انویدیا از RTX 3090 Ti با حافظه و عملکرد سریع‌تر رونمایی کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
انویدیا RTX 3090 Ti

انویدیا امروز و در جریان نمایشگاه CES 2022 از گرافیک جدید و قدرتمند خود تحت عنوان RTX 3090 Ti با فناوری حافظه سریع‌تر و عملکرد بهتر رونمایی کرد.

انویدیا ساعاتی پیش از جدیدترین و به‌نوعی می‌توان گفت قدرتمندترین گرافیک خود تحت عنوان RTX 3090 Ti رونمایی کرد. گرافیکی که توانست بیشتر از آنچه که انتظار داشتیم، قدرت و پتانسیل پنهان تراشه‌ی ۸ نانومتری GA102 را بیرون بکشد و در قالب یک محصول فوق‌العاده در دسترس قرار دهد.

البته انویدیا در رویداد امروز به‌نوعی یک تیزر از RTX 3090 Ti منتشر کرد که به لطف همان تیزر متوجه شدیم این گرافیک هم مانند RTX 3090 از سه اسلات بهره می‌برد. این دو کارت در ظاهر شاید با یکدیگر برابر باشند اما از لحاظ قابلیت‌های سخت‌افزاری، مدل Ti به شکل محسوس‌تری قدرتمندتر و سریع‌تر است. این کارت از ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی رم با فناوری GDDR6X بهره می‌برد و پهنای باند آن هم به ۲۱ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. این میزان حافظه‌ی رم برابر میزانی است که شرکت برای مدل استاندارد در نظر گرفت اما حدودا ۷٫۷ درصد فرکانس آن بیشتر است که باعث می‌شود در انجام بازی‌های ۴K و کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، عملکرد آن سریع‌تر و بهتر باشد.

انویدیا می‌گوید RTX 3090 Ti قدرتی معادل ۴۰ ترافلاپس دارد که حدودا ۱۱ درصد بیشتر از RTX 3090 با ۳۶ ترافلاپس است. همچنین توان این کارت جدید در انجام فرایند رهگیری پرتو نور به ۷۸ ترافلاپس و در انجام کارهای مربوط به هوش مصنوعی هم به ۳۲۰ ترافلاپس می‌رسد. انویدیا هنوز جزئیات مربوط به حافظه‌ی پایه و بوست این گرافیک منتشر نکرده است اما قطعا باید شاهد حداقل ۱۰ درصد توان پردازشی بیشتر نسبت به مدل استاندارد یعنی RTX 3090 باشیم.

البته نمی‌دانیم این میزان توان بیشتر چه میزان توان مصرفی کارت جدید را افزایش خواهد داد. طبق شایعاتی که در رابطه با این کارت گرافیک وجود دارد، ظاهرا برای راه‌اندازی صحیح آن به یک منبع تغذیه‌ی ۱۰۰۰ واتی با توان مصرفی ۴۵۰ وات نیاز خواهد بود. اگر این شایعه حقیقت داشته باشد، مدل Ti حدودا ۱۰۰ وات مصرف انرژی بیشتری به نسبت مدل استاندارد خواهد داشت که اگر بخواهیم با معیار منبع تغذیه آن را محاسبه کنیم، باید بگوییم حدودا ۲۵۰ وات بین پاور مورد نیاز بین دو گرافیک تفاوت وجود دارد (برای مدل استاندارد یک پاور ۷۵۰ واتی کافی بود).

تمام این جزئیات وقتی بنچمارکی از عملکرد این گرافیک در بازی در اختیار نداریم تقریبا می‌توانیم بگوییم ارزش خاصی ندارند چون صرفا اطلاعات روی کاغذ هستند. انویدیا هم امروز چیز خاصی را در رابطه با RTX 3090 Ti نگفت که بخواهیم با تکیه بر آن، توان واقعی این محصول را بسنجیم. بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم چه زمانی یک بررسی جامع از آن منتشر می‌شود.

در رابطه با قیما این گرافیک هم توضیح خاصی داده نشد اما از ان جایی که RTX 3090 با قیمت ۱۵۰۰ دلار راهی بازار شد، اصلا جای تعجبی ندارد اگر انویدیا برای مدل Ti، برچسب قیمتی ۲۰۰۰ دلار را در نظر بگیرد. البته خوشبختانه شرکت اواخر این ماه اطلاعات بیشتری را از کارت مورد انتظار خود منتشر خواهد کرد که باید منتظر بمانیم ببینیم آیا بنچمارکی از آن منتشر می‌شود یا خیر.

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما