون اینکه خودتان خیلی به سوژه‌ها نزدیک باشید، بتوانید عکس‌هایی کلوزآپ از خانواده بگیرید. حفظ فاصله کافی با افراد به عکاس اجازه می‌دهد تا بدون اینکه مزاحمتی ایجاد کنند، ‌ لحظات را به تصویر بکشند.

سعی کنید انعکاس نور در چشم‌ها را به تصویر بکشید. این کار شاید آسان نباشد و احتیاج به نور محیط و زاویه مناسب است. ولی ثبت انعکاس نور در چشم افراد در یک عکس خانوادگی باعث می‌شود تا احساسات بیشتری به عکس اضافه شود.

از قابلیت فوکوس خودکار استفاده کنید. برای گرفتن یک عکس کلوزآپ و یک نگاه خاص، باید اطمینان حاصل کنید که لنز شما به خوبی فوکوس کرده و عکس‌ها کاملاً‌ واضح هستند. سعی کنید فوکوس را روی چشم‌های سوژه قفل کنید. این کار باعث می‌شود که چشم‌ها در مرکز توجه قرار بگیرند.

پس‌زمینه‌های ساده بهترین انتخاب برای عکس خانوادگی در فضای باز هستند

اگر در فضای باز عکاسی می‌کنید، یادتان باشد پس‌زمینه‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. محیط‌های شلوغ‌تر باعث می‌شود تا سوژه‌های عکس در کانون توجه نباشند. به‌جای انتخاب باغ‌ها و یا خانه‌هایی با طرح‌های شلوغ، دنبال طرح‌هایی ساده‌تر، مثل یک فضای سبز ساده و بزرگ و یا دیوار ساده‌تر باشید. اگر پس‌زمینه شما خیلی شلوغ است، استفاده از راهکارهایی مثل کم کردن عمق تصویر یا کادربندی از پایین به بالا، به نحوی که آسمان بخشی از پس‌زمینه را شکل دهد، می‌تواند مفید باشد. استفاده از حالت Portrait دوربین هم می‌تواند مفید باشد.

هم سطح سوژه‌ها باشید

انتخاب رنگ‌های متضاد برای ایجاد کنتراست

اگر عکس خانوادگی را در داخل خانه می‌گیرید، یک راهکار مفید می‌تواند استفاده از ترکیب رنگ‌های متضاد باشد. این ترکیب‌های رنگی می‌تواند کنتراست تصویر را بالاتر برده و جذابیت بیشتری ایجاد کند. به عنوان مثال، تضاد بین رنگ پرده و مبل، مبل و کوسن، پس‌زمینه و رنگ لباس سوژه‌ها، همگی می‌تواند به جذابیت عکس اضافه کند.

از سه پایه استفاده کنید

استفاده از سه‌پایه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که هنگام ثبت عکس خانوادگی در داخل محیط منزل باید به آن توجه کنید. پیش‌تر در مورد یکی از مزایای استفاده از سه‌پایه صحبت شد: اینکه خودتان (عکاس) هم می‌تواند در عکس حضور داشته باشد.

اما نکته مهم‌تر این است که فضای بسته داخل خانه شاید نور کافی نداشته باشد. در محیط‌های کم‌نورتر، دوربین شما احتمالاً سرعت شاتر را کاهش می‌دهد تا نوردهی عکس بهتر شود. در چنین شرایطی، کافی است دست شما کمی لرزش داشته باشد تا عکس خراب شود.

استفاده از این روش می‌تواند به شما کمک کند تا عکس‌هایی کاملاً واضح و بدون لرزش ثبت کنید. اگر وضوح بیشتری مد نظرتان هست، توصیه می‌کنیم از تایمر یا کنترل از راه دور استفاده کنید. چراکه لحظه فشردن دکمه شاتر می‌تواند منجر به ایجاد لرزش کوچکی در دوربین شود.

نوردهی را جدی بگیرید

نور مهم‌ترین عنصر عکاسی است. بهترین سوژه‌ها و کادربندی‌ها هم در محیط‌هایی که نور خوبی نداشته باشند نمی‌توانند تبدیل به عکس خیلی خوبی شوند. بحث نوردهی بسیار طولانی است، ولی این چند نکته مهم را در خاطر داشته باشید:

  • مراقب باشید پشت به منبع نور عکاسی نکنید
  • دقت کنید محیط شما نور کافی داشته باشد
  • ساعات طلایی را جدی بگیرید،
  • روزهای ابری نور کاملاً یکنواخت و برای عکاسی مناسب است.

منابع: Backlightblog | skillshare | brisbaenekids

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه