دولت بریتانیا قرارداد فروش Arm به انویدیا را بررسی می‌کند

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۳ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فروش Arm

دولت بریتانیا قصد دارد قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری فروش Arm به انویدیا را بررسی کند. قرار است تا انتهای ماه ژوئیه (اوایل مرداد) گزارش اولیه‌ای درباره‌ی این تصاحب آماده شود که در کنار نگرانی‌های امنیت ملی، بحث‌های مربوط به اقدامات ضد رقابتی و مسائل حقوقی را هم پوشش خواهد داد.

در بیانیه‌ی وزارت دیجیتال و فرهنگ بریتانیا آمده که شرکت Arm یکی از بازیگران کلیدی در بازار جهانی تراشه محسوب می‌شود و تراشه‌ها هم عضو جدایی‌ناپذیر زیرساخت و امنیت ملی بریتانیا به شمار می‌روند. روی هم رفته حدود ۹۵ درصد از گوشی‌های جهان از تراشه‌های مبتنی بر طراحی‌های شرکت Arm بهره می‌برند.

بعد از اتمام گزارش، وزیر فرهنگ و دیجیتال بریتانیا می‌تواند این قرارداد را تأیید کند، شرایطی برای آن در نظر بگیرد یا اینکه دستور می‌دهد این قرارداد به طور عمیق‌تری بررسی شود. طبق قوانین این کشور، قراردادهای انتقال مالکیت شرکت‌هایی که در سال بیش از ۱ میلیون پوند درآمد دارند، می‌توانند توسط بررسی دولت شوند.

فروش Arm

باید خاطرنشان کنیم اگرچه Arm یک شرکت بریتانیایی محسوب می‌شود، اما این اولین باری نیست که مالیکت آن به یک شرکت خارجی منتقل می‌شود. در سال ۲۰۱۶، شرکت ژاپنی SoftBank موفق به تصاحب Arm شد. طبق گزارش خبرگزاری بلومبرگ، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا هم در حال بررسی این قرارداد است.

علاوه بر نگرانی دولت‌ها، طی ماه‌های گذشته شرکت‌های مایکروسافت، گوگل و کوالکام نگرانی خود را بابت تصاحب شرکت Arm توسط انویدیا به اطلاع نهادهای نظارتی رسانده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که این شرکت‌ها با نهادهای نظارتی در آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و چین تماس گرفته‌اند و گفته‌اند که نگران تغییر قوانین مربوط به مجوزهای شرکت Arm هستند.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما