کارت‌های گرافیکی سری ۴۰ انویدیا شاید زودتر از انتظار عرضه شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فناوری DLSS 3

در حالی که سال ۲۰۲۱ میلادی به اتمام می‌رسد، خوب است نگاهی به اتفاقاتی که قرار است در سال ۲۰۲۲ بیافتد، بیاندازیم. به طور قطع می‌توان گفت که بارزترین اتفاق سال ۲۰۲۲ در دنیای کامپیوتر عرضه کارت‌های گرافیکی سری ۴۰ انویدیا است. ما هنوز فاصله زیادی با عرضه این کارت‌های جدید داریم اما اطلاعات درز شده نشان می‌دهد که مراحل ساخت آن‌ها پیشرفت بسیار خوبی داشته است. کارخانه‌ها در حال آماده سازی برای تولید کارت‌های سری ۴۰ انویدیا بوده و این کارت‌ها زودتر از چیزی که انتظارش می‌رود در دسترس خواهند بود.

طبق گزارش‌های منتشر شده، آماده‌سازی برای تولید کارت‌های گرافیکی سری ۴۰ انویدیا در حال انجام است. این اطلاعات به این معنا است که انویدیا تصمیم دارد زودتر از همیشه این کارت‌ها را عرضه کند. البته این اتفاق می‌تواند یک معنای دیگر داشته باشد. شاید انویدیا قصد دارد تا با جمع کردن منابع برای ساخت کارت‌ها مانع از فاجعه سال ۲۰۲۱ بشود. امیدواریم که این کارت‌ها زمانی عرضه شوند که ماینینگ هم کمتر بوده و کاربران عادی بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

کارت‌های سری 40 انویدیا

با تغییر کامل تراشه‌های گرافیکی جدید انویدیا ریسک بزرگی را قبول کرده است.

در سال ۲۰۲۱ به علت کمبود مواد نیمه رسانا و منابع، ساخت لوازم الکترونیکی با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. به حدی که دسترسی به کارت‌های سری ۳۰ انویدیا تقریبا غیرممکن بوده و قیمت‌های آن‌ها هم به دست دلالان به‌شدت زیاد شده بود. یکی از عوامل کمبود منابع به علت قرنطینه، درخواست‌ها به شدت زیاد شده و به همین علت به طور کلی رابطه درخواست و عرضه کامل به هم ریخت.

کارت‌های سری ۴۰ از سیستم Ada Lovelace استفاده خواهد کرد. این سیستم جایگزین کارت‌های آمپری بوده و بر اساس گره‌های ۵نانومتری TSMC ساخته خواهد شد. کارت‌های آمپری توسط سامسونگ ساخته شده اما برای اینکه انویدیا از سیستم TSMC باید هزینه زیادی بکند. به دلیل اینکه شرکت‌های بزرگی همچون اپل، کوالکام و حتی AMD هم از این سیستم استفاده می‌کنند.

کارت سری 40 انویدیا

عرضه زودرس کارت‌های جدید انویدیا کمی عجیب است. به دلیل اینکه هنوز کاربران زیادی به کارت‌های سری ۳۰ دسترسی ندارند!

کارت‌های Ada Lovelace طراحی یکپارچه خواهند داشت. همچنین طبق اطلاعات درز شده بهترین کارت گرافیکی سری ۴۰، ۱۸۴۳۲ هسته کودا (CUDA Core) به همراه ۲۴ گیگابایت مموری خواهد داشت. میزان مموری این کارت جدید با RTX 3090 برابر است ولی سرعت آن بیشتر است. همچنین نیازمند جریان برق بسیار زیادی هم هست. به این معنا که این کارت جدید به درگاه PCIe 5.0 نیاز داشته تا بتواند ۶۰۰ وات برق بگیرد.

کارت‌های سری ۴۰ انویدیا با RDNA 3 کمپانی AMD رقابت خواهد کرد. در اصل این دو محصول در یک بازه زمانی عرضه خواهند شد. همچنین قرار است اینتل هم به بازار رقابت کارت‌های گرافیکی اضافه شده و سری Alchemist را عرضه کند. البته کارت‌های اینتل در یک چهارم اول سال ۲۰۲۲ میلادی عرضه خواهند شد و با کارت‌های سری ۳۰ رقابت خواهند کرد.

منبع: PCgamer.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. سجاد

    ما تو خرید سری دو هزارش مونده حالا اصلا اهمیت برامون نداره که می یاد چون برای ما ساخته نشده و پولشم نداریم حتی یه کنسول نسل نه هم نشد بخرم😔

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما